Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ochranáři přitvrdili ve sporu o lanovku

  20:55aktualizováno  20:55
Pec pod Sněžkou - Mezi radnicí Pece pod Sněžkou a ochránci přírody to vře. Příčinou je nová lanovka na Sněžku. Spor neurovnalo ani vypracování odborné studie, spíše naopak. Správci Krkonošského národního parku totiž reagovali přitvrzením svého odmítavého postoje k plánované výstavbě lanovky a lyžařského areálu na Růžohorkách, který zastávali při jednáních v posledních letech.

"Mám pocit, že závěry posudku nás vracejí zpět před rok 1995. Tehdy expertní skupina stanovila podmínky, za nichž je možno novou lanovku postavit. Dokumentace ale popírá veškeré naše dohody s investorem, k nimž jsme v minulosti dospěli," konstatoval ředitel Správy Krkonošského národního parku ve Vrchlabí Jiří Novák.

"Naše stanovisko jsme museli přitvrdit, ale nerad bych je blíže specifikoval. Nechci si vystřílet všechen prach před veřejným projednáváním dokumentace, které by mělo proběhnout na podzim," vysvětlil ředitel.

Lanovka až na vrchol je pro ochránce nepřijatelná
Prozradil pouze, že správě chráněného území vadí především to, že posudek nehodnotí různé varianty budoucí lanové dráhy a zabývá se pouze lanovkou až na vrchol Sněžky, která je pro vedení parku kvůli ohrožení jedné z nejvzácnějších částí krkonošské přírody nepřijatelná.

"Rovněž se nemůžeme smířit s tím, že podle dva roky staré dohody neměla přepravní kapacita nové lanovky z Pece na Růžohorky v zimě překročit 1200 osob za hodinu, ale posudek mluví až o 1600 cestujících," upozornil Novák.

"Panu řediteli asi uniklo, že 1200 je počet skutečně přepravených osob a 1600 maximální technická kapacita lanové dráhy, která se vždy počítá s určitou rezervou. V běžném provozu se nikdy nestane, aby cestující zaplnili úplně všechny sedačky, takže na Růžohorky opravdu v zimě nepojede víc než 1200 lidí za hodinu," oponoval starosta Pece pod Sněžkou Tomáš Paducha.

Správě vadí i návrh na likvidaci staré lanovky
Správě parku vadí i navrhovaný způsob likvidace spodního úseku staré lanovky a následného zalesnění nevyužitého průseku v Růžovém dole.

"Trváme na tom, aby se zalesnění provedlo souběžně s kolaudací nové lanovky a lyžařského areálu na Růžohorkách," zdůraznil ředitel parku.

Posudek ale podle něj počítá se stavbou celé lanovky na Sněžku a teprve až bude na vrcholu stát souběžně stará a nová lanová dráha, začne investor postupně odstraňovat nejdříve horní úsek vysloužilé lanovky a dávno nevyužívanou spodní část zlikviduje až nakonec.

"Takové řešení je pro nás naprosto nepřijatelné. Co když budou vedle sebe stát dvě lanovky a tu novou bude vlastnit někdo jiný a řekne, že tu starou bourat nebude?" ptá se Novák.

Nebuďte vyděšení, vzkazuje starosta
Jeho obavy nejsou podle peckého starosty opodstatněné. "Správci parku jsou stále z něčeho vyděšeni a neuvažují logicky. Vždyť sami říkají, že při stavbě by se měla v maximální míře využívat stará lanovka. Když si jí podle jejich požadavku část zbouráme, jak budeme potom dolů dopravovat zbytky starého zařízení a materiál z demolice České boudy?" namítá Paducha.

Potvrdil, že pecká radnice k dokumentaci, kterou si na vlastní náklady nechala vypracovat, žádné výhrady nemá.

"Přesně postihuje podstatu věci a ministerstvu životního prostředí v nejbližších dnech sdělíme, že s jejími závěry bezvýhradně souhlasíme. Odborný posudek navrhuje nejšetrnější řešení pro okolní přírodu, zatímco správa parku zatvrzele prosazuje návrhy, které pro přírodu ideální nejsou,“ zdůraznil starosta.

S dokumentací souhlasí i v Malé Úpě
Podobný názor jako pecká radnice zastává i vedení obecního úřadu v sousední Malé Úpě, na jejíž katastr lanová dráha zasahuje.

"Z dokumentace jednoznačně vyplývá, že příroda poškozena nebude a to je pro nás podstatné. Autor posudku hodnotil vliv nové lanovky na životní prostředí a dřívější dohody mezi investorem a správou parku jej podle mého názoru vůbec nemusely zajímat. Ty nejsou z tohoto pohledu podstatné. Proto se závěry dokumentace souhlasíme a nemáme k nim žádné výhrady," konstatoval starosta Malé Úpy Lubomír Mocl.

Ministerstvo životního prostředí nyní shromáždí všechny připomínky a vybere nezávislého odborníka, který závěry dokumentace posoudí. Studie i stanovisko oponenta se stanou součástí podzimního veřejného jednání, po kterém už bude jen na ministrovi životního prostředí, zda výstavbu nové lanovky v nejcennějších částech Krkonošského národního parku povolí či zamítne.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zlínský kraj trápil silný vítr, u Holešova projel pod padajícím stromem vlak

Stromy popadaly i na cestu spojující Vsetín a Malou Bystřici v lokalitě Dušný.

Silný vítr způsobil v pondělí a v úterý komplikace lidem na spoustě míst ve Zlínském kraji. Hasiči vyjížděli k více než...

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...Najdete na iDNES.cz