Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ocenili můj postoj po pražských volbách, vysvětluje si podporu v ČSSD Dienstbier

  13:52aktualizováno  13:52
Jiří Dienstbier je politickou kometou ČSSD. Dokázal to i v sobotu na brněnském sjezdu strany. Dostal se do nejužšího vedení strany. V druhém kole dostal nejvíce hlasů. Navíc nyní bojuje o křeslo v Senátu.

Jiří Dienstbier se stal na sjezdu v Brně místopředsedou ČSSD (19. března) | foto: Michal BurianČTK

Můžete se dostat do situace, kdy uspějete v doplňovacích volbách do Senátu a zároveň budete náhradníkem za pana Pecinu ve Sněmovně. Jak byste se rozhodl, kdyby vyšlo obojí?
Pokud pro mě budou úspěšné volby do Senátu a získám mandát v kladenském volebním obvodu, budu samozřejmě na plno vykonávat funkci senátora a chci zastupovat tento volební obvod.

Do toho se může stát, že Ústavní soud zruší výsledky voleb v Praze. Pokud by se to stalo, kandidoval byste opět do zastupitelstva?
Neumím si to představit, protože pražská krajská konference potvrdila politický postoj současného vedení pražské organizace, zvolila Petra Hulinského, který byl nositelem řešení, které po volbách bylo vytvořeno na pražském magistrátě. On vyhrál volby předsedy pražské organizace. Vím, že bych nedostal garance, že by se pražská ČSSD po volbách chovala podle mých představ. Takže bych samozřejmě něco takového na sebe nemohl vzít. A myslím si, že by o mou kandidaturu nebyl zájem ani od současného pražského vedení. V případě, že by náhodou opakované volby byly, tím, kdo by měl vést pražskou ČSSD do nových voleb, ať už si o něm myslím, zda je, nebo není dobrý kandidát, je Petr Hulinský. Jestliže se nechal zvolit předsedou pražské organizace, tak by to měl být on, kdo před voliči obhájí to, co se stalo po volbách na pražské radnici.

Máte funkci místopředsedy, budete mít zřejmě funkci poslance, nebo senátora. Budete zvládat i pražské zastupitelstvo?
Jsem jeho neuvolněný člen a všichni neuvolnění členové tuto funkci vykonávají vedle svého zaměstnání. Umím si představit, že je to zvladatelné.

Váš mandát místopředsedy ČSSD byl z dosavadní volby nejsilnější, pokud vás pražská, tedy domovská organizace nepodporuje, čím si to vysvětlujete?
Pražská ČSSD není homogenní skupina, je v ní velká pluralita názorů a myslím si, že jsem i dnes dostal řadu hlasů od pražských delegátů. Silnou podporu si vysvětluji tím, že ocenili můj postoj po pražských volbách.

Ve stínové vládě jste vystřídal na postu ministra spravedlnosti Marii Benešovou, teď bude po vašem boku místopředsedkyní. Jak si tu spolupráci představujete?
Podle toho, jak probíhají doposud volby členů nejvyššího stranického vedení, tak si myslím, že se mi bude dobře spolupracovat se všemi, kteří byli zvoleni. Ať už s paní Benešovou nebo s panem Zaorálkem.

A s Michalem Haškem? Při volbě předsedy jste podpořil Bohuslava Sobotku.
I s panem Haškem. Musíme spolupracovat. Všem nám jde o to, aby ČSSD byla silná, úspěšná a prosazovala svůj program. Všichni budeme muset respektovat rozhodnutí tohoto sjezdu, jaké lidi do vedení ČSSD zvolí a myslím, že spolupráce mezi nimi bude fungovat.

Byl jste tak velkou podporou ze strany delegátů překvapený?
Myslel jsem si, že mám slušnou naději na úspěch, ale dopředu jsem neodhadoval, jaká podpora bude. Snažil jsem se vystupovat se svými představami a získal jsem důvěru delegátů, což mě těší. Udělám vše, abych je nezklamal.

Kam by se ČSSD měla ubírat?
ČSSD by měla velmi důsledně prosazovat své programové hodnoty. Tedy především zachování a rozvíjení modelu evropského státu, bránit ho před současnou politikou vládní koalice. Ta by nejraději současný sociální stát jako výdobytek posledních 150 let evropského vývoje odstranila. Musíme usilovat o to, aby lidem byly poskytovány kvalitní veřejné služby, protože naším programem je to, aby každý člověk měl šanci prožít důstojně svůj život.

Cítíte se unavený? Přece jen máme souběh senátních doplňovacích voleb a sjezdu, který se táhl do sobotních ranních hodin...
Samozřejmě, že je to náročné. Mám za sebou čtyři týdny intenzivní kontaktní kampaně od rána do večera. Den co den, všední dny, víkendy. Ostatně na sjezd jsem přijel o něco později, protože jsem přijel z Kladenska, kde jsem ještě v pátek dopoledne rozdával lidem růže spolu s pozvánkami k volbám. Samozřejmě, že zdlouhavé jednání je vždy vyčerpávající. O to víc, že jde o hodně, tedy o to, kam se bude ČSSD ubírat.

Kdy budete slavit. Po sjezdu, nebo případně až senátních volbách?
O tom jsem zatím nepřemýšlel. Myslím, že na oslavy nebyl prostor a navíc s napětím očekáváme, zda budou výsledky prvního kola senátních voleb a bude-li co slavit. Předpokládám ale, že bych měl mít slušnou naději na postup do druhého kola senátních voleb, takže další týden se zase naplno budu věnovat kampani. Každý člověk by si měl někdy odpočinout, ale u mě to v nejbližších dnech na to nevypadá.Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Soud projedná stížnost údajného ruského hackera proti vydání do USA

Rusky Hacker

Pražský vrchní soud projedná v pátek stížnost údajného hackera Jevgenije Nikulina proti rozhodnutí o přípustnosti jeho...

Pokuta za předvolební kampaň míří na hnutí ANO i autory Žlutého barona

Andrej Babiš při prezentaci své knihy O čem sním, když náhodou spím (22. června...

Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu třicet jedna tisíc...

Nová vláda s důvěrou vznikne během tří měsíců, předvídá Zeman

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Jednání o nové vládě budou podle prezidenta Miloše Zemana trvat dva až tři měsíce. Předpokládá, že Andrej Babiš sestaví...Najdete na iDNES.cz