Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čech skrýval sestřeleného letce USA před esesáky. Hrdinství, řekl Schapiro

  17:52aktualizováno  17:52
Cestu těch dvou Američanů do Tochovic, malé obce na Příbramsku, dělí víc než 71 let. Velvyslanec USA v Česku Andrew Schapiro se přijel podívat na místo, kde na sklonku druhé světové války nalezl pomoc sestřelený letec Newton Parker. Rodinu statečného železničáře, který Parkerovi zachránil život, ambasador ocenil.

Železničář Josef Pařízek z Tochovic zachránil na sklonku války sestřeleného amerického letce Newtona Parkera. Jeho hrdinství přijeli uctít synovec vojáka Scot Lowry a americký velvyslanec Andrew Schapiro (7. září 2016) | foto: Koláž iDNES.cz, foto obec TochoviceReuters

Příběh to není neznámý, minimálně na Příbramsku a mezi znalci dějin protektorátu. Přesto se ho ale k setkání amerického velvyslance s rodinou Josefa Pařízka hodí připomenout.

Devatenáctý dubnový den roku 1945 je už jasné, jak válka skončí, ale neví se kdy a stále se bojuje. Svaz bombardérů B-17 z 8. letecké armády míří od jihu k Ústí nad Labem, cílem jsou mosty přes řeku a železniční uzel. Před Prahou jej napadají proudové stíhačky Me-262. Není jich moc, na zvrácení války přišel letoun s revolučním pohonem pozdě.

Fotogalerie

Jenže když už jeden z německých stíhačů dostane na mušku Parkerův bombardér, posádka létající pevnosti štěstí nemá. Dávka ze čtyř třicetimilimetrových kanonů - na jednomístnou stíhačku té doby to je silná výzbroj - vyřazuje jeden motor a bombardér hoří a hrozí, že každou chvíli vybuchne.

Zraněný pilot Robert Norvell otáčí stroj k západu, chce se dostat přes frontu. Zadní střelec Newton Parker a šest dalších členů posádky na jeho rozkaz opouští letadlo. Jenže své padáky otvírají nad cvičištěm jednotek SS. Po dopadu na zem mohou už jen zvednout ruce nad hlavu.

Jediný Parker má štěstí v neštěstí. Vítr s jeho padákem smýká od nacistických jednotek, ztrácí boty, v tajícím sněhu a pod palbou utíká zraněný do lesa. Někdy tou dobou posílá německý flak belhající se Norvellovu B-17 k zemi a jejího jednadvacetiletého pilota berou Němci v Plzni do zajetí (Norvell válku přežil a v roce 2004 navštívil ČR; zemřel v roce 2012, pozn. red.).

Zadní střelec Parker zůstal sám a neví ani o Norvellovi, ani o tom, že šest jeho kamarádů, bez ohledu na to, že jsou válečnými zajatci, ještě téhož večera esesáci zbijí a postřílí, stejně jako tři letce z jiného bombardéru. Za světla se Parker skrývá, o nocích se plouží na západ. Tak to jde týden. Má hlad.

V zámeckém parku v Tochovicích jej vyčerpaného najde pekař, dá mu jídlo, ale u železniční tratě Parkerovi definitivně dojdou síly.

Strážný anděl měl podobu železničáře

Našel ho tam železničář Josef Pařízek. „Poskytl mu civilní šaty a ukrýval jej až do konce války. „Byl to hrdinský čin, i když to tak pan Pařízek nechápal. Bral to jako pomoc člověku, který pomoc potřeboval. Prozrazení by znamenalo smrt,“ řekl po příjezdu amerického velvyslance Schapira při setkání s příbuznými Josefa Pařízka tochovický starosta Radek Walter.

Pařízkovi v dubnu 1945 pomáhali i další obyvatelé, právě železničář starající se o zvedání a spouštění závor na sebe ale vzal největší riziko tím, že amerického letce ukryl doma.

Americké velvyslanectví se nyní rozhodlo rodinu odvážného Čecha uctít. Šéf mise Andrew Schapiro krátce po poledni přivezl do Tochovic pamětní plaketu Pařízkově rodině - ke slavnostnímu programu pořadatelé pozvali vnučky a pravnučku železničáře, který bez ohledu na osobní riziko americkému letci pomohl, a Parkerova synovce Scota Lowryho.

Pamětní plaketa

Na dřevěné plaketě, věnované ambasádou USA rodině Josefa Pařízka, stojí text:

„Vaše rodina zachránila 19. dubna 1945 rotného Newtona Parkera z amerického letectva. I když sama musela čelit hrůzám války, nalezla v sobě odvahu a statečnost zachránit život neznámého člověka.“

Místo, kde Pařízek Parkera kdysi našel, už nyní vypadá úplně jinak, změnilo ho rozšiřování železniční trati. Teď tu jsou kolem pole kukuřice, břízy a borovice. Někde v dálce rachotí oblohou motor letadla.

Přesnou polohu přejezdu kousek za zdejší železniční stanicí, kde Pařízek Parkera našel, se podařilo určit díky fotografii, kterou Pařízkovým příbuzným před časem poslal Parkerův synovec Scot Lowry. I on se teď přiletěl do Česka podívat.

Právě Lowry se příběhu svého strýce hodně věnoval. „Pomohli mu zotavit se, oblékli ho jako venkovana a vydávali za svého hluchoněmého syna,“ shrnul své bádání. „Věděli, že když ho objeví, čeká je poprava. Měl velké štěstí, že u této rodiny nalezl bezpečný úkryt,“ dodal. A přidal slovo hrdinství.

Hrdinství zmiňuje i velvyslanec Schapiro, když ceremonie pokračuje v místní malotřídce - to proto, aby i děti mohly vidět v Pařízkovi vzor.

„Být statečný neznamená nemít strach, ale umět něco udělat tomu strachu navzdory. Jsem si jistý, že i střelec Parker měl strach, když si sedával do letadla. Lidé, kteří mu pomohli, udělali správnou věc, i když se báli. To z nich dělá hrdiny,“ říká Schapiro.

K díku pak přidává i poznámku určenou hlavně dětem: „I vy se možná v životě setkáte s překážkami, které bude těžké zdolat. Možná vám příklad pana Pařízka pomůže udělat správnou věc.“

„Beru to jako završení úsilí - hlavně Scotova - o satisfakci za to, co udělal můj pradědeček pro jeho strýce. Víc už asi udělat nejde,“ řekla iDNES.cz pravnučka Josefa Pařízka Jana Homolková. „Je to pro nás čest, že si takto vzpomněli. Doufám, že se historie nebude opakovat, ale měli bychom se z ní umět poučit, naučit se navzájem pomáhat. Takže proč ne?“ kvituje před školou skutečnost, že si Pařízkův příběh mohly vyslechnout i děti.

Ty už teď kolem nás peláší domů.

Balíčky, které „záhadně“ mizely

Parker se po skončení války vrátil domů do Huntingtonu v Západní Virginii, uvádí web Tochovic. Pařízkovým posílal přes oceán balíčky s dárky. Přestal s tím, když se od rodiny dozvěděl, že průvodní dopisy sice přicházejí, balíčky se ale „ztrácejí“. Ostatně, o železničářově činu se v Tochovicích za bývalého režimu moc nemluvilo.

Parker pracoval v nemocnici pro válečné veterány, pak se živil jako prodavač. Vážně onemocněl, zemřel na Floridě v roce 1976.

Od roku 1990 stojí v místě zavraždění Parkerových spolubojovníků nacisty malý pomník. V roce 2003 jej doplnil větší, na který výraznou měrou přispěl i pilot bombardéru Robert Norvell.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Policie: O adventu a Vánocích budeme víc vidět, někde i s dlouhými zbraněmi

První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek na tiskové konferenci...

Policie v době adventu a vánočních svátků chystá intenzivní bezpečnostní opatření, která se zaměří na místa s vysokou...

Babiš bude premiérem na Mikuláše, už má všechny kandidáty do vlády

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Andrej Babiš zřejmě bude premiérem 6. prosince, tedy na Mikuláše, a jeho vláda by mohla být jmenována 15. prosince....

Exředitel Pražské strojírny bral léta plat na základě neplatné smlouvy

Odvolaný ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha u Obvodního soudu pro Prahu 9...

Odvolaný šéf městské společnosti Pražská strojírna Vladimír Říha, který podle auditu firmu výrazně zadlužil a utrácel...Najdete na iDNES.cz