Ocelové srdce země už není tak černé

Ostrava - Životní prostředí Ostravského kraje se výrazně zlepšilo. Každý návštěvník aglomerací Ostravska a Karvinska se může vlastními smysly přesvědčit, že lidé, kteří zde žijí, již nehazardují se zdravím jen tím, že dýchají. Více než na prášící a zapáchající komíny nadávají lidé na provoz na silnicích, jenž narozdíl od utlumovaného a ekologizovaného průmyslu roste a zhoršuje kvalitu života.

Doprava trápí stále více i venkov, který se ale zase změnil k lepšímu díky plynofikaci a také díky tomu, že zemědělci omezili používání umělých hnojiv.

"Lidé se už nestěhují na venkov za čistým vzduchem, ale z jiných důvodů," potvrdil krajský hygienik Jaroslav Volf. "Za posledních deset let jsme se z tohoto pohledu skoro stoprocentně dohnali vyspělé evropské země," řekl.

Zatímco čistota vzduchu je však srovnatelná s Londýnem, nesrovnatelně horší je to s nepořádkem na ulicích," tvrdil šéf krajské hygienické stanice.

Podotkl však, že ve světě se limity pro škodliviny stále snižují, takže se nemůžeme spokojit ani s dosaženým stavem.

O tom, jak se změnilo životní prostředí v hlavním městě kraje, svědčí zjištění hygieniků, že již není rozdíl mezi ovzduším v Porubě, o které se dlouho věřilo, že je nejčistší, a centrem města.

"Stále to není sice ideální, protože například na Třinecku a Ostravsku jsme co do prašnosti blízko povoleného limitu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video