Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obžalovaný vraždy ve zlatnictví odmítl

  16:18aktualizováno  16:18
Veřejnost poprvé spatřila tvář muže obžalovaného z dvojnásobné loupežné vraždy v plzeňském zlatnictví. "Já nejsem vrah z Americké třídy," prohlásil hned na začátku šestačtyřicetiletý Martin Koryčánek, kterému hrozí doživotí. První věty před soudem měl zřejmě dobře připravené.

Koryčánek je podle policie lupičem, který v lednu 2002 přepadl zlatnictví v Plzni, chladnokrevně zastřelil sedmadvacetiletou prodavačku a na ulici osmapadesátiletého muže, který se mu postavil do cesty.

Nejprve hovořil k pozůstalým. "Jim se zhroutil svět 19. ledna 2002. Mě se stalo něco podobného o necelý rok později, když mě zatkli a obvinili z této vraždy. Stojím před pozůstalými, kteří se na mne dívají, jako na vraha jejich blízkých," prohlásil.

"Je mi strašně. Mohu s nimi cítit, ale nemohu se omluvit, protože já jsem to neudělal. V Plzni jsem tehdy vůbec nebyl, ležel jsem v posteli ve svém pražském bytě," pokračoval muž v obleku, kravatě a s vyholenou hlavou.

Obžaloba: dvě vraždy a dvě loupeže
Zatčen byl loni v prosinci. Policisté mu tehdy přetáhli přes hlavu černou kuklu, veřejnost ho tedy poprvé viděla až u soudu. Koryčánek čelí obžalobě z dvojnásobné vraždy, dvou loupeží a nedovoleného ozbrojování. - více zde

"Za dvojnásobnou vraždu mu hrozí výjimečný trest - až dvacet pět let vězení nebo doživotí," sdělila státní zástupkyně Božena Kolářová, která Koryčánka před senátem viní ze zločinu nejtěžšího kalibru.

ZLOČIN V PLZNI

Plzeň vypsala odměnu za dopadení vraha

Pohřeb prodavačky byl soukromý

Zlatník odmítá, že šlo o vyřizování účtů

Za plzeňského vraha je 300 tisíc

Srovnání DNA nevyšlo
Po vraždě našli policisté v sousední ulici klobouček, který tam ztratil prchající střelec. Byl to důležitý důkaz, z vlasů lze určit genetický kód. Koryčánek se nebránil srovnání. Jenže to vůbec neřeklo, že vrahův klobouk nosil Koryčánek.

Vlasy nalezené v kloboučku totiž nebyly kvalitním vzorkem pro určení DNA. To Koryčánka rozčílilo. Čekal, že test prokáže jeho nevinu. Proto žádal, aby soud předvolal znalce z oboru genetiky. Chce vysvětlit, proč analýza nic neřekla.

V rejstříku má už pokus o vraždu
Na lavici obžalovaných usedl i 29letý Jarmil Nezavdal. O plzeňské vraždě nic neví, ale spolu s Koryčánkem je obžalován z loupeže klenotnictví v Turnově v únoru 2002. Tam svázali prodavačku a odnesli šperky za téměř 200 tisíc korun.

"Dostal jsem strach a na poslední chvíli ze zlatnictví odešel. Koryčánek tam zůstal sám," tvrdil Nezavdal. Koryčánek turnovské přepadení nepopírá, ale dodává: "Bylo to jinak, než říká."

Koryčánek se také zodpovídá z přípravy loupežného přepadení inženýra v jeho domu na Liberecku a nelegálního držení tří pistolí. Ani za hrdelní zločin nestojí před soudem poprvé. Před dvaceti lety byl odsouzen za pokus o vraždu.

Pro odměnu se přihlásil vězeň
Dvojnásobnou popravu na rušné plzeňské třídě veřejnost vnímala jako nejotřesnější zločin posledních let. Proto byly okamžitě vypsány odměny za dopadení pachatele.

Chorvatští zlatníci podnikající v Plzni nabídli sto tisíc korun a plzeňský magistrát dvě stě tisíc. Sumu si už nárokoval oficiální cestou muž, který prý Koryčánka udal policistům.

"Byl to vězeň, myslím, že z Valdic. Dostali jsem jeho dopis. Psal v něm, že právě on má zásluhu na tom, že muže podezřelého z dvojnásobné vraždy kriminalisté vypátrali a zatkli," řekl plzeňský primátor Jiří Šneberger.

Magistrát si toto tvrzení ověřoval u policie, ale ta jeho zásluhu nepotvrdila.

"Odměnu bychom mohli stejně vyplatit až poté, co by byl vrah usvědčen a pravomocně odsouzen. Odměna však nebyla zrušena a stále platí. Pokud se při soudním procesu ukáže, že existuje člověk, který významně přispěl k zadržení vraha, je stále možné dvě stě tisíc korun vyplatit," dodal primátor.

Koryčánek: Nemám s tím nic společného

Martina Koryčánka, který byl už před dvaceti lety odsouzen za pokus o vraždu, bude u soudu obhajovat advokát Pavel Krpejš. Jaká bude jeho strategie?

"Klient spojitost s plzeňskou vraždou naprosto odmítá. O strategii naší obhajoby a důkazech, které máme připraveny, bych před začátkem procesu nerad hovořil."

Koryčánek s vyšetřovateli příliš nekomunikoval. Jak spolupracuje s vámi? "Komunikace s ním je velice dobrá. Pokud bychom nenašli společnou řeč, obhajoba by nemohla být kvalitní a úspěšná."

Je to pro vás těžký případ?
"Bezesporu. Jednak klient čelí obvinění z velice závažného zločinu, za druhé je kauza hodně složitá a mediálně sledovaná."

Máte v ruce dostatek důkazů na to, abyste prokázal Koryčánkovu nevinu?
"Věřím, že nevinu mého klienta před soudem prokážeme."

Policisté vedou maskovaného vraha, který zabíjel při přepadení v plzeňském zlatnictví. Muž měl kuklu po celou dobu převozu od policie k soudu, kde se rozhodovalo o vazbě. (11. prosince 2002)

Šestačtyřicetiletý Martin Koryčánek je obžalovaný z dvojnásobné loupežné vraždy v plzeňském zlatnictví. (11. listopadu 2003)

Šestačtyřicetiletý Martin Koryčánek je obžalovaný z dvojnásobné loupežné vraždy v plzeňském zlatnictví. (11. listopadu 2003)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Soud osvobodil liberecké zastupitele v kauze městských pozemků

Jiří Kittner u soudu.

Odvolací soud potvrdil osvobozující verdikt pro třiadvacet libereckých zastupitelů, kteří byli mnoho let stíháni v...

Muž v opilosti napadl a zardousil starou matku, odsedí si 11 let

Milan Šafránek podle soudu napadl a zardousil matku, odsedí si 11 let....

Za vraždu své čtyřiaosmdesátileté matky v domku v malé obci u Slaného si jednapadesátiletý Milan Šafránek odpyká 11 let...

Tři lidé dostali infarkt při uklízení sněhu, dva zemřeli. Lékaři varují

V Chýni se propadl led na rybníku a dva lidé skončili pod vodou, na místě...

K pěti srdečním zástavám vyjížděla dopoledne záchranka v Královéhradeckém kraji. Ve třech případech šlo o pacienty,...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz