Jan Otýs a Václav Sankot u plzeňského soudu.

Jan Otýs a Václav Sankot u plzeňského soudu. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Obžaloba: Znalci nadhodnotili ceny pozemků o stamiliony

  • 15
Před Okresním soudem Plzeň město stanuli v pondělí dva dlouholetí plzeňští znalci Václav Sankot a Jan Otýs. Soud je ale nepozval, aby se vyjadřovali ke zločinu, k němuž zpracovávali posudek. Sami skončili na lavici obžalovaných s obviněním, že poslali do světa osm nepravdivých znaleckých posudků.

Státní zástupkyně Marie Kozelková obžalovala oba znalce v důchodovém věku z trestného činu křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku. Hrozí jim až desetiletý žalář.

Původně byl s nimi stíhán ještě jeden znalec, ten ale zemřel v průběhu vyšetřování. Kozelková vyjmenovala celkem osm znaleckých posudků, které podle závěru vyšetřování neodpovídají realitě.

Jedním z nich je případ z listopadu 2004. Znalaci tehdy ohodnotili tržní hodnotu podniku na 171 milionů korun. Když stejný podnik oceňovali odborníci z Technické univerzity v Ostravě v roce 2008, dospěli k závěru, že tržní hodnota firmy je jen 300 tisíc.

Souzení znalci Václav Sankot i Jan Otýs obvinění i obžalobu odmítají. Sankot zdůraznil, že soudním znalcem je třicet let a soudy mu přidělovaly ty nejsložitější případy, které jiní znalci odmítali.

"Byl jsem v poradním sboru předsedy Krajského soudu v Plzni, v předsednictvu komory soudních znalců. Žádný úplatek by mi nestál za to, abych pošpinil svoji třicetiletou kariéru. Kriminalizace mé osoby mě těžce poškodila. Nejuznávanější znalci v oboru mi potvrdili, že metody, jaké jsem při ohodnocování pozemků používal, byly jediné správné," ohradil se proti všem obviněním Sankot.

Navíc zpochybnil výsledky posudku, který si u znaleckého ústavu v Ostravě objednala policie. "Ten posudek nedělal ústav, ale znalec Vrága jako fyzická osoba. Použil k výpočtu metodu, na jejímž vzniku se sám podílel," prohlásil před soudem Sankot.

Jakékoli pochybení odmítá i 72letý Jan Otýs. O posudku z Ostravy, který zpochybňuje jejich závěry, mluví jako o spekulacích. "V České republice neexistuje závazná metodika oceňování ložisek nerostných surovin, proto mohou být posudky různé. Trestného činu nepravdivého posudku se dopustil Vrága," prohlásil před soudem Jan Otýs, když četl svoji řeč, kterou si dopředu připravil.

Soud se bude případem znalců zabývat v létě. Tahle kauza má ale ještě jednu rovinu. Před Krajským soudem v Plzni jsou obžalováni tři podnikatelé, kteří podle obžaloby nadhodnocené posudky použili při zakládání nových firem, jejichž prostřednictvím pak tunelovali prosperující firmy.


Video