Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obžaloba svědky podplatila, horlil v Haagu válečný zločinec Taylor

  15:08aktualizováno  15:08
Někdejší prezident Libérie Charles Taylor dostal u mezinárodního soudu poslední šanci promluvit, než si vyslechne trest za válečné zločiny. Ve své řeči obvinil obžalobu, že uplácela a zastrašovala svědky. Prokurátoři pro něj navrhují vězení na 80 let.

Charles Taylor u Zvláštního soudu pro Sierru Leone v Haagu (16. května 2012) | foto: Reuters

"Svědci byli podpláceni, byl na ně vyvíjen nátlak a v mnoha případech jim bylo vyhrožováno trestním stíháním," prohlásil ze svědecké lavice Taylor. Během své řeči zdůraznil, že odsuzuje zvěrstva páchaná všude na světě a s oběťmi ze Sierry Leone hluboce soucítí.

Zvláštní tribunál pro Sierru Leone v Haagu minulý měsíc Taylora shledal vinným, že během občanské války v této západoafrické zemi dodával zbraně rebelům a pomáhal jim plánovat masakry civilistů. Pro svět to byl přelomový verdikt.  Od norimberského procesu je totiž Taylor první bývalou hlavou státu, nad kterou vynesl rozsudek mezinárodní soud.

Obžaloba pro něj požaduje osmdesátiletý trest, který se rovná doživotnímu pobytu ve vězení. Podle žalobců by verdikt nemělo ovlivnit Taylorovo stáří, chatrné zdraví ani fakt, že má rodinu.

Fotogalerie

"Mezi záměrně kruté a surové zločiny patřily veřejné popravy a amputace končetin civilistů, vystavování useknutých hlav na kontrolních stanovištích, znásilňování žen a dívek na veřejnosti a upalování lidí v jejich domovech," napsala žalobkyně Brenda Hollisová.

Taylor se nesmí stát obětním beránkem, tvrdí advokáti

Obhájci bývalého diktátora ale tvrdí, že požadovaný trest je příliš přísný a neodpovídá Taylorově roli v krvavém konfliktu. "Soud by neměl podpořit snahy obžaloby vytvořit pro obyvatele Sierry Leone bubáka odjinud, na kterého budou moci svalit kolektivní vinu za rány, které si většinou způsobili sami," napsali podle BBC Taylorovi advokáti.

Čtyřiašedesátiletý Taylor stál v čele Libérie v letech 1997-2003. Obžaloba ho vinila z toho, že během občanské války v sousední Sieře Leone řídil a podporoval povstalce z Jednotné revoluční fronty (RUF) výměnou za diamanty, z nichž pak údajně financoval válku v Libérii.

Sám Taylor během války na území Sierry Leone nevkročil. Podle obžaloby ale jeho muži, mnohdy pod vlivem drog, mrzačili obyvatele a dopouštěli se kanibalismu. Válka v Sieře Leone z let 1991-2002 si vyžádala 120 tisíc mrtvých.

Autor:


Témata: Diktátor, poprava

Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Češka zadržená v Pákistánu kvůli heroinu zůstane ve vazbě, tvrdí ministerstvo

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Pákistánský soud prodlouží vazbu Češce zadržené před dvěma týdny na mezinárodním letišti v Láhauru s devíti kilogramy...

Američané a Turci se v Sýrii perou, Rusko se směje, říká expert

Turecké tanky vjíždějí do syrského Afrínu (22. ledna 2018)

Kurdové mobilizují síly k obraně Afrínu, svého kantonu na severozápadě Sýrie, na který útočí Turci a jimi podporované...

Střelba na škole v Kentucky: student zabil dva spolužáky, 19 jich zranil

Při střelbě na střední škole v americkém státě Kentucky byl dnes jeden student...

Při střelbě na střední škole v americkém státě Kentucky v úterý zahynuli dva studenti, 19 dalších bylo zraněno. S...

Najdete na iDNES.cz