Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obyvatelé Trokavce drtivě odmítli radar USA za humny

  8:11aktualizováno  18:48
V Trokavci skončilo referendum o radarové základně USA, která by mohla vyrůst v přilehlém vojenském prostoru Brdy. Hlasovat přišlo 72 z osmaosmdesáti oprávněných voličů. Jednasedmdesát jich bylo pro to, aby zastupitelstvo podniklo všechny zákonné kroky proti radaru. Jeden člověk byl proti.

Referendum v Trokavci - Drtivá většina lidí v Trokavci radar odmítla. | foto: Petr EretČTK

Protiraketový radar

Hlasovalo se od osmé ráno do půl sedmé odpoledne. Obec už o rána "okupovali" novináři včetně štábů z několika zemí.

"Bylo tu asi 15 televizních štábů z celého světa, včetně třeba Číny nebo Japonska. A novinářů z novin ještě mnohem víc," popsal hektický den Neoral.

Původně se chtěli zastupitelé ptát lidí, jestli si základnu ve svém okolí přejí. Protože se ale v místním referendu mohou obyvatelé vyjadřovat jen k věcem, které se přímo týkají místní samosprávy, otázka referenda zněla:

"Souhlasím s tím, aby zastupitelstvo obce Trokavec podniklo veškerá zákonná opatření k tomu, aby zamezilo výstavbě radarové základny Spojených států amerických na území vojenského újezdu Brdy."

Výsledek bude stoprocentní, věřil starosta
"Neznám v obci nikoho, kdo by byl pro radar," řekl MF DNES už den před hlasováním starosta Jan Neoral.

"Výsledek mě potěšil, dopadlo to podle předpokladu. Je to jasný signál vládě, že by neměla jednat o nás bez nás. Myslím, že tak dopadnou i referenda v dalších obcích, kterých se to týká," řekl MF DNES starosta po sečtení výsledků.

Vyjádření voličů jeho očekávání potvrzovala už během dne. Lidé oslovení reportérem MF DNES shodně vypověděli, že mají málo informací, bojí se omezení pohybu v okolí obce a mají i strach z toho, že by mohli být terčem útoku.

"Mým koníčkem je lov a v případě, že tu bude radar, budou lesy v okolí zavřené," bojí se Bohumil Třeška.

"Informace nemáme žádné, v novinách píšou pokaždé něco jiného. Nikdo z nás neviděl žádné plánky. Jenom se řeklo, že radar má být v Brdech, a tím to hasne," dodal třicetiletý rodák, kterého doprovázela malá dcera.

Informace hledají sami
Starosta Neoral se obává, že i když lidé řeknou radaru ne, vláda nakonec může rozhodnout jinak. V tom případě se bojí, že se z Trokavce většina z více než stovky obyvatel odstěhuje.

"Já osobně za sebe nelibě nesu, že naše vláda a hejtmani Středočeského a Plzeňského kraje se dost schovávají za otázku: Pánové, nemáme informace, až budeme mít přesné odborné informace, uvidíte, že ten radar vůbec je neškodný a prostě dávají nám to tak, jakoby to dokonce bylo zdravější než nemocnice," prohlásil před dvěma týdny Neoral v reportáži ČT.

Na návsi v Trokavci nebylo při referendu skoro kde zaparkovat. Hlavně kvůli autům novinářských štábů.

"Trokavec neprodám ani za výhody čističky, kanalizace neob vodovodu. Ten si postavíme raději sami. A ani za to, že bych se jel do Ameriky podívat, jak to tam vypadá se základnami," řekl starosta při referendu zpravodaji MF DNES.

Experti soudí, že výsledek případnou stavbu radaru ve vojenském újezdu neovlivní, ale mohl by vyslat signál k politikům ve vládě a v parlamentu.

Starosta Neoral jim vzkazuje: Nevolili jsme vás proto, abyste pak rozhodovali proti naší vůli. To má být také poselstvím referenda, jehož výsledek jinak nemá právní závaznost.

Obecní zastupitelstvo probere výsledky referenda na pravidelném zasedání 26. března.


Zdroj: mapy.idnes.cz, © PLANstudio

V Praze byl další protest

Proti radaru se neprotestovalo jen v Trokavci. V Praze na Václavském náměstí se sešlo asi 150 odpůrců radarové základny na demonstraci namířené také proti válkám a rasismu. Vévodily jí transparenty pořádajícího Komunistického svazu mládeže, polských Mladých socialistů a Klubu českého pohraničí.

Mladí komunisté na demonstraci přišli s transparenty s nápisem "Zabraňme, aby okovaná bota cizáckého molocha zneužila naši rodnou zem!". Další nápis hlásal "Stop demokracii made in USA", k němuž byla připojena raketa s fotografií amerického prezidenta George Bushe. Protestující ho nazývali teroristou a vyzývali k odchodu z Iráku.

Jiná demonstrace proti základně se konala v pražském Hyde parku na Palackého náměstí. Přišlo kolem osmi desítek lidí, kteří si mohli poslechnout hudbu i kritické projevy organizátorů z iniciativy Ne základnám.
Hlas proti základně zazněl i ze zahraničí. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov opět varoval, že umístění částí amerického systému protiraketové obrany ve střední Evropě by mělo negativní dopady na vztahy mezi Ruskem a NATO.

Zdroj: ČTK

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

Poslanci se přeli o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání, rozhodnou v pátek

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) byli vydáni Sněmovnou k trestnímu...

Spor o premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců Jaroslava Faltýnka, respektive o to, kdy Sněmovna rozhodne, zda je zbaví...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Najdete na iDNES.cz