Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obyvatelé se budou obalovně bránit

  5:59aktualizováno  5:59
Bílý Kámen - Odpor obyvatel Bílého Kamene - malé obce u Jihlavy - proti záměru karlovarské společnosti Stavby silnic a železnic vybudovat ve zdejším kamenolomu obalovnu asfaltových směsí na opravy silnic nekončí. Většina obyvatel obce Bílý Kámen je odhodlána investorovi záměr zprovoznit zde obalovnu živičných směsí znemožnit. Bude se tak dít i přesto, že se investor dušuje, že stavba nijak nenaruší zdejší životní prostředí.

V takovém duchu se nesla i atmosféra na čtvrteční veřejné schůzi obecního zastupitelstva, které se zabývalo protestní podpisovou akcí bělokamenských obyvatel. Na archy, které vyzývají obecní zastupitele, aby zbudování stavby za každou cenu zabránili, se podepsalo pětasedmdesát lidí - tedy téměř všichni zdejší dospělí obyvatelé.

Karlovarská firma však nehodlá couvnout: je přesvědčena o tom, že její záměr je správný a ekonomicky odůvodněný. "Věříme, že se nám zdejší obyvatele podaří přesvědčit a budou náš úmysl nakonec kvitovat s povděkem," řekl Jan Klíma ze společnosti Stavby silnic a železnic. Firma argumentuje, že obalovna přinese zaměstnání pro přibližně patnáct lidí, ale její život nijak neomezí.

Obyvatelé Bílého Kamene v létě podepisovali nejprve protestní vyjádření, které však nemělo oficiální náležitosti petice. Proto iniciátoři odporu proti obalovně dali do oběhu již regulérní petici - tu dosud podepsalo v Bílém Kameni a okolních obcích a rekreačních oblastech 330 lidí.

Argumentují, že obaloven už je v regionu dostatek a není třeba budovat další. Podle nich obalovna naruší životní prostředí exhalacemi, hlučností a také zvýší riziko na zdejší silnici, na níž se díky jejímu provozu zvýší množství projíždějících nákladních aut.

Na obalovnu nechal investor vypracovat studii vlivů na životní prostředí EIA, která stanovila, jaká opatření musí zařízení v provozu splňovat, aby vyhověla zákonným normám. Odpůrcům obalovny to ale nestačí. "Víme, že obalovna bude moderní zařízení a bude hygienické limity plnit. Přesto si myslíme, že sem nepatří - je zde výjimečně čisté prostředí, které by tak mělo i zůstat," řekl jeden z iniciátorů petice Jan Kučírek.

Na čtvrtečním projednávání se lidé z Bílého Kamene s investory shodli, že zřejmě nejhorším dopadem bude zvýšení dopravy. Lišili se však v názorech, kolik aut bude po uvedení obalovny do provozu obcí projíždět.

Zatímco podle investora se počet projíždějících aut zvýší asi o čtvrtinu - tedy o dvě až tři auta za hodinu, odpůrci obalovny jsou přesvědčeni, že jich bude mnohem více. "Rada údajů ze studie EIA vychází podle mne z odhadů, které vůbec nemusí kopírovat skutečnost," řekl další z protestujících Petr Talavašek.

Zástupci investorské firmy se budou nyní také zabývat možností, zda by nebylo možné asfaltovou směs z obalovny odvážet jinudy, než po silnici a nepřehlednou zatáčkou na kraji obce. "Tuto možnost budeme zvažovat. I pro nás by takové řešení bylo výhodnější," řekl ředitel Staveb silnic a železnic Jaromír Pešek. Autoři petice žádají, aby byl Bílému kameni a okolí přiznán statut rekreační oblasti - domnívají se, že potom by se jim snáze podařilo stavbě obalovny zabránit.

Obalovna by měla sloužit pro opravy dálnice a silnic v okruhu asi padesáti kilometrů. Záměr  výstavby už byl tématem veřejného projednávání v obci počátkem léta, ale tehdy se jej většina obyvatel nezúčastnila, protože mu nepřikládala velký význam. Odpůrci obalovny proto počátkem srpna požádali vedení obce, aby se k tématu vrátilo. Na stavbu dosud nebylo zahájeno územní řízení.

Autoři: ,


Témata: Petice, Zaměstnání

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Novinář Klíma si váží nominace na vyznamenání, od Zemana ho ale nechce

Investigativní novinář Josef Klíma

Novinář a spisovatel Josef Klíma by nepřijal státní vyznamenání z rukou prezidenta Miloše Zemana. Vadí mu prezidentovy...

VIDEA TÝDNE: Silné deště, drsný zásah strážníků a největší vzducholoď

Pražská městská policie zasahovala proti zastavení na zákazu zastavení

Do minulého týdne výrazně zasáhlo počasí. Do Česka dorazily silné bouřky a právě snímek ze zasažených míst se stal...

ANO bez plánu B, brankářovy slzy a požár zábavního parku

Richard Brabec /ANO/ - Otázky VM (Česká televize)

Sledujte zprávy na iDNES.tv. Hnutí ANO nepřipravuje plán B pro případ, že by referendum ČSSD o vstupu do společné vlády...

KANDIDÁTI s.r.o.
Účetní/office support

KANDIDÁTI s.r.o.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz