Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obyvatelé se budou obalovně bránit

  5:59aktualizováno  5:59
Bílý Kámen - Odpor obyvatel Bílého Kamene - malé obce u Jihlavy - proti záměru karlovarské společnosti Stavby silnic a železnic vybudovat ve zdejším kamenolomu obalovnu asfaltových směsí na opravy silnic nekončí. Většina obyvatel obce Bílý Kámen je odhodlána investorovi záměr zprovoznit zde obalovnu živičných směsí znemožnit. Bude se tak dít i přesto, že se investor dušuje, že stavba nijak nenaruší zdejší životní prostředí.

V takovém duchu se nesla i atmosféra na čtvrteční veřejné schůzi obecního zastupitelstva, které se zabývalo protestní podpisovou akcí bělokamenských obyvatel. Na archy, které vyzývají obecní zastupitele, aby zbudování stavby za každou cenu zabránili, se podepsalo pětasedmdesát lidí - tedy téměř všichni zdejší dospělí obyvatelé.

Karlovarská firma však nehodlá couvnout: je přesvědčena o tom, že její záměr je správný a ekonomicky odůvodněný. "Věříme, že se nám zdejší obyvatele podaří přesvědčit a budou náš úmysl nakonec kvitovat s povděkem," řekl Jan Klíma ze společnosti Stavby silnic a železnic. Firma argumentuje, že obalovna přinese zaměstnání pro přibližně patnáct lidí, ale její život nijak neomezí.

Obyvatelé Bílého Kamene v létě podepisovali nejprve protestní vyjádření, které však nemělo oficiální náležitosti petice. Proto iniciátoři odporu proti obalovně dali do oběhu již regulérní petici - tu dosud podepsalo v Bílém Kameni a okolních obcích a rekreačních oblastech 330 lidí.

Argumentují, že obaloven už je v regionu dostatek a není třeba budovat další. Podle nich obalovna naruší životní prostředí exhalacemi, hlučností a také zvýší riziko na zdejší silnici, na níž se díky jejímu provozu zvýší množství projíždějících nákladních aut.

Na obalovnu nechal investor vypracovat studii vlivů na životní prostředí EIA, která stanovila, jaká opatření musí zařízení v provozu splňovat, aby vyhověla zákonným normám. Odpůrcům obalovny to ale nestačí. "Víme, že obalovna bude moderní zařízení a bude hygienické limity plnit. Přesto si myslíme, že sem nepatří - je zde výjimečně čisté prostředí, které by tak mělo i zůstat," řekl jeden z iniciátorů petice Jan Kučírek.

Na čtvrtečním projednávání se lidé z Bílého Kamene s investory shodli, že zřejmě nejhorším dopadem bude zvýšení dopravy. Lišili se však v názorech, kolik aut bude po uvedení obalovny do provozu obcí projíždět.

Zatímco podle investora se počet projíždějících aut zvýší asi o čtvrtinu - tedy o dvě až tři auta za hodinu, odpůrci obalovny jsou přesvědčeni, že jich bude mnohem více. "Rada údajů ze studie EIA vychází podle mne z odhadů, které vůbec nemusí kopírovat skutečnost," řekl další z protestujících Petr Talavašek.

Zástupci investorské firmy se budou nyní také zabývat možností, zda by nebylo možné asfaltovou směs z obalovny odvážet jinudy, než po silnici a nepřehlednou zatáčkou na kraji obce. "Tuto možnost budeme zvažovat. I pro nás by takové řešení bylo výhodnější," řekl ředitel Staveb silnic a železnic Jaromír Pešek. Autoři petice žádají, aby byl Bílému kameni a okolí přiznán statut rekreační oblasti - domnívají se, že potom by se jim snáze podařilo stavbě obalovny zabránit.

Obalovna by měla sloužit pro opravy dálnice a silnic v okruhu asi padesáti kilometrů. Záměr  výstavby už byl tématem veřejného projednávání v obci počátkem léta, ale tehdy se jej většina obyvatel nezúčastnila, protože mu nepřikládala velký význam. Odpůrci obalovny proto počátkem srpna požádali vedení obce, aby se k tématu vrátilo. Na stavbu dosud nebylo zahájeno územní řízení.

Autoři: ,


Témata: Petice, Zaměstnání

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...Najdete na iDNES.cz