Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obyvatel Česka loni přibylo díky porodům, krize zbrzdila příliv cizinců

  9:07aktualizováno  11:27
Počet obyvatel Česka se loni zvýšil o 39 300 na více než 10,5 milionu. Narodilo se o téměř 11 000 lidí více, než kolik jich zemřelo. V porovnání s rokem 2008 se loni do Česka přistěhovalo výrazně méně lidí ze zahraničí - loni jich bylo 28 300, předloni 71 800.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Pro předchozí roky bylo přitom příznačné, že právě příliv lidí ze zahraničí počet obyvatel výrazně ovlivňoval. Nejnovější demografické údaje na svém webu zveřejnil Český statistický úřad.

Podle sociologa Martina Potůčka to není nijak překvapivé. "Nabídka práce, která tady před vypuknutím globální krize pro ně byla, výrazně poklesla. České úřady se k cizincům, pokud jde o trh práce, nechovají nejvlídněji," komentoval Potůček a dodal, že v dohledné době se podle něj situace nezmění.

Tohoto faktoru si bylo vědomé i ministerstvo vnitra, které pro cizince zorganizovalo program dobrovolných návratů. Jeho cílem bylo pomoci cizincům, kteří se vinou ekonomické situace ocitli bez pracovního uplatnění, chtěli zpět do vlasti a nebyli si schopni tuto cestu sami uhradit. Celkem se tak vrátilo více než 2000 cizinců. (zhodnocení programu čtěte zde)

Dětí se narodilo méně než v roce 2008

Podle předběžné statistické bilance měla Česká republika k 31. prosinci loňského roku 10 506 813 obyvatel, konstatoval ve své zprávě ČSÚ.

V roce 2009 se v České republice narodilo 118,3 tisíce živých dětí, což je o 1,2 tisíce méně než v předchozím roce. Současná vlna zvýšené porodnosti tak zřejmě dosáhla svého vrcholu v roce 2008. Úroveň plodnosti v loňském roce stagnovala, respektive se nepatrně snížila: průměrný počet dětí narozených jedné ženě klesl z 1,50 na 1,49.

"Souvisí to s náročnějšími podmínkami, zejména ekonomickými, pro zakládání rodiny a péči o děti. Určitě se do toho promítla i ta restriktivní opatření o výši rodičovského příspěvku, ke kterým přikročila předchozí Topolánkova vláda," konstatoval Potůček.

Budoucí vývoj se dá podle něj těžko odhadnout. "Někdy nejistota na trhu práce vede mladé ženy k tomu, že řeší problém tím, že si pořídí dítě a několik se o něj starají," nastínil sociolog s tím, že roli bude určitě hrát i postoj příští vlády k podpoře rodin.

V roce 2009 pokračoval trend posunu mateřství do pozdějšího věku. Průměrný věk žen při narození prvního dítěte se zvýšil na 27,4 roku, průměrný věk žen při porodu bez ohledu na pořadí dítěte na 29,4 roku.

Loni se podle statistiků výrazně snížil také počet sňatků - bylo jich uzavřeno 47 900, což bylo o 4 600 méně než v roce 2008. Je to nejnižší počet uzavřených manželství od roku 1918. Zvýšil se tím i počet dětí narozených mimo manželství - bylo jich 38,8 % všech živě narozených dětí (46 tisíc dětí).

Loni bylo i méně rozvodů. Podíl manželství končících rozvodem se loni snížil z rekordních 50 % dosažených v roce 2008 na 47 %. Nejvyšší míra rozvodovosti se v roce 2009 vyskytovala po 2 až 4 dokončených letech od uzavření manželství, manželství do svého zániku rozvodem trvalo průměrně 12,5 roku.

Potratů evidovali lékaři v roce 2009 40,5 tisíce, o 918 méně než v předcházejícím roce. Důvodem byl především nižší počet provedených umělých přerušení těhotenství.

Statistici připomínají, že v roce 2009 zemřelo 107,4 tisíce osob, což je o 2,5 tisíce více než v předcházejícím roce. Pro muže vzrostla v loňském roce naděje dožití při narození na 74,2 let, pro ženy zůstala na úrovni roku 2008, tedy na 80,1 letech.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...Najdete na iDNES.cz