Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obvody nečekají na internet od vlády

  8:46aktualizováno  8:46
Praha - Nechceme dále otálet s připojováním škol na internet, tvrdí zástupci městských částí Praha 11 a 13, které se letos rozhodly z vlastních rozpočtů vybavit všechny své školy přístupem k celosvětové informační síti. Projekt ministerstva školství nazvaný Internet do škol, podle něhož má být ještě do konce roku sedmdesát procent škol vybaveno alespoň jednou multimediální učebnou, je podle nich příliš pomalý a zastaralý.

"Chápu, že ve vesničce v Orlických horách chtějí také internet a finančně nejjednodušší cesta je pro ně telefonní kabel, který jim nabídne dodavatel vybraný ministerstvem. My máme ale jiné možnosti. Prostě proč brát trabant, když můžeme sednout do mercedesu," tvrdí Milan Dvořák, zástupce starosty městské části Praha 13.

Do konce roku budou podle něj první zdejší školy napojeny na vysokokapacitní datovou síť, založenou na technologii optických vláken. Ostatní školy mají být připojeny nejpozději do začátku příštího školního roku. Za napojení radnice zaplatí částku celkem osm milionů korun. Technologie optických vláken žákům podle něho umožní rychlé a pro radnici několikanásobně levnější připojení nežli stávající telefonní připojení.

Co je to projekt Internet do škol:
Projekt Internet do škol je součástí Státní informační politiky ve vzdělávání nynější sociálně demokratické vlády.

Do konce tohoto roku předpokládá vybavit sedmdesát procent tuzemských škol alespoň jednou učebnou s multimediálními počítači, dovybavit školy potřebnou technikou a zajistit přístup k informačním zdrojům jak žákům a učitelům, tak i veřejnosti.

Finance na tento projekt má ministerstvo poskytnout prostřednictvím jediného dodavatele. Letos na jaře ministerstvo vyhlásilo výběrové řízení, z něhož postoupila pouze jediná ze šesti přihlášených firem, a sice společnost AutoCont On Line, sdružená s Českým Telecomem.

Projekt, plánovaný do roku 2005, má stát 4,3 miliard korun. Podle Vladimíra Lva z odboru Státní informační politiky ve vzdělávání je termín připojení do konce roku stále reálný, Marek Novotný, konzultant ministerstva pro projektové otázky, se však domnívá, že jej prakticky dodržet nelze.

Smlouva s generálním dodavatelem má být podle Lva podepsána do čtrnácti dnů.

Čekat na peníze od ministerstva, které má do dvou týdnů podepsat smlouvu s firmou AutoCont On Line, která bude technologii školám dodávat, se zastupitelům třinácté městské části nechce. "Internet je prostě věc, ve které už otálet nechceme," uvedl Dvořák.

Technologii optických vláken chtějí využít rovněž v městské části Praha 11. Částka, kterou radnice za napojení vydá, dosáhne téměř dvaceti milionů korun. Základní školy zřizované městskou částí by měly být napojeny do půl roku.

"Na většině našich škol internet zaveden je, některé jsou ale napojeny pouze přes  telefon. To znamená, že tři čtyři napojené počítače téměř jistě způsobí úplné přetížení sítě," tvrdí Tomáš Ledvinka z odboru školství jedenácté městské části. "Ministerstvo se podle nás vydalo cestou pomalou a nešťastnou, telefonní připojení je již dnes zastaralé," dodává.

Jakou technologii dodavatel připojení nabídne, je podle konzultanta ministerstva školství Marka Novotného stále otevřená otázka. Podle něho se však dá předpokládat, že část napojení bude prostřednictvím telefonního kabelu - tedy nejlevnější, ale z hlediska uživatele také nejpomalejší způsob připojení.

Podle Novotného je termín ministerstva, slibující napojení do konce tohoto roku, splnitelný jen teoreticky. "Domnívám se, že tak velkou dodávku za pár měsíců není možné stihnout," upozornil.

Napojit školy na internet nebo rozšířit stávající připojení z vlastního rozpočtu zvažují také na radnicích Prahy 6 nebo 7. "Tento školní rok ještě počkáme na to, jak bude vypadat projekt ministerstva. Pokud bude jeho postoj stále tak liknavý jako doposud, budeme uvažovat, jak výdaje na internet začlenit do rozpočtu městské části," tvrdí Ivana Kučerová, zástupce starosty městské části Praha 7.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...Najdete na iDNES.cz