Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obvody nečekají na internet od vlády

  8:46aktualizováno  8:46
Praha - Nechceme dále otálet s připojováním škol na internet, tvrdí zástupci městských částí Praha 11 a 13, které se letos rozhodly z vlastních rozpočtů vybavit všechny své školy přístupem k celosvětové informační síti. Projekt ministerstva školství nazvaný Internet do škol, podle něhož má být ještě do konce roku sedmdesát procent škol vybaveno alespoň jednou multimediální učebnou, je podle nich příliš pomalý a zastaralý.

"Chápu, že ve vesničce v Orlických horách chtějí také internet a finančně nejjednodušší cesta je pro ně telefonní kabel, který jim nabídne dodavatel vybraný ministerstvem. My máme ale jiné možnosti. Prostě proč brát trabant, když můžeme sednout do mercedesu," tvrdí Milan Dvořák, zástupce starosty městské části Praha 13.

Do konce roku budou podle něj první zdejší školy napojeny na vysokokapacitní datovou síť, založenou na technologii optických vláken. Ostatní školy mají být připojeny nejpozději do začátku příštího školního roku. Za napojení radnice zaplatí částku celkem osm milionů korun. Technologie optických vláken žákům podle něho umožní rychlé a pro radnici několikanásobně levnější připojení nežli stávající telefonní připojení.

Co je to projekt Internet do škol:
Projekt Internet do škol je součástí Státní informační politiky ve vzdělávání nynější sociálně demokratické vlády.

Do konce tohoto roku předpokládá vybavit sedmdesát procent tuzemských škol alespoň jednou učebnou s multimediálními počítači, dovybavit školy potřebnou technikou a zajistit přístup k informačním zdrojům jak žákům a učitelům, tak i veřejnosti.

Finance na tento projekt má ministerstvo poskytnout prostřednictvím jediného dodavatele. Letos na jaře ministerstvo vyhlásilo výběrové řízení, z něhož postoupila pouze jediná ze šesti přihlášených firem, a sice společnost AutoCont On Line, sdružená s Českým Telecomem.

Projekt, plánovaný do roku 2005, má stát 4,3 miliard korun. Podle Vladimíra Lva z odboru Státní informační politiky ve vzdělávání je termín připojení do konce roku stále reálný, Marek Novotný, konzultant ministerstva pro projektové otázky, se však domnívá, že jej prakticky dodržet nelze.

Smlouva s generálním dodavatelem má být podle Lva podepsána do čtrnácti dnů.

Čekat na peníze od ministerstva, které má do dvou týdnů podepsat smlouvu s firmou AutoCont On Line, která bude technologii školám dodávat, se zastupitelům třinácté městské části nechce. "Internet je prostě věc, ve které už otálet nechceme," uvedl Dvořák.

Technologii optických vláken chtějí využít rovněž v městské části Praha 11. Částka, kterou radnice za napojení vydá, dosáhne téměř dvaceti milionů korun. Základní školy zřizované městskou částí by měly být napojeny do půl roku.

"Na většině našich škol internet zaveden je, některé jsou ale napojeny pouze přes  telefon. To znamená, že tři čtyři napojené počítače téměř jistě způsobí úplné přetížení sítě," tvrdí Tomáš Ledvinka z odboru školství jedenácté městské části. "Ministerstvo se podle nás vydalo cestou pomalou a nešťastnou, telefonní připojení je již dnes zastaralé," dodává.

Jakou technologii dodavatel připojení nabídne, je podle konzultanta ministerstva školství Marka Novotného stále otevřená otázka. Podle něho se však dá předpokládat, že část napojení bude prostřednictvím telefonního kabelu - tedy nejlevnější, ale z hlediska uživatele také nejpomalejší způsob připojení.

Podle Novotného je termín ministerstva, slibující napojení do konce tohoto roku, splnitelný jen teoreticky. "Domnívám se, že tak velkou dodávku za pár měsíců není možné stihnout," upozornil.

Napojit školy na internet nebo rozšířit stávající připojení z vlastního rozpočtu zvažují také na radnicích Prahy 6 nebo 7. "Tento školní rok ještě počkáme na to, jak bude vypadat projekt ministerstva. Pokud bude jeho postoj stále tak liknavý jako doposud, budeme uvažovat, jak výdaje na internet začlenit do rozpočtu městské části," tvrdí Ivana Kučerová, zástupce starosty městské části Praha 7.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

VIDEO: Pacienti nejvíc chodí na pochoutkový salát a sekanou, říkají v bufetu

Bohatý výběr mají lidé v příbramské nemocnici, kde se nachází i jídelna a...

Nemocniční bufety jsou klasika, na kterou pacienti často vzpomínají. Když jim nechutná, co dostanou, chodí si tam...

Výmluva na topení byla trapná, ale pravdivá, řekl pirátský těžař kryptoměn

Tomáš Vymazal (Piráti)

Člen Pirátské strany Tomáš Vymazal, který loni v poslaneckém bytě tři týdny těžil kryptoměny, věnuje výnos kuchařkám...

Vzniká první polokomunistická vláda po roce 1989, kritizuje Fiala

Vzniká první polokomunistická vláda po roce 1989 kritizoval na programové...

Stále více lidí nás vnímá jako hlavní politickou alternativu, prohlásil šéf ODS Petr Fiala v moderní dřevěné sportovní...

Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují
Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují

Čeká vás 9měsíční jízda, nebo bude sex v těhotenství nanic? Těžko předvídat dopředu. Zaručená je jen jedna věc: Při pokusu o erotiku se hodně nasmějete.

Najdete na iDNES.cz