Soud řešil výjezd policistů k vražedkyni Sudků, napadená vypovídat nebude

  14:43aktualizováno  14:43
Obvodní soud pro Prahu 1 v úterý po roce pokračoval v rozplétání případu dvou policistů, kteří v roce 2016 zasahovali v pražské kavárně na Újezdu proti Michelle Sudků. Dívka, kterou Sudků napadla, zřejmě nebude vypovídat u soudu s dvojicí policistů, kteří podle obžaloby nepředali informace o útoku záchranářům. Další jednání soud plánuje na konec srpna.

Obvodní soud pro Prahu 1 pokračuje v projednávání případu policistů Lukáše Kočera a Petra Michálka (oba na snímku), kteří loni v létě zasahovali proti Michelle Sudků v kavárně na pražském Újezdě. (17. srpna 2017) | foto:  František Vlček, MAFRA

Na výslechu napadené, kterou se Sudků podle soudu pokusila uškrtit, netrvá ani obhájce policistů Eduard Bruna, ani státní zástupce Michal Muravský. Oba to sdělili po výpovědi znalce, který zkoumal, zda je dívka schopna svědčit. Její výslech před soudem původně žádali oba. Dívka byla předvolána před soud už loni v  srpnu. Během své výpovědi se ovšem zhroutila a odvést ji musela záchranná služba. „Nebudu navrhovat její výslech, vím, že je to pro ni velmi traumatizující,“ uvedl Bruna. 

Soudní znalec Petr Navrátil u soudu uvedl, že napadená dívka trpí posttraumatickou stresovou poruchou a byla by schopna vypovídat jen za určitých podmínek.

„Za určitých okolností by mohla být schopna výpovědi, ale ne v klasickém standardním formátu. Kdyby to bylo například ve známém prostředí, za přítomnosti jejího psychoterapeuta, a jen se soudcem, státním zástupcem a obhájcem, tak by zřejmě výpovědi schopna byla,“ sdělil soudu.

Žena podle Navrátila navíc trpí i pocity viny. „Říká si, že kdyby se chovala jinak, mohl by další průběh být jiný, mohl by někdo jiný žít, nikdo by nemusel být trestně stíhaný,“ řekl znalec. Zdůraznil, že nejde o to, že by napadená vypovídat nechtěla. 

V Bohnicích nebezpečná nebyla

Úterní jednání začalo výslechem zaměstnanců psychiatrické nemocnice Bohnice. Soud mimo jiné vyslechl i ošetřujícího lékaře Michelle Sudků během jejího dvoutýdenního pobytu v Bohnicích Jana Zachariáše.

Fotogalerie

Sudků podle lékařů trpí nekrofilním a útočným sadismem. Podle znaleckých posudků je Sudků při pobytu na svobodě člověkem extrémně nebezpečným. Její ošetřující lékař nicméně před soudkyní Helenou Královou uvedl, že v době, kdy pobývala v Bohnicích, mu nebezpečná nepřišla. „Tak jak s námi byla na oddělení, nejevila známky toho, že by byla nějak nebezpečná sobě či okolí,“ uvedl.

Zachariáš dodal, že Sudků během svého pobytu zmiňovala události, které předcházely jejímu přijetí. Během jednoho rozhovoru podle něj zmiňovala svoji fantazii, ve které škrtila nějakou dívku. V té době ovšem lékaři tvrdila, že se jedná pouze o představy a má věci pod kontrolou.

K tomu dodal, že lékaři se na policii ptali, zda proti Sudků nebylo zahájeno trestní řízení. „Odesílali jsme dotaz na policii, jestli bylo zahájeno trestní řízení, a bylo nám sděleno, že na ni (Sudků) nebylo podáno trestní oznámení,“ uvedl.

Tým lékařů tak po vzájemné dohodě Sudků propustil po dvou týdnech pobytu v léčebně. „V té době, kdy jsme ji propouštěli, jsme neměli žádné indicie o tom, že by měla být nějak nebezpečná,“ dodal Zachariáš. Připomněl, že v léčebně byla žena hospitalizována dobrovolně.

Soudkyně Králová kvůli absenci tří dalších předvolaných svědků jednání odročila na konec srpna. 

Pět let vězení či zákaz činnosti

Policisté Lukáš Kočer a Petr Michálek čelí obžalobě, že zásah úmyslně podcenili, čímž měli zneužít pravomoci úřední osoby. Za to jim hrozí až pět let vězení, nebo zákaz činnosti. Obžalovaní policisté odmítají text žaloby, kde se píše, že Sudků úmyslně umožnili se vyhnout trestnímu stíhání. Neměli na tom prý žádný zájem a nechtěli si ani ulehčit práci. Argumentovali, že by v tom případě zavolali výjezdovou službu kriminálky, čímž by se zbavili odpovědnosti a papírování.

Sudků předali záchrance, která ji odvezla do bohnické léčebny. Lékaři o dva týdny později z léčebny propustili, v ten samý den ubodala ženu v obchodním centru. V době útoku byla podle soudu příčetná, chtěla se podle nich lékařům pomstít za to, že ji propustili a zajistit si další pobyt v léčebně. Za vraždu a pokus o ni jí pražský městský soud uložil 30 let vězení.

Případem pochybení policistů se zabývala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Státní zástupce následně obžaloval policisty z místního oddělení na Malé Straně na začátku března. Za zneužití pravomoci pro ně navrhl zákaz činnosti. Obvodní soud pro Prahu 1 pak oba policisty potrestal roční podmínkou pomocí trestního příkazu. Hlavní líčení bylo nařízeno, jelikož policisté proti tomu podali odpor.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Meteorologové varovali před extrémní ledovkou, lidé by neměli vycházet

Ledovka v Zašovicích poslední listopadový víkend

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zvýšil riziko ledovky na extrémní. Týká se to části krajů Pardubického,...

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Nevyjíždějte, varují meteorologové. Česko zasáhne silná ledovka

Ilustrační foto

Meteorologové opět varují před silnou ledovkou, která se může opět tvořit od nedělního odpoledne. Problémy hrozí hlavně...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Další z rubriky

Až skončí Babiš, odejdu i já. ANO by mohlo fungovat dál, říká Faltýnek

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek přinesl sociálním demokratům návrh koaliční...

Nahrávku s premiérovým synem, která vyvolala hlasování o nedůvěře vládě, prý místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Konec roku bude teplotně průměrný, nejvíce srážek spadne v příštím týdnu

Ilustrační foto

Zbytek prosince bude teplotně průměrný. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat kolem dvou stupňů Celsia, nejnižší...

Najdete na iDNES.cz