Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud řešil výjezd policistů k vražedkyni Sudků, napadená vypovídat nebude

  14:43aktualizováno  14:43
Obvodní soud pro Prahu 1 v úterý po roce pokračoval v rozplétání případu dvou policistů, kteří v roce 2016 zasahovali v pražské kavárně na Újezdu proti Michelle Sudků. Dívka, kterou Sudků napadla, zřejmě nebude vypovídat u soudu s dvojicí policistů, kteří podle obžaloby nepředali informace o útoku záchranářům. Další jednání soud plánuje na konec srpna.

Obvodní soud pro Prahu 1 pokračuje v projednávání případu policistů Lukáše Kočera a Petra Michálka (oba na snímku), kteří loni v létě zasahovali proti Michelle Sudků v kavárně na pražském Újezdě. (17. srpna 2017) | foto:  František Vlček, MAFRA

Na výslechu napadené, kterou se Sudků podle soudu pokusila uškrtit, netrvá ani obhájce policistů Eduard Bruna, ani státní zástupce Michal Muravský. Oba to sdělili po výpovědi znalce, který zkoumal, zda je dívka schopna svědčit. Její výslech před soudem původně žádali oba. Dívka byla předvolána před soud už loni v  srpnu. Během své výpovědi se ovšem zhroutila a odvést ji musela záchranná služba. „Nebudu navrhovat její výslech, vím, že je to pro ni velmi traumatizující,“ uvedl Bruna. 

Soudní znalec Petr Navrátil u soudu uvedl, že napadená dívka trpí posttraumatickou stresovou poruchou a byla by schopna vypovídat jen za určitých podmínek.

„Za určitých okolností by mohla být schopna výpovědi, ale ne v klasickém standardním formátu. Kdyby to bylo například ve známém prostředí, za přítomnosti jejího psychoterapeuta, a jen se soudcem, státním zástupcem a obhájcem, tak by zřejmě výpovědi schopna byla,“ sdělil soudu.

Žena podle Navrátila navíc trpí i pocity viny. „Říká si, že kdyby se chovala jinak, mohl by další průběh být jiný, mohl by někdo jiný žít, nikdo by nemusel být trestně stíhaný,“ řekl znalec. Zdůraznil, že nejde o to, že by napadená vypovídat nechtěla. 

V Bohnicích nebezpečná nebyla

Úterní jednání začalo výslechem zaměstnanců psychiatrické nemocnice Bohnice. Soud mimo jiné vyslechl i ošetřujícího lékaře Michelle Sudků během jejího dvoutýdenního pobytu v Bohnicích Jana Zachariáše.

Fotogalerie

Sudků podle lékařů trpí nekrofilním a útočným sadismem. Podle znaleckých posudků je Sudků při pobytu na svobodě člověkem extrémně nebezpečným. Její ošetřující lékař nicméně před soudkyní Helenou Královou uvedl, že v době, kdy pobývala v Bohnicích, mu nebezpečná nepřišla. „Tak jak s námi byla na oddělení, nejevila známky toho, že by byla nějak nebezpečná sobě či okolí,“ uvedl.

Zachariáš dodal, že Sudků během svého pobytu zmiňovala události, které předcházely jejímu přijetí. Během jednoho rozhovoru podle něj zmiňovala svoji fantazii, ve které škrtila nějakou dívku. V té době ovšem lékaři tvrdila, že se jedná pouze o představy a má věci pod kontrolou.

K tomu dodal, že lékaři se na policii ptali, zda proti Sudků nebylo zahájeno trestní řízení. „Odesílali jsme dotaz na policii, jestli bylo zahájeno trestní řízení, a bylo nám sděleno, že na ni (Sudků) nebylo podáno trestní oznámení,“ uvedl.

Tým lékařů tak po vzájemné dohodě Sudků propustil po dvou týdnech pobytu v léčebně. „V té době, kdy jsme ji propouštěli, jsme neměli žádné indicie o tom, že by měla být nějak nebezpečná,“ dodal Zachariáš. Připomněl, že v léčebně byla žena hospitalizována dobrovolně.

Soudkyně Králová kvůli absenci tří dalších předvolaných svědků jednání odročila na konec srpna. 

Pět let vězení či zákaz činnosti

Policisté Lukáš Kočer a Petr Michálek čelí obžalobě, že zásah úmyslně podcenili, čímž měli zneužít pravomoci úřední osoby. Za to jim hrozí až pět let vězení, nebo zákaz činnosti. Obžalovaní policisté odmítají text žaloby, kde se píše, že Sudků úmyslně umožnili se vyhnout trestnímu stíhání. Neměli na tom prý žádný zájem a nechtěli si ani ulehčit práci. Argumentovali, že by v tom případě zavolali výjezdovou službu kriminálky, čímž by se zbavili odpovědnosti a papírování.

Sudků předali záchrance, která ji odvezla do bohnické léčebny. Lékaři o dva týdny později z léčebny propustili, v ten samý den ubodala ženu v obchodním centru. V době útoku byla podle soudu příčetná, chtěla se podle nich lékařům pomstít za to, že ji propustili a zajistit si další pobyt v léčebně. Za vraždu a pokus o ni jí pražský městský soud uložil 30 let vězení.

Případem pochybení policistů se zabývala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Státní zástupce následně obžaloval policisty z místního oddělení na Malé Straně na začátku března. Za zneužití pravomoci pro ně navrhl zákaz činnosti. Obvodní soud pro Prahu 1 pak oba policisty potrestal roční podmínkou pomocí trestního příkazu. Hlavní líčení bylo nařízeno, jelikož policisté proti tomu podali odpor.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...Najednou zmizela cesta. A byl jen pád, líčí český řidič tragédii v Janově

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to...

Za zabití tyrana milost nedostal. Chce raději trest smrti než vězení

Antonín Pospíšil z Bedihoště na Prostějovsku u Vrchního soudu v Olomouci, který...

Před dvěma lety Antonín Pospíšil zabil svého tchána, který rodinu roky terorizoval. Ačkoliv se za něj přimluvila celá...

Na janovském mostě byla trhlina už před pádem, ukázalo video

Na janovském mostě byla trhlina už před pádem, ukázalo video

Italský deník Genova Quotidiano zveřejnil video, které natočil jeden z řidičů jen dva dny před tragickým pádem...Další z rubriky

Hamáček se vnitra nevzdá a jedinou variantou na zahraničí zůstal Poche

Miroslav Poche a Jan Hamáček v Lánech (22. června 2018)

Na dvou židlích se už šéfovi ČSSD Janu Hamáčkovi dlouho sedět nechce. Jednoznačně řekl, že chce zůstat ministrem vnitra...

Na pulty školních bufetů se od prvního září vracejí bagety i kečup

Nově zásobený školní bufet v ZŠ v Kostelci nad Černými lesy. Sortiment odpovídá...

Na zmírnění tvrdých podmínek se mohou od prvního září těšit provozovatelé školních bufetů a automatů. Mění se totiž...

Tomio se se mnou moc nechce stýkat, řekl v Rozstřelu Hayato Okamura

Tlumočník a překladatel Hayato Okamura v diskusním pořadu Rozstřel. (20. srpna...

O post v Senátu se bude v podzimních volbách za lidovce ucházet i tlumočník a překladatel Hayato Okamura, starší bratr...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz