Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obviněný z vraždy faráře je ve vazbě

  12:57aktualizováno  12:57
Dub nad Moravou - Obviněný z vraždy duchovního v Dubu nad Moravou skončil ve vazbě. Podle soudu hrozí nebezpečí, že muž by mohl svůj čin zopakovat, utéct či ovlivňovat svědky. Osmadvacetiletý mladík přišel k jednání ostříhán do hola. Na chodbě se zle rozhlížel, jakoby si každého chtěl zapamatovat.

Detektivové, kteří s mužem přišli do styku, ho považují za surového, bezohledného a brutálního člověka. "Je to šílenec," řekl jeden z nich.

Ve své výpovědi u soudu muž sdělil, že chtěl zabít i taxikáře, kterého krátce před vraždou faráře přepadl a oloupil o auto. Na faře v Dubu si pak ošetřoval poraněnou ruku. Zkoprnělému soudci sdělil: "Při rozhovoru s farářem mě napadlo, že bych ho mohl zabít."

Faráře kopal a řízl ho do žil. Kněz vykrvácel. Mladík poté chvíli chodil po faře, prohlížel si knihy, ale podle všeho nic neukradl. Pak se k mrtvému faráři vrátil a sekyrou ho sekl do hlavy.

"Je to výjimečný případ a zatím se to jeví jako vražda bez důvodu. Farář ho v dobrém přijal a tak to skončilo. Průběh vraždy byl brutální," řekl místopředseda olomouckého soudu Petr Bednář.

Informace v novinách, že jedním z motivů vraždy mohly být mužovy sklony k satanismu, zatím nikdo nevyvrátil. Už dřív v Kralicích na Hané přepadl se skupinkou vandalů faráře a u soudu vypověděl, že církev nemá rád.

Na otázku, zda satanismus byl motivem vraždy faráře, mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková odpověděla: "Bez komentáře,".

Zadržený neměl k farářově vraždě zřejmý motiv
Nikdo zatím neví, proč musel pětasedmdesátiletý farář z Dubu nad Moravou zemřít. Osmadvacetiletý muž, který ho utloukl sekyrou, pochází z nedalekých Kralic na Hané.

K činu se přiznal, ale při výslechu prostějovským vyšetřovatelům neřekl důvod. Policie už ve středu muže obvinila z vraždy. Hrozí mu až výjimečný trest.

Brutální čin šokoval poklidnou hanáckou obec, kde byl farář Cyril Vrbík považován za obětavého a milého člověka. Mezi lidmi byl velmi oblíben. "Je těžké pochopit, že právě on se stal obětí krutého násilí. Vypadá to jako krutý výkřik ironie," uvedl zklamaný olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Násilník nejprve v noci na úterý přepadl v Kralicích na Hané taxikáře a zranil ho lahví. Poté mu ukradl auto, s nímž odjel směrem k Dubu nad Moravou v sousedním olomouckém okrese. Před vesnicí se auto zastavilo, prý se z motoru kouřilo.

Muž se vydal k nasvícenému kostelu, který je z okolí dobře vidět. Protože potřeboval ošetřit zraněnou ruku z potyčky s taxikářem, zazvonil na faráře.

Při prvním výslechu se muž k motivu vraždy nijak nevyjádřil. Šokovaným policistům jen řekl, že ho cosi popadlo. Přiznal, že v noci před vraždou vypil nějaký alkohol a že pracuje kdesi ve slévárnách v Prostějově. Jeho výpověď se prověřuje. Z fary se podle policie nic neztratilo.

Policisté obviněného považují za velmi nebezpečného, bezcharakterního a brutálního pachatele. "Vypadá to, že vraždil bez příčiny. Je to šílenec," míní jeden z detektivů. Znalci budou zkoumat jeho duševní stav, zda není psychopat. V minulosti byl muž už minimálně dvakrát u soudu za násilné činy.

Mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková potvrdila, že policie zatím neví, proč muž vraždil. "Motiv se doposud nepodařilo objasnit. On sám ho asi neví nebo ho nechce říct. Z prvního výslechu motiv nevyplynul," řekla.

Probošt Cyril Vrbík, farář u Panny Marie v Dubu nad Moravou se narodil v roce 1927 v Dřevohosticích a na kněze byl vysvěcen v roce 1969. Působil v Místku, Vsetíně a od roku 1980 v Dubu.

"Mezi kněžími a širokým okruhem známých byl nazýván domácky Cyrilek. Byl radostný, přátelský a obětavý. Neměl nepřátel. Říkávalo se o něm, že by kuřeti neublížil," doplnil arcibiskup Graubner.

Josef Juga, kostelník v dubském kostele Panny Marie, zametá místo v přízemí pod podloubím místní fary, kde lidé ráno našli tělo zavražděného faráře Cyrila Vrbíka, 22. října 2002Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Řidič narazil v Uhříněvsi do stromu a zemřel, zřejmě spáchal sebevraždu

Smrtelná dopravní nehoda se stala v ulici K Netlukám v pražské Uhříněvsi...

Tragická dopravní nehoda se stala krátce po třetí hodině ráno v pražské Uhříněvsi v ulici K Netlukám. Mladý řidič tady...

VIDEO: Hledá se násilník z výtahu, žena se mu ubránila pepřovým sprejem

Policie pátrá po muži, který se pokusil ve výtahu znásilnit ženu

Pražští kriminalisté hledají muže, který se pokusil znásilnit ženu ve výtahu uvnitř domu v Bínově ulici v Praze 8....

V Tišnově hořel sklad klimatizací. Místní lidé neměli otevírat okna

Hasiči zasahují v Tišnově, hoří tam skladovací hala.

Třináct jednotek hasičů zasahovalo v Tišnově na Brněnsku, kde hořel sklad klimatizací o rozměrech padesát krát pět...

Najdete na iDNES.cz