Inspekce obvinila Klausovy bodyguardy, neochránili ho před Vondroušem

  • 16
Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila dva příslušníky prezidentovy ochranky. Důvodem jsou pochybení, kterých se měli dopustit v Chrastavě, kdy se ke Klausovi dostal Pavel Vondrouš s airsoftovou pistolí a na hlavu státu několikrát vystřelil plastové kuličky. Oba strážci jsou stíháni za porušení povinnosti strážní služby.

"Byli obviněni dva muži, z nedbalostního trestného činu porušení povinnosti strážní služby," potvrdil iDNES.cz vedoucí liberecké pobočky krajského státního zastupitelství Martin Tvrdík. Strážcům z Útvaru pro ochranu prezidenta teď hrozí až deset let za mřížemi.

Tvrdík ale nechtěl výši možného trestu odhadovat. "Ani jeden z nich nebyl nikdy trestán, oba mají výborná hodnocení," dodal.

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která Klausovy bodyguardy obvinila, k věci nechtěla poskytovat bližší informace. "Nebudeme se k tomu vyjadřovat, protože jde o nedbalostní trestní čin," řekla mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Kvůli sedmi plastovým kuličkám skončil šéf ochranky

Zbraň, kterou Pavel Vondrouš střílel plastové kuličky na prezidenta Václava Klause. (Chrastava, 28. září 2012)

Incident v Chrastavě se stal na konci září, kdy Klaus ve městě slavnostně otevíral nový most. Když procházel davem, dostal se k němu 26letý Pavel Vondrouš, který po něm několikrát z bezprostřední blízkosti vystřelil z airsoftové pistole.

Následně se otočil a v klidu místo opustil. Vondrouše nakonec policie zadržela asi po sedmdesáti metrech, mezitím však stihl dát několik rozhovorů (jak se celý incident seběhl, se dočtete zde). Nakonec byl obviněn z výtržnictví, za což mu hrozí až dva roky za mřížemi. Stíhán je na svobodě.

Z videozáznamů je přitom jasně vidět, že Klausova ochranka ihned po výstřelech neudělala vůbec nic. Podle odborníků selhala prakticky ve všech fázích. "Když jdete takhle k lidem, tak podle mne by měl být osobní ochránce naprosto těsně u něj a dva další by měli držet perimetr hodně blízko a dívat se lidem na ruce," řekl pod podmínkou anonymity jeden z bývalých strážců.

"Nikdo ho nechránil vlastním tělem nebo ho nestrhl k zemi. Podle mě byla ochranka překvapená a nebyla schopná rychle zareagovat," dodal k tomu bývalý šéf vojenského zpravodajství Andor Šándor (názory odborníků si můžete přečíst zde).

Incident nakonec stál místo šéfa útvaru Jiřího Sklenku. Ten bezprostředně po střelbě své lidi hájil. "My jsme bezpečnostní poznatky, že by tam mělo být zvýšené bezpečnostní riziko, neměli. A když zanalyzujete celou tu situaci, tak tam riziko skutečně nebylo," řekl novinářům.

O den později už však Sklenka oznámil, že končí. "Rozhodl jsem se přijmout osobní odpovědnost bez ohledu na to, jestli moji podřízení tomu incidentu mohli, nebo nemohli zabránit," vysvětlil své rozhodnutí (více zde).

Nic proti Klausovi, ale proti systému

Jak se sám Vondrouš vyjádřil, chtěl útokem upozornit na situaci v České republice. "Běžný občan si zde nemůže dovolit uspokojit základní životní potřeby. Třeba auto, bydlení, čtrnáctidenní dovolenou. Mnoho rodin ze svých výdělků jen poplatí to, co musí, a ještě jim mnohokrát chybí," řekl s tím, že Klaus má na současném stavu rovněž podíl (celý rozhovor s Vondroušem si přečtěte zde).

 "Nebyla to klukovina. Odráží to situaci ve společnosti, která dosáhla mimořádně špatného stavu," okomentoval útok na svou osobu prezident. "To byl spíše prvně za 100 let našeho moderního státu atentát na prezidenta republiky. Nad tím není možné mávnout rukou," dodal Klaus.


Video