Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

OBSE vyšle do Čečenska svého zástupce

  13:11
- Schválený dokument summitu Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v Istanbulu mimo jiné zavazuje Moskvu umožnit mezinárodní delegaci návštěvu Čečenska na severním Kavkaze. "Shodujeme se, že politické řešení je nezbytné a pomoc OBSE přispěje k dosažení tohoto cíle... Vítáme souhlas Ruské federace s návštěvou výkonného předsedy OBSE v oblasti," konstatuje se v komuniké, které podepsali představitelé 54 zemí, včetně Ruska a Spojených států.
Evropská bezpečnostní charta stanovuje cíle a roli OBSE v 21. století a zakotvuje princip, že konflikt v jednom státě je legitimní záležitostí všech.

Ivanov: Zmocněnec OBSE může jen na čečenské území kontrolované Rusy
Zmocněnec OBSE smí v Čečensku navštívit pouze území kontrolované ruskými federálními jednotkami. "Samozřejmě, (smí) pouze na území, jež jsou pod ruskou kontrolou. Nechceme, aby se stal rukojmím," řekl ruský ministr zahraničí Igor Ivanov. Upřesnil tak "čečenskou pasáž" obsaženou v závěrečném dokumentu OBSE schváleném na istanbulském summitu, jež hovoří o nezbytnosti politického řešení čečenské krize a zavazuje Moskvu umožnit mezinárodní delegaci návštěvu Čečenska na severním Kavkaze.

Ivanov zdůraznil, že Moskva už zahájila jednání o urovnání konfliktu s čečenskými představiteli a nepotřebuje pomoc ze zahraničí. "Nepotřebujeme žádné zprostředkovatele, ať jsou odkudkoli," konstatoval ruský ministr zahraničí.

Americký prezident Clinton si klade podmínky
Před odsouhlasením závěrečné charty třicet států, včetně USA a Ruska, podepsalo Smlouvu o konvenčních ozbrojených silách v Evropě. Ta asi o deset procent snižuje počty nejaderných zbraní od Atlantiku po Ural. Když byla smlouva podepsána americký prezident Bill Clinton si stanovil podmínku - pokud Rusko nesníží, tak jak je uvedeno v dokumentu, počet konvenčních zbraní na severu Kavkazu, nepředloží tuto smlouvu k projednání a ratifikaci americkému Senátu.

Nová verze Smlouvy o konvenčních silách v Evropě stanoví národní a územní horní hranice početních stavů bojových obrněných vozidel, tanků, dělostřeleckých systémů, bitevních letadel a útočných vrtulníků. Na území 30 signatářských států mezi Atlantikem a Uralem tak čeká sešrotování dalších 11 tisíc těžkých zbrojních systémů. Podle smlouvy například Rusko zredukuje své tanky ze 13,5 tisíce na 6350. Německo stáhne z oběhu 1498 těžkých zbrojních systémů. Kromě výrazného snížení počtu zbrojních systémů má nová smlouva i znemožnit koncentraci zbraní, a tím i zabránit překvapivému útoku. Velké přesuny jednotek a velká vojenská cvičení musejí být ohlášeny 42 dnů předem. Dodržování smluvních ustanovení bude kontrolováno pravidelnými inspekcemi.


Ve smlouvě se mimo jiné NATO zavazuje, že nerozmístí na území svých tří nových členských států (České republiky, Maďarska a Polska) žádné podstatné pozemní nebo vzdušné bojové jednotky.

Za ruského prezidenta Borise Jelcina, který ve čtvrtek odcestoval ze summitu předčasně, podepsal smlouvu ministr zahraničí Igor Ivanov a za USA prezident Bill Clinton.

Podpis této smlouvy byl možný teprve až po složitého komprom isu o závěrečném dokumentu summitu OBSE. Ten zavazuje Moskvu uznat, že tato organizace smí hrát úlohu při hledání politického řešení čečenského konfliktu (západní zástupci však přiznali, že dosáhli u Moskvy jen minimálních ústupků).

Západní státy se v Istanbulu dohodly s Ruskem
Na vrcholné schůzce Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v Istanbulu se zástupci západních států nečekaně dohodli s ruskou delegací, bez prezidenta Jelcina, na formulaci podmínek řešení čečenské krize a jejich zařazení do hlavního dokumentu summitu Charty evropské bezpečnosti. Tento závěrečný dokument bude podepsán v pátek.

Ruský prezident Boris Jelcin nečekaně opustil evropské setkání poté co se dostal do sporu se svým americkým kolegou Billem Clintonem právě v otázce řešení čečenského konfliktu.

Havel se ve sporu o Čečensko postavil za Clintona

Prezident Václav Havel se ve sporu prezidentů Ruska a USA Borise Jelcina a Billa Clintona o Čečensko na summitu OBSE v Istanbulu postavil na Clintonovu stranu.
"Ruská federace nemůže bránit svou integritu takovým způsobem, jakým se to děje, a ani tímto způsobem nemůže bojovat proti terorismu," řekl na tiskové konferenci v Istanbulu.

Na dotaz, co může dělat OBSE pro politické řešení čečenského konfliktu, Havel řekl, že "především musí říkat pravdu, musí situaci reflektovat a analyzovat, a to je předpoklad všeho". Uvedl, že se mu více líbilo emotivní vystoupení amerického prezidenta Bila Clintona než vystoupení ruského prezidenta Borise Jelcina, který ostře odmítl kritiku na adresu Moskvy za její postup v Čečensku.

Havel se rovněž zastal jugoslávské opozice
Prezident Havel se také na společné tiskové konferenci se zástupci jugoslávské opozice a představiteli Černé Hory vyslovil pro uspořádání vztahů v Jugoslávii. "Svět by měl udělat vše pro demokratizaci Jugoslávie," řekl.

Obhajoval také účast těchto představitelů na summitu OBSE, i když má Jugoslávie členství od roku 1992 pozastaveno. Miloševičův režim totiž proti cestě opozice do Istanbulu protestoval. "Smyslem této iniciativy bylo vytvořit prostor, kde by mezinárodní společenství s těmito důležitými jugoslávskými činiteli mluvilo, vyslechnout jejich názory...," poznamenal Havel.

Vůdcové srbské opozice shodně volali po zrušení sankcí uplatňovaných proti Jugoslávii. Předseda Srbského hnutí obnovy Draškovič označil sankce za "vězeňskou zeď", kterou svět postavil kolem jeho země, a za kolektivní trest. "Zbořte tuto zeď, zrušte tyto sankce. Potřebujeme zahraniční letadla, investice, diplomaty... To je způsob, jak pomoci demokratickým silám v Srbsku."

Odvolání sankcí podle něj povede k zhroucení režimu jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. "Prezident Havel jako bývalý politický vězeň ví, že když není vězeňská zeď, vězni mohou lehce utéci."

Názorový střet na summitu
Prezidenti USA a Ruska Bill Clinton a Boris Jelcin se hned v úvodu summitu Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě v Istanbulu názorově střetli v diskusi o ruské operaci v Čečensku. Jelcin nejprve prohlásil, že Západ nemá právo kritizovat Rusko za zásahy proti teroristům v Čečensku, Clinton naopak varoval před dalšími útoky proti civilistům.

"Nepřijímáme rady takzvaných objektivních kritiků Ruska. Tito lidé nechápou, že my prostě musíme zastavit bujení této rakoviny a zabránit jejímu šíření do světa," prohlásil Jelcin v projevu před ostatními 53 hlavami států členských zemí OBSE.

Na rozhořčené Jelcinovo prohlášení pak zareagoval americký prezident Bill Clinton, který se pevně postavil za rostoucí mezinárodní kritiku vojenské ofenzívy Ruska v Čečensku a vyzval Moskvu k politickému řešení konfliktu a přijetí zprostředkovatelské nabídky OBSE.

"Nevěřím, že vůbec někdy nastane v lidských vztazích doba, kdy bychom byli schopni říci, že prostě nemůžeme kritizovat to či ono nebo nějakou akci, protože se odehrává v územním rámci jednoho národa," řekl Clinton a dodal, že lidská práva nikdy nejsou ryze vnitřní záležitostí.

Na Jelcinovo rázné odmítnutí vyjednávat s "vrahy a zabijáky" Clinton řekl, že politický dialog s cílem dosažení dohody je nutný a musí se vést nikoli s teroristy, nýbrž s těmi, kdo usilují o nalezení politického řešení.

Clinton rovněž připomněl Jelcinovi jeho vlastní zkušenost z roku 1991. "Když jste tehdy vylezl na tank v Moskvě, když se pokusili připravit ruský lid o svobodu.... kdyby vás byli uvrhli do vězení, místo abyste byl zvolen prezidentem, věřím, že každý státník z každé země kolem dokola tohoto stolu by se byl postavil za vás a za svobodu v Rusku a neřekl by 'dobrá, to je vnitřní záležitost Ruska, do níž se nemůžeme vměšovat," řekl Clinton.

Rozpory o Čečensko se nepodařilo sblížit ani na následné vzájemné schůzce Clintona a Jelcina. "Byl velmi důrazný a já stejně tak. Máme velmi dobrý osobní vztah, ten nám ale nepomohl překonat jasnou neshodu," prohlásil Clinton po zhruba třičtvrtěhodinovém setkání.

Při schůzce s Jelcinem prý Clinton ruskému prezidentovi radil, aby naslouchal svým četným přátelům v OBSE. "Doufám, že se nám podaří dosáhnout pokroku do našeho zítřejšího odjezdu, nejsem si ale jist," řekl Clinton.

Clinton rovněž řekl, že uznal svrchovanost Ruska v Čečensku, hájil ale v rozhovoru s Jelcinem právo mezinárodního společenství kritizovat ruský postup v této republice v rámci obhajoby dodržování lidských práv.

Prezident USA a Ruska Bill Clinton a Boris Jelcin při dvoustranné schůzce, na níž se bavili zejména o situaci v Čečensku

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Írán v noci zaútočil na Izrael raketami a drony

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Nepodřizujte se migračnímu paktu, vyzval Fialovu vládu šéf poslanců SPD

19. dubna 2024  5:40,  aktualizováno  11:10

Přímý přenos Tři a půl hodiny čtvrteční debaty o migračním paktu opozici nestačilo. „Je to největší ohrožení...

StarDance 2024

15. dubna 2024  9:18,  aktualizováno  19.4

Česká televize na podzim odvysílá další, už třináctou, řadu soutěže StarDance. V desítce osobností,...

Policie stíhá šest lidí kvůli korupci s byty v Brně, jde o další případ

19. dubna 2024  10:57

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili šest lidí kvůli...

Zloději očesali nové vozy u autosalonu, škoda se šplhá ke dvěma milionům

19. dubna 2024  10:47

Dva muži s pestrou trestní minulostí způsobili škodu za téměř dva miliony korun, když se v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...