Michal Mrázek je členem představenstva českokrumlovského pivovaru Eggenberg.

Michal Mrázek je členem představenstva českokrumlovského pivovaru Eggenberg. | foto: David Neff, MAFRA

Obrovský majetek po Mrázkovi zůstane rodině, policie na něj nemůže

  • 118
Majetek po zavražděném králi českého podsvětí Františku Mrázkovi i uprchlém podnikateli Radovanu Krejčířovi zřejmě zůstane navždy jejich rodinám. Elitní kriminalisté se přitom domnívají, že alespoň část peněz, za něž si Mrázek a Krejčíř pořídili sídla v hodnotě stovek milionů, pocházely z podvodů a daňových úniků.

Ani jednoho však policie neusvědčila.

Krytý bazén s dvěma protiproudy, uměle osvětlený tenisový kurt, garáž pro šest aut nebo vlastní generátor elektrické energie. To je jen krátký popis luxusní vily ve stamilionové hodnotě, kterou si v Českém Brodě nechal postavit kmotr podsvětí František Mrázek.

MF DNES necelé tři roky po Mrázkově vraždě vůbec poprvé podrobně zmapovala, kdo dnes vlastní mafiánův majetek. Výsledek? Stále se z něj těší Mrázkova rodina, konkrétně syn Michal a bývalá manželka Ivana.

Mrázek, s. r. o.
"Pokud jde o majetek, vypadá to furt stejně dobře. Představte si pod tím, co chcete, já nic dalšího říkat nebudu," řekl v pátek MF DNES Mrázkův sedmadvacetiletý syn Michal s tím, že otcovu rezidenci stále vlastní rodina.

Ivana Mrázková s médii dlouhodobě nekomunikuje. A příliš vybavovat se nechtěl ani bratr zastřeleného mafiána Jaroslav. "O majetku nic nevím, se synovcem jsem se několik měsíců neviděl, starám se o vlastní práci," řekl pouze.

Z údajů v katastru nemovitostí plyne, že nejhodnotnější součást Mrázkova dědictví – luxusní vilu s devítihektarovým pozemkem – dnes vlastní bývalá manželka. Mrázkovi původně chtěli po smrti hlavy rodiny rezidenci prodat, ale nakonec z toho sešlo. Měsíční provoz sídla stojí přibližně tři sta tisíc. Manželce také patří ovocný sad v Dobrém Poli u středočeských Vitic o rozloze 12,5 tisíce metrů čtverečních.

Nedávno Mrázková začala podnikat. Podle obchodního rejstříku si v polovině srpna založila firmu zaměřenou na pohostinství, provozování solárií a realitní činnost. Firma nese iniciály mrtvého manžela: Studio eF. eM., s. r. o.

Do víru podnikání se vrhl i syn, jehož jméno figuruje ve třech velkých firmách, které založil jeho otec. Michal Mrázek je členem představenstva českokrumlovského pivovaru Eggenberg. Firmu, která ročně uvaří padesát tisíc hektolitrů piva, koupil František Mrázek v devadesátých letech.

Mrázkovo království

V dozorčí radě se tehdy ocitl i Barak Alon, kterého policie vyšetřovala pro podezření z vytunelování osmi miliard z Komerční banky. Základní jmění pivovaru je sedm set milionů korun. Eggenberg je nyní v konkurzu.

Mrázek mladší je také společníkem firmy Goldinvest, kterou dříve vlastnil společně s otcem a jejímž předmětem podnikání je provoz zastaváren, obchod se starožitnostmi, ubytovací služby a taxislužba. Mladému podnikateli "říká pane" i Středoevropská poradenská, firma zaměřená na realitní činnost a obchodní poradenství.

A jaké patří mladému Mrázkovi nemovitosti? Je na něj napsaná farma s obrovskými poli, zahradami a lesy o velikosti desítek tisíc metrů čtverečních v Dobrém Poli u Vitic. Další pozemky má v Chotýši na Kolínsku a v Českém Brodě.

Věřitelé mají smůlu
Proč se z majetku Františka Mrázka, podezřelého, že z pěti bank vytuneloval přes miliardu korun, neuspokojí poškození věřitelé? "I kdyby policie Mrázka před jeho zastřelením vyšetřovala, tak úmrtím se stíhání zastavuje. Policie nemůže ani zajistit peníze, které mohly být získány trestnou činností," řekl advokát Josef Lžičař, který se specializuje na trestní právo.

"Ptám se, co dělaly policie a soudy v minulosti, že mu nedokázaly ani obstavit majetek. Po Mrázkovi šla policie řadu let a není tady žádný odsuzující rozsudek," diví se Lžičař.

Mrázkův příběh v tomto hodně připomíná dalšího muže podezřelého ze závažné trestné činnosti, uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. I on si postavil luxusní vilu, v ceně okolo čtyř set milionů korun.

Krejčířova manželka Kateřina šla v červenci k soudu za to, že podle policistů utrácela manželovy "špinavé" peníze a nakupovala za ně například nemovitosti. Soud ji však osvobodil.

"Je sporné, zda peníze skutečně pocházely z trestné činnosti," zdůvodnil tehdy soudce Pavel Vosmanský svůj rozsudek. I tady soud narazil na zásadní problém. Podnikatel nebyl za nejzávažnější zločiny, z nichž je podezříván, nikdy pravomocně odsouzen.

,

Video