Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obří výpadek proudu v Jižní Americe zavinila bouřka nad Brazílií

  11:02aktualizováno  11:02
Jeden z největších výpadků elektrického proudu v Jižní Americe, který na čas uvrhl do tmy celou Paraguay a velkou část Brazílie, zapříčinilo podle brazilského ministra pro energetiku špatné počasí. Bouře a silný vítr poškodily elektrické vedení ve státě Sao Paulo, čímž spustily dominový efekt a narušily celou rozvodnou síť.

V Brazílii krátce po desáté hodině zhasla celá města (11. listopadu 2009) | foto: AP

"Naše síť je silná a odolná, ale jsou okamžiky, kdy to systém zkrátka neutáhne," řekl podle BBC ministr energetiky Edison Lobao v metropoli Brasília a odmítl nařčení, že porucha vznikla přímo v hydroelektrárně Itaipu.

Od první chvíle se totiž uvažovalo o tom, že za pětihodinovým výpadkem ve více než deseti brazilských státech a patnáctiminutovým blackoutem v celé Paraguyai mohla být porucha v největší vodní elektrárně světa.

Vláda často čelí kritice, že do výroby elektrické energie investuje málo peněz, a proto v zemi, která bude za šest let pořádat letní olympiádu, dochází často k poruchám a výpadkům proudu.

Úřady to ale odmítly, Hydroelektrárna údajně provoz přerušila automaticky, když silný vítr a déšť poškodil elektrické vedení ve státě Sao Paulo. Dominovým efektem pak přestávalo fungovat elektrické vedení i v dalších městech, čímž se narušila celá rozvodná síť elektřiny v zemi.

Dočasný blackout v největší latinskoamerické zemi způsobil chaos, tisíce lidí zůstaly uvězněny v metru. Proud nešel na různých místech po celé zemi, od severovýchodního města Recife po jižní Rio Grande do Sul. - přečtěte si víc Gigantickou elektrárnu vyřadila porucha a část Jižní Ameriky zhasla

Asi 80 procent energetických potřeb Brazílie pokrývají vodní elektrárny. Obří 17gigawattová hydroelektrárna Itaipu vyrábí 20 procent brazilské elektřiny. Asi 90 procent energie posílá do rozvodné sítě sousední Paraguaye. Ta se tak na patnáct minut ocitla bez elektřiny celá.

NEJVĚTŠÍ HYDROELEKTRÁRNA NA SVĚTĚ

HISTORIE

- Itaipu je největší hydroelektrárna světa. Začala se stavět roce 1975. Stavba, na které pracovalo 30 tisíc lidí, byla dokončena po devíti letech v roce 1984.

největší přehrada na světě Itaipu DamZÁSAH DO PŘÍRODY
- Výška hráze přes 196 metrů (pro srovnání: Orlík má 90 metrů), délka hráze 7,76 km (Orlík 445 m). Vytvořené jezero o celkové délce 170 km změnilo rapidně ráz krajiny, při napouštění se na 14 dní zcela zastavil tok řeky Paraná v korytu pod přehradou.

VÝKON A TECHNOLOGIE
- Dvacet gigantických generátorů vyprodukovalo loni přes 95 TWh elektrické energie. To by právě tak stačilo na krytí spotřeby České republiky. - více o obří elektrárně čtěte zde

Mapa Brazílie

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obě Koreje ponesou na olympiádě společnou vlajku a utvoří tým hokejistek

Společný korejský tým na zahájení Asijských her v jihokorejském Pusanu v roce...

Severní a Jižní Korea budou na zahájení zimní olympiády v Pchjongčchangu pochodovat společně pod jednou vlajkou....

Katalánský parlament zvolil nového předsedu, je jím separatista Torrent

Poslanci katalánského parlamentu jako svého předsedu zvolili separatistického...

Na úvod ustavující schůze katalánského parlamentu, který vzešel z prosincových předčasných voleb, dnes poslanci jako...

Amerika se mění a bílí muži se bojí, říká amerikanistka k hnutí MeToo

Demonstrace proti sexuálnímu násilí v New Yorku (9. ledna 2018)

Oprah Winfreyová sklidila za svůj projev o sexuálním násilí bouřlivé ovace a Hollywood ji vyzývá ke kandidatuře do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz