Policie překazila obří obchod, z jódu a fosforu by byl pervitin za miliardy

  • 281
Detektivové z Národní protidrogové centrály odhalili velkoobchodníka s chemikáliemi, který dodával Vietnamcům suroviny pro výrobu pervitinu. Navenek se jeho firma maskovala jako legální chemické potřeby s filiálkami v Praze, Chomutově a Chebu.

Je to největší případ svého druhu v dějinách Česka. „Svým rozsahem a dopadem na nelegální produkci,“ upřesnil na čtvrteční tiskové konferenci policejní prezident Tomáš Tuhý. Jen z látek, na které policie narazila během sledování pachatele a při razii, by se dal vyrobit pervitin za dvě a půl miliardy korun. Celkem by ho bylo tři a půl tuny a zásilky by nepochybně směřovaly do Německa.

Zásahová jednotka jednačtyřicetiletého muže zatkla už na konci července, ale policie o případu informovala až nyní. Zatčenému Čechovi hrozí 12 let vězení.

Celkem manipuloval se čtyřmi tunami jódu a víc než dvěma tunami červeného fosforu, které se používají kromě pseudoefedrinu z léků jako další nejdůležitější přísady při produkci pervitinu. Obviněný zásoboval hlavně Vietnamce, kteří jsou rovněž obviněni z produkce drog v jiných kauzách.

Policie ho při „operaci Jitka“ sledovala zhruba rok. „Vůbec poprvé v historii našeho útvaru je také obviněna celá firma,“ uvedl ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Policisté se k muži dostali tak, že sledovali řetězec výroby drog od prodejců zpět až k dodavatelům surovin. I kdyby na něj nenarazili, tak by na sebe nejspíš upozornil letos v létě, protože od července se obchodníci s červeným fosforem musí registrovat právě kvůli jeho využitelnosti v drogovém byznysu.

Policie při akci zajistila chemikálie v celkem pěti laboratořích v Ústeckém, Karlovarském a Středočeském kraji. „Protože se jednalo opravdu o hodně velký objem chemických látek, pomáhali nám při dekontaminaci hasiči,“ dodal Frydrych. Případ dozoruje Krajské státní zastupitelství Ústí nad Labem.

Při razii policisté zadrželi mimo značného množství chemikálií také velkokapacitní laboratoř na výrobu pervitinu a pět luxusních aut.

Zadrženého muže policie obvinila z nedovolené výroby a nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Zahájili i stíhání právnické osoby - firmy, jejímž prostřednictvím muž chemikálie prodával. Té hrozí peněžitý trest, propadnutí majetku a zrušení.

Na trhu se to pozná

Podle Frydrycha je právě nelegální produkce pervitinu největším současným drogovým rizikem v Česku. Šéf protidrogové policie připustil, že aktuální operace by mohla na čas snížit nabídku pervitinu a jeho export do Německa, v množství, které už bude na trhu znát. „Domnívám se, že tato operace minimálně na nějakou dobu tu dostupnost látek ovlivní,“ připustil Frydrych.

Kromě regulace prodeje červeného fosforu ještě česká policie naléhavě potřebuje, aby sousední Polsko omezilo zatím volný prodej léků s pseudoefedrinem (Modafen, Nurofen), podobně jako to už udělalo před lety Česko. „Protože na Poláky hodně tlačí i Němci, věřím, že k omezení brzy dojde,“ míní mluvčí Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková.

Pro ilustraci, když se gangu výrobců drog podaří vyrobit a převézt kilogram pervitinu do Německa, čistý zisk z toho množství činí deset tisíc eur (270 tisíc korun).

V České republice převažuje při výrobě pervitinu takzvaná jodo-fosforová redukční cesta, proto jsou obě látky tak důležité. I velké gangy pervitin vaří podobným způsobem jako malí výrobci, jen jsou schopny vedle sebe postavit třeba desítky baněk, ve kterých se droga vyrábí najednou.

,

Video