Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obří kryt dnes nikoho neukryje

  10:16aktualizováno  10:16
Zlín - S kapacitou dva tisíce lidí je protiatomový kryt ve Zlíně na Čepkově jedním z největších zařízení svého druhu ve zlínském okrese. V případě ohrožení města by zde však nenašel bezpečný úkryt ani jeden člověk. O objekt se totiž jeho majitel vůbec nestará a nyní je celý pod vodou.

Stejně jako se před necelými dvěma lety mluvilo na Čepkově o supermoderním multifunkčním centru, dnes se hovoří o chátrajícím objektu, který místo nejrůznějších druhů zábavy přináší spoustu problémů. Ten nejpalčivější se týká protiatomového krytu, který zabírá pod povrchem asi polovinu plochy stavby.

O zařízení civilní obrany v hodnotě dvaceti milionů korun, které má vlastní zdroj vody i elektřiny, se totiž stejně jako o celou stavbu už zhruba půl roku majitel nestará, a kryt je  dnes z velké části zatopený vodou. To je patrné na první pohled z velké díry vykopané z povrchu přímo do krytu. Podrobněji technický stav zařízení neznají ani příslušné složky civilní ochrany.

"Nevíme, v jakém je teď stavu. Nemůžeme se do něj totiž dostat, protože nevíme, komu Čepkov patří," říká vedoucí oddělení civilní ochrany zlínských hasičů Josef Horák.

Majitelem objektu je podle důvěryhodného zdroje i nadále společnost Refina Investments v čele s generálním ředitelem Romanem Vaškůjem, jejíž akcie vlastní pražská firma Czech Property Investments. Tyto společnosti se musejí podle zákona o zařízení civilní ochrany starat tak, aby je mohli lidé v případě ohrožení použít.

Tento předpis ale zjevně nedodržují a složky civilní ochrany si s tím nevědí rady."Před několika lety jsme předali ještě starému majiteli instrukce, jakým způsobem se musí kryt udržovat. Tyto pokyny musí dodržovat i současný vlastník. To je ale problém, protože nevíme, kdo to je a koho máme jako majitele oslovit," pokračuje Horák.

Kromě komplikací kolem protiatomového krytu se Čepkov pomalu stává trnem v oku městským policistům. Policisté musejí stále častěji vyjíždět do areálu staveniště na tísňové volání lidí, kteří tady zahlédnou hrající si děti.

"Zrovna tuto sobotu jsme dostali hlášku, že jsou v domku u staveniště děti a že je odsud slyšet třískot skla. Naše hlídka na místo vyjela a děti vyhnala. Nemají tam co dělat. Je to pro ně příliš nebezpečné," říká ředitel zlínské městské policie Jan Suchoň.

Policejní hlídky kontrolují staveniště pravidelně prakticky od té doby, co jej opustila bezpečnostní agentura, která od majitele nedostala za své služby zaplaceno. "Naštěstí se tady ještě žádný úraz nestal," uzavírá Suchoň.

Stanovisko firmy Refina Investments se redakci nepodařilo do uzávěrky zjistit. Roman Vaškůj nebyl k zastižení ani na mobilním telefonu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Berlín v ohrožení, ČSSD rozhoduje a tygr na cestách

Policisté spolupracují na likvidaci letecké pumy v Berlíně. (20. dubna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se podrobnosti o evakuaci centra Berlína a likvidaci letecké pumy z druhé světové...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Šéf Hospodářské komory Dlouhý bude Zemanovým poradcem

Vladimír Dlouhý a Miloš Zeman na XXVII. Sněmu Hospodářské komory ČR (28. května...

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý přijal nabídku prezidenta Miloše Zemana, aby se stal členem jeho...

Najdete na iDNES.cz