Obří křižovatka Malovanka propojí tunely

  9:21aktualizováno  9:21
V Patočkově ulici začala stavba nové mimoúrovňové křižovatky Malovanka, která by měla od prosince 2007 zklidnit dopravu za severním portálem Strahovského tunelu. Dělníci již razí průzkumné štoly. Stavba, jež je součástí městského okruhu, spolyká celkem 1,2 miliardy korun.

Výstavba moderní mimoúrovňové křižovatky Malovanka již byla zahájena. Vizualizace. | foto: METROSTAV

Kolmý zabahněný žebřík vedoucí donekonečna pod zem v prostředku Patočkovy ulice. Na kulatých kovových prutech se smekají ruce i nohy. Stačí, aby holínka trochu uklouzla. Jsem ráda, když po ručkování došlápnu doprostřed bahna ražené štoly. Přesto tudy dělníci šplhají nahoru a dolů několikrát denně.

Kanalizace z Břevnova i Brusnice se musí přeložit
"Ještě než započne výstavba soustavy tunelů Malovanka-Prašný most-Špejchar, musíme zprovoznit křižovatku Malovanku, a ještě předtím přeložit veškeré inženýrské sítě, protože jinak bychom zablokovali tuto část Prahy na řadu měsíců," říká František Polák z Metrostavu.

Začíná se proto dvěma nejzákladnějšími problémy: přeložením kanalizace, jež sbírá odpadní vody z celého Břevnova, a svedením koryta Brusnice. Právě do štoly, kudy povede nová přeložka kanalizace, jsme sešplhali. Razí se netradičně: sbíječkami.

Lidé z okolních vil se báli toho, že zde budou dělníci střílet. To však nehrozí. Z 864 metrů je již většina hotova, zbývá dorazit jen zhruba čtyřicet metrů.

"Větší problémy už by nastat neměly, je zde poměrně stabilní břidlice," říká Václav Jelen z Energie Kladno, která pracuje pro Metrostav. Až do poloviny štoly se raziči pohybovali v navážce, jež sem byla za staletí svezena z nejrůznějších staveb na Pražském hradě.

V únoru by měla být štola hotova, pak se do ní položí sklolaminátové trubky o průměru 1,2 až dva metry. Okolí trubky se vystříká cementopopílkovou směsí.

"Pak tady uděláme takový bypass a kanalizaci opět propojíme," říká asistent stavbyvedoucího Martin Stárek. Spoutání posledních pár stovek metrů volných břehů čeká i potok Brusnici, jež teče pod Prahou většinou v trubkách.

Kaskáda rybníků zklidní a osvěží
Vody potoka budou svedeny pod povrch země v místě mimoúrovňové křižovatky. Díky tomu však čekají Pražany příjemné změny.

"Vznikne tady kaskáda rybníků, kde budou moct lidé v klidu procházet od břevnovského kláštera až na Malovanku určitou oázou klidu," říká Stárek.

Kromě úpravy stávajících vodních ploch se lidé nejen z Břevnova dočkají nového rybníka. Ten vznikne právě poblíž usedlosti Malovanka na místě zchátralých bývalých garáží, kde dlouhé roky přespávali bezdomovci.

Jak břehy Brusnice, tak okolí rybníka bude vydlážděno se souhlasem památkářů do žluta. "Jak se bude ten nově vzniklý rybník jmenovat?" zamýšlí se Stárek. To prý nikdo neví. Metrostaváci mu zatím nepoeticky říkají "Stavba 3427".

"Propána, tak o tom jsme ještě neuvažovali, to bude muset řešit komise pro místopis, samozřejmě ve spolupráci s občany," vyděsil se těsně před vánočními svátky starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa na dotaz MF DNES.

Méně hluku, a také méně zplodin
"Doprava u Strahovského tunelu je nyní katastrofální, všichni doufáme, že bude méně zplodin a hluku, až se křižovatka vybuduje," říká Chalupa.

Prozatím auta po výjezdu ze Strahovského tunelu celé desítky minut popojíždějí. Brzda, jednička, plyn. Lidi bydlící kolem budoucí křižovatky čeká ještě dvouleté martýrium, než se situace v okolí zklidní.

Po odvedení kanalizace a potoka Brusnice  se začne dělat přímo na křižovatce Malovanka. Práce tam začnou zhruba v polovině příštího roku.

Křižovatka, proti níž se bouřili někteří obyvatelé okolí, by měla začít sloužit za dva roky. Nové komunikace mají mít dva jízdní pruhy široké 3,5 metru s rozšířením o připojovací a odbočovací pruhy. Součástí stavby bude systém pěších cest, navazující na existující, a lávka nad Patočkovou ulicí.

Veškeré údaje o výstavbě křižovatky Malovanka v Praze 6 se lidé dozvědí v novém informačním centru v budově polikliniky Pod Marjánkou.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Poslanci odložili elektronickou neschopenku na rok 2020

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na tiskové konferenci po...

Elektronickou neschopenku, jako projekt prokazování pracovní neschopnosti kvůli nemoci, odložili poslanci na rok 2020....

Babiš se obhajoval na vládě, pak o kauze jednal s ČSSD, komunisty i Okamurou

Premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček na ranním...

Premiér Andrej Babiš na ranním zasedání vlády vysvětlil svůj postoj k novému vývoji v kauze Čapí hnízdo. Dva z jeho...

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, porazil Václava Hampla

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz