Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kladrubský hřebčín získal obří dotaci. Opraví stáje a vybuduje muzeum

  18:03aktualizováno  18:03
Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem získal rekordní dotaci ve výši tří set milionů korun. V úterý mu je přikleplo ministerstvo kultury. Plemenářský podnik se staletou tradicí chce peníze využít k obnově chátrajících budov a vybudování muzea.

Hřebčín v Kladrubech nad Labem | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Už je to jisté, peníze nám byly přiklepnuty a dostali jsme i oficiální potvrzení. Teď čekáme, že nám fondy přidělí člověka, který nám bude v čerpání dotací k ruce," řekl ředitel kladrubského hřebčína Jan Höck.

Hřebčín chce za peníze z Unie nechat opravit boxy plemenných hřebců, ale i další stáje. Rekonstrukci potřebuje také zámek, v němž nyní sídlí vedení hřebčína.

Část peněz půjde i na kostel, který se nachází přímo v areálu hřebčína. Projekt počítá také s opravou sýpky, kde by mohlo vzniknout muzeum starokladrubských koní. Bude také třeba opravit i silnice v okolí a vylepšit hospodářské budovy náležející k hřebčínu.

O velkou dotaci žádali před třemi lety, nedosáhli na ni

Peníze hřebčín získal až napodruhé, první pokus v roce 2009 neprošel kvůli chybě v projektu, což tehdy stálo místo ředitele hřebčína Jaroslava Dražana.

Byl říjnový čtvrtek roku 2009 a do šestnácti hodin musely být na ministerstvu kultury odevzdány projekty s žádostí o evropskou dotaci. Projekt z hřebčína měl na obálce razítko z podatelny s časem 15.55. Ředitel Dražan se tehdy netajil tím, že celý projekt zpracovávali narychlo, ve stresu, až do pozdních nočních hodin.

Nakonec se ukázalo, že v záplavě konkurenčních žádostí takto připravovaná žádost neměla šanci.

"V projektu na obnovu hřebčína jsem nepostřehl chybu, která se týkala výběrového řízení, a proto nebyl projekt přijat. Chybu mi přiznala i firma, která projekt připravovala. Nic to ale nemění na tom, že důsledky padají na mě, jako na ředitele organizace, která o peníze žádá," řekl tehdy ředitel Jaroslav Dražan, který byl vzápětí za uspěchaný projekt odvolán.

Hřebčín v Kladrubech

Historie kladrubského hřebčína sahá až do šestnáctého století. V roce 1560 Jaroslav z Pernštejna prodal královské komoře pardubické panství, k němuž náležel kladrubský dvůr se zámečkem a oborou s chovem koní. Císař Maxmilián II. zde založil v roce 1563 hřebčinec, čímž položil základy dnešnímu chovu koní v Kladrubech. Roku 1579 nechal císař Rudolf II. povýšit původní koňskou oboru na císařský dvorní hřebčín.

Rodinné stříbro českého plemenářství se však nevydalo na cestu ke dnu. Ministerstvo dalo hřebčínu možnost reparátu, který napodruhé vyšel. A dokonce mu přidělilo i úředníka, který měl za úkol dohlížet na to, aby se autoři projektu dalších chyb vyvarovali.

Chátraly budovy, nestíhala kanalizace

Zároveň ministerstvo zemědělství uvolnilo 22 milionů korun především na dopracování a zkvalitnění projektové dokumentace, mimoto šla část peněz také na opravy budov, které už byly v neudržitelném stavu.

Když totiž například přišla průtrž mračen, hřebčín plaval. Kanalizace nestíhala a voda se valila nejen do zámku, ale i stájí. Tohle všechno včetně chátrajících budov teď Kladruby opraví za evropské peníze.

"Pokud bychom peníze nedostali, zejména budovy v havarijním stavu, jako jsou maštale, bychom museli začít opravovat z vlastních zdrojů. Nebo bychom u každé budovy museli žádat o mimořádné prostředky," uvedl Höck.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Najdete na iDNES.cz