Portréty českých státníků zanedlouho možná zmizí z českých škol. | foto: Profimedia.cz

Prezidentům na školách odzvonilo, ředitelé jejich portréty nechtějí

  • 1140
Dávný zvyk, který sahá až do dob Rakouska-Uherska, bude už brzy minulostí. Ředitelé mnoha škol po celé České republice totiž neplánují nahradit současný portrét Václava Klause Milošem Zemanem. Někteří z ideologických, jiní z ekonomických důvodů. Žádný postih jim za to nehrozí, vyvěšení portrétu prezidenta totiž u nás není povinné.

Skoro 150 let se v zemích "Koruny české" držel zvyk vyvěšovat ve školách a úřadech portrét císaře a pak prezidenta. V roce 2013 má mocnář na zdi namále.

Po nynější výměně prezidentů se velká část starostů a ředitelů rozhodla s tradicí skoncovat. Krajské redakce MF DNES zkoumaly reakce v regionech a většina oslovených škol a radnic si už zarámovanou fotografii Miloše Zemana nepořídí.

Jak se k portrétům prezidentů staví školy z celého ČeskaČtěte v úterý 5. 2.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Například na základní škole v Chabařovicích u Ústí nad Labem nechají "dosloužit" Václava Klause. Zemana, který nastoupí do úřadu 8. března, už na stěnu nedají. Na jeho místo dají státní znak. "Je to i z výchovných důvodů. Jak vypadá prezident, každý ví z televize či novin. Ale děti pomalu netuší, jak vypadá státní znak," uvedl ředitel chabařovické školy Jiří Sochor.

Mnohde už navíc zvyk porušili na začátku roku, když sundáním portrétu Václava Klause dali najevo nesouhlas s jeho amnestií. Jinde portrét nového prezidenta Miloše Zemana nechtějí prostě proto, že víc fandili jeho soupeři Karlu Schwarzenbergovi.

Za nevyvěšení portrétu postih nehrozí

Vyvěsit portrét státníka, ač si to mnozí lidé myslí, není a nikdy nebylo povinné. "Umístění obrazu prezidenta ve třídách je pouze výrazem tradice a úcty k hlavě státu. Žádný zákon ani vyhláška to neupravuje," potvrdil Patrik Kubas z tiskového odboru ministerstva školství.

Školy na portrétech moc neušetří. Když mají dvě třídy v ročníku plus kanceláře, potřebují zhruba dvacítku prezidentů. "Rám se sklem u nás stojí 510 korun," sdělila v pondělí Martina Skurčáková z firmy SEVT, která portréty prodává. Rámy však školy mají po Klausovi. Jedna jeho fotka bez rámu vyšla u zmíněné firmy na třicet korun.

Tradice vystavovat podobiznu prvního muže státu sahá do 19. století. "Vyvěšování nikdy nenařizoval zákon. Politici se ale tehdy těšili větší popularitě než dnes. Není náhoda, že ve Švejkovi měli obraz císaře Františka Josefa i v hospodě," připomíná historik Jiří Rak, který se specializuje na období rakouské monarchie.

V malé slovácké hospodě visí sbírka portrétů našich prezidentů

23. ledna 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video