Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

OBRAZEM: William a Kate brázdí Kanadu, v Montrealu vařili suflé z humra

  11:38aktualizováno  11:38
Kanadu už od čtvrtka křižuje britský královský pár princ William s manželkou Catherine, pro které je to vůbec první společná oficiální zahraniční cesta. Novomanžele už navštívili Ottawu či Quebec. Většinou je vítaly davy nadšených Kanaďanů, tu a tam na ně ale čekalo i pár antimonarchistů. V Montrealu se učili i vařit.

Královský pár se mimo jiné zapojil do pátečních oslav státního svátku, jímž si Kanaďané připomněli výročí vzniku dominia v roce 1867. Načež vévoda a vévodkyně z Cambridge sledovali ceremonii, při níž přes dvacet přistěhovalců získalo kanadské občanství.

Catherine přitom v duchu tradic britské královské rodiny doplnila svou garderobu módním doplňkem, který symbolizoval navštívenou zemi. Na hlavě se jí skvěl červený klobouk s javorovým listem (kupříkladu královna Alžběta II. přijela nedávno do Irska v zeleném kostýmu).

William a Kate v Kanadě

William a Kate připravují jídlo v Quebec Tourism and Hotel Institute v...
William a Kate, která zvolila stejné šaty jako při zásnubách.
Princ William a jeho žena Catherine sází strom v Rideau Hall v Ottawě. Zasadili
Dav Kanaďanů běží, aby získal nejlepší pozici, až bude na oslavy v Parliament

O víkendu pak pár zamířil do frankofonního Montrealu, kde navštívil místní nemocnici a posléze kuchařskou školu, kde vyměnil své elegantní oblečení za šéfkuchařský oděv a pustil se do vaření. Nebo spíše do výpomoci skutečným kuchařům - připravovali s nimi například jehněčí či suflé z humra.

Na pár čekali i antimonarchisté

Před nemocnicí na ně čekaly asi tři desítky antimonarchistů s transparenty jako třeba: "Parazite, běžte domů", žádné střety se ale nekonaly a světové agentury se shodují, že Kanaďanů nadšených z příjezdu mladého páru bylo v ulicích jednoznačně mnohem více.

Odpůrcům zejména vadí, že při přijetí kanadského občanství se musí slibovat věrnost britské královně Alžbětě II. jakožto hlavě státu. Kanada je sice nezávislým státem, ale formálně je nadále součástí britského Společenství.

Během osmidenní cesty po Kanadě Williama a Catherine čeká ještě návštěva Ostrova prince Edwarda, Severozápadních teritorií a Calgary. Pak odletí na tři dny do Kalifornie.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Najdete na iDNES.cz