Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

OBRAZEM: Vodou, po stromech i jeskyněmi. Vojáci soupeřili v přežití

  14:18aktualizováno  14:18
Přes sto kilometrů v nohách a desítky náročných úkolů v neznámém terénu, na stromech, ve vodě i v jeskyních. Takový byl závod Summer Survival na Vyškovsku, ve kterém vojenské týmy z Česka a Evropy soupeřily v umění přežít.

Armádní závod v přežití Summer Survival | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

V čtyřdenním klání nakonec celkově zvítězilo družstvo ze 73. tankového praporu z Přáslavic. Na druhém místě skončil tým speciálních sil z Turecka a třetí příčku obsadilo družstvo z 5. pluku speciálního určení ze slovenské Žiliny.

Náročný závod měl prověřit, zda vojáci dokážou přežít ve volné přírodě na zcela neznámém území. Tříčlenná družstva musela od pondělí, kdy závod odstartoval, zvládnout náročné mnohakilometrové pěší přesuny, střelbu z ručních zbraní, orientaci v terénu, potápění i překonávaní nejrůznějších přírodních překážek. Armádní závod v přežití Summer Survival

Mezi nejatraktivnější patřila druhá etapa závodu, jejíž scénář vycházel z bojové mise v neznámé zemi.

Každý soutěžní tým musel pátrat po stopách jednotky, které se nepodařilo splnit zvláštní operaci a jejíž členové zůstali roztroušeni na nepřátelském území. Každý splněný úkol přitom znamenal rozkrytí dalších indicií, jak správně postupovat dále.

Armádní závod v přežití Summer Survival

"Soutěžící tak například museli vypátrat přibližnou polohu, kde mělo velitelství s předchozí jednotkou výsadkářů poslední kontakt. Během nepovedené mise zemřel její velitel a jeho tělo zůstalo s i plány operace na padáku zaklesnuté vysoko v korunách stromů," popsal námět hlavní rozhodčí závodu Dušan Nečas.

Postupně tak soutěžní týmy musely najít a kontaktovat překupníka, nakoupit u něj za opatřené peníze zbraně a ze starého skladu plného nepřátel osvobodit rukojmí.

Závod vyžaduje vysokou úroveň tělesné zdatnosti a psychické odolnosti. Některé soutěžní úkoly zavedly týmy i do oblasti Moravského krasu, kde závodnici v jednu chvíli postupovali na laně nad propastí a jindy zase zdolávali dvacetimetrový jeskynní komín.

Armádní závod v přežití Summer Survival

"Úkoly mají prověřit schopnosti jednotlivců pružně reagovat, logicky myslet a improvizovat, zároveň účinně spolupracovat a komunikovat ve skupině," uvedl hlavní rozhodčí závodu Dušan Nečas.

Klání se účastnilo nakonec 17 týmů z České republiky, Maďarska, Slovenska a Turecka. Závod však dokončilo jen 12 družstev. Velitelství výcviku letos uspořádalo již desátý ročník. Podobnou soutěž v extrémních horských podmínkách organizuje armáda každou zimu pod názvem Winter Survival v Jeseníkách.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mariňáci experimentují s drony z 3D tiskáren. Vytisknou je přímo v misi

Dron z 3D tiskárny určený pro americkou armádu

Jednotka na bojišti potřebuje pro průzkum okolí malý dron. Zavolá na základnu, zadá parametry, jaké by měl mít a do 24...

Poplach pro stíhače. Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k...

Dvojice blížících se ruských strategických bombardérů Tu-160 „Blackjack“ v pondělí dopoledne zalarmovala britské...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Najdete na iDNES.cz