Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

OBRAZEM: Socialistická Benešova třída v Hradci bude světlejší a zelená

  20:02aktualizováno  20:02
Stavbaři začali odřezávat nevzhledné stříšky zakrývající část Benešovy třídy v Hradci Králové. To předznamenává nejen zateplování domů, ale také velkou rekonstrukci této výstavní síně socialismu v krajském městě. Začít má příští rok. Z bulváru zmizí bariéry, přibude zeleň i nová parkovací místa.

Vizualizace změn Benešovy třídy v Hradci Králové. | foto: Repro MF DNES

"Podle plánu jsme střechy ještě řezat neměli, vyšli jsme ale vstříc vlastníkům domů, kteří uspěli v projektu Zelená úsporám. Vlastní rekonstrukce Benešovy třídy začne až v příštím roce. Některé demoliční práce ale budeme dělat už v průběhu letoška," vysvětlil manažer pro integrovaný plán rozvoje města na hradeckém magistrátu Václav Hartman.

Velká část demoličních prací začne na podzim. Chlouba socialistického stavebnictví z 80. let minulého století teď lidem padá na hlavu. Za tři roky má být z bulváru moderní a světlé sídliště plné zeleně.

Benešova třída v Hradci Králové v dubnu 2011.

Současný vzhled Benešovy třídy v Hradci Králové (18. dubna 2011)

Místo zbouraných železných střech při rekonstrukci postaví nové, prosklené, které vchody domů a obchodů víc prosvětlí. "Nebudou tak široké jako dosud, budou mít asi tři metry," řekl Hartman.

Základní myšlenkou regenerace Benešovy třídy je sjednocení celého prostoru, který je teď rozčleněn na řadu ploch a pásů a pro obyvatele je obtížné přecházet z jednoho do druhého.

Město v nejbližší době vyhlásí soutěž na projekt ke stavebnímu povolení. "Doufáme, že povolení budeme mít ke konci roku. Začneme pravděpodobně s obslužnými komunikacemi za domy. Budeme tam opravovat i suterény a vchody, přestěhujeme tam poštovní schránky a zvonky. Teprve pak přijdou na řadu průčelí," popsal Hartman.

Chodníky za paneláky nechají projektanti zpevnit, aby unesly váhu hasičských a popelářských aut.

Na třídě přibude 150 parkovacích míst

Otazník zatím visí nad parkováním během rekonstrukce. "Možnosti parkování v době rekonstrukce ještě budeme řešit. Po skončení prací na Benešově třídě přibude 150 parkovacích míst a parkování tam určitě bude jednodušší. Doufám, že tamní obyvatelé případná omezení po dobu výstavby pochopí," řekl Hartman.

Benešova třída v Hradci Králové v dubnu 2011.

Současný vzhled domů na Benešově třídě v Hradci Králové (18. dubna 2011)

Vizualizace změn Benešovy třídy v Hradci Králové.

Vizualizace změn Benešovy třídy v Hradci Králové

Třída se bude opravovat po částech, nehrozí tedy, že by byla mimo provoz všechna parkovací místa najednou.

Dva silniční pruhy, které už několik let slouží jako parkoviště, by měly s malými úpravami i nadále plnit svoji funkci. V každém směru zůstane jen jeden jízdní pruh, počet parkovacích míst vzroste a přibude i cyklostezka. Město vysadí nové stromy a velkou část betonových ploch nahradí tráva.

Když se vloni lidé ze sídliště mohli ptát projektantů na budoucí podobu třídy, nejvíc otázek se týkalo parkování. Někteří se báli, aby nová místa nebyla zpoplatněná. Jelikož však na revitalizaci přispěje Evropská unie, nesmí projekt v následujících pěti letech sloužit pro soukromý výdělek.

V budoucnu může přibýt autobusová zastávka

Hovořilo se rovněž o jiném rozmístění autobusových zastávek. Na straně směrem do centra je jen jedna zhruba uprostřed Benešovy třídy. Původně se zamýšlelo, že by tam mohly být dvě, jako je tomu na druhé straně. Současný projekt ale se dvěma zastávkami nepočítá.

"Všechno zatím zůstane tak, jak je," uvedl Hartman. Připustil však, že několik let po rekonstrukci se zastávky mohou změnit.

Vizualizace změn Benešovy třídy v Hradci Králové.

Vizualizace změn Benešovy třídy v Hradci Králové

Benešova třída v Hradci Králové v dubnu 2011.

Současný vzhled domů na Benešově třídě v Hradci Králové (18. dubna 2011)

"Místo pro autobusovou zastávku tam je, využívá se pro parkování. Před časem jsme dali zřízení zastávky na zvážení komisi místní samosprávy. Ta to ale nedoporučila, protože hned za rohem je zastávka v ulici Jana Masaryka," řekl vedoucí střediska městské dopravy Leo Sedláček.

Pokud by se komise s projektanty dohodla, dopravní podnik by prý novou zastávku bez nejmenších problémů zřídil: "Pokud by byl zájem cestujících, rádi tam zastavíme. Nebyla by to pro nás významná změna jízdního řádu."Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...Najdete na iDNES.cz