Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

OBRAZEM: Projděte si tajemný palác pražských arcibiskupů

  2:47aktualizováno  11:33
Nový "vládce" arcibiskupského paláce Dominik Duka se chystá zpřístupnit sídlo veřejnosti. Jeho předchůdci zde během dlouhých staletí shromažďovali jedinečná umělecká díla, která byla po léta návštěvníkům nepřístupna. Arcibiskup provedl exkluzivně MF DNES těmito krásnými prostory. Projděte si palác s námi.

Kardinál Dominik Duka v Arcibiskupském paláci na Hradčanském náměstí v Praze. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Velmi tajemným domem je arcibiskupský palác na Hradčanském náměstí. Miliony návštěvníků Pražského hradu, kteří ho míjejí, mohou jen tušit, co skrývá uvnitř.

O paláci neexistuje žádná publikace, informace nejsou ani na internetu. Reportéři MF DNES proto uvítali nabídku arcibiskupa Dominika Duky, že je tímto svým "novým domovem" rád provede.

Kardinál Dominik Duka v Arcibiskupském paláci na Hradčanském náměstí v Praze.Interiér Arcibiskupského paláce na Hradčanském náměstí v Praze.

Jeho dávný předchůdce Antonín Petr Příchovský (1707–1793), s nímž jsou spojeny rozsáhlé stavební úpravy paláce, přišel na pražské arcibiskupství stejně jako Duka z Hradce Králové. Může to mít nějakou souvislost? Odstartuje i nový arcibiskup velkolepé změny?

"Zasahovat do paláce nebudu, ale zpřístupním ho lidem. Jeho dveře bych rád otevíral o velkých církevních svátcích, aby si lidé mohli prohlédnout místa, v nichž se mnohdy rozhodovalo o osudech země. Vždyť pražskými arcibiskupy se stávala knížata či učenci z nejbližšího okolí panovníka," říká Duka.

To už jdeme do audienčního sálu, který sousedí s Dukovou pracovnou a v němž arcibiskup pobývá nejraději. Setkává se tady mimo jiné s biskupy.
Nedopitý šálek na masivním barokním stole napovídá, že dnes už tu návštěvu měl.

Kardinál Dominik Duka v Arcibiskupském paláci na Hradčanském náměstí v Praze.Interiér Arcibiskupského paláce na Hradčanském náměstí v Praze.

"Pojďte se podívat na balkon, z něhož kardinál Tomášek na konci totality zdravil skandující věřící. Hodně lidí touží po pohledu právě z tohoto balkonu," vybízí arcibiskup. Výhled na Hradčanské náměstí je okouzlující. Poprvé a ne naposled mi bezděky vyklouzlo obdivné, leč na církevní půdě nepříliš šťastné "jéžíšmarjá".

Duka se s pochopením usmívá. Čeká nás prý ještě úchvatnější pohled. A má pravdu. Tomu z vyhlídkové střechy paláce, kdy je katedrála "na dosah", se málokterý vyrovná. Arcibiskupův den začíná ranní modlitbou. A pokud je v Praze, tak v renesanční kapli svatého Jana Křtitele a Jana Nepomuckého. Historik umění Jiří Kotalík říká, že tak zachovalou historickou kapli nikde jinde neviděl.

Interiér Arcibiskupského paláce na Hradčanském náměstí v Praze.Interiér Arcibiskupského paláce na Hradčanském náměstí v Praze.

Arcibiskup připraví virtuální prohlídku

Překvapí sochy Cyrila a Metoděje. Ale je tu i svatý Václav s dalšími českými patrony. Něco však nelze přehlédnout - pozlacené busty svatých Pavla a Petra. Jde o jednu z největších palácových cenností. Jejich podstavec kdysi zdobily drahokamy.

V třicetileté válce je však nájezdníci vyloupali. Busty uchránilo jen to, že jsou z pozlacené mědi. "Bohoslužbu máme ve čtvrt na sedm, a když jsem doma, tak ji vedu právě tady," vrací nás Duka do reality. Kapli navštívil papež Jan Pavel II., Benedikt XVI. i matka Tereza.

"Vidíte ten medailonek uprostřed oken? To je paladium Panna Marie Staroboleslavská, která propojuje cyrilometodějskou úctu se svatováclavskou," vysvětluje arcibiskup. Na jeho průvodcovství je patrná solidní průprava. Věnovat se mu však hodlá jen výjimečně. Pro veřejnost připravuje video, v němž "odtajní" dosud neznámý vnitřek paláce.
Dokument vyvěsí na webových stránkách arcibiskupství. Dnešek je předpremiérou.

Portréty nejsou, co bývaly

"Dnešní portrétisté tohle řemeslo starých mistrů už neumějí," postěžuje si Duka, když vcházíme do sálu s podobiznami arcibiskupů. Portréty kardinálů Berana a Tomáška vypadají vedle ostatních olejomaleb jako barevné obtisky.

Interiér Arcibiskupského paláce na Hradčanském náměstí v Praze.Interiér Arcibiskupského paláce na Hradčanském náměstí v Praze.

Dukova tvář se rozzáří, když se chlubí cyklem unikátních gobelínů s výjevy domorodců v brazilské a africké džungli. Pozornost poutá i arcibiskupský trůn.

Náš hostitel na něm však ještě neseděl. Zato vzpomíná na předávání čestného doktorátu milánské univerzity kardinálovi Tomáškovi. Při nekonečných projevech italských hodnostářů se kardinál na trůnu propadal do dřímoty a zoufale se ptal: "Už skončí?!"

A hned za trůnem se kdysi konala utajená schůzka tří bývalých muklů: kardinála Tomáška, Václava Havla a Duky.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Tři králové útočí v Moravskoslezském kraji na rekord. Lidé byli štědřejší

Tři králové v ulicích Ostravy. (ilustrační foto)

Ještě není sečteno vše, ale už teď výsledky Tříkrálové sbírky v Moravskoslezském kraji lámou rekordy. Například jen v...

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Najdete na iDNES.cz