Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

OBRAZEM: Pětiletky a rozvratníci, to jsou věčné časy v Cirkusu totality

  16:42aktualizováno  16:42
Do Prahy se po dvaceti letech vrátila totalita. Naštěstí jen coby muzejní exponát. I tak na sebe strhl pozornost mnoha kolemjdoucích. Na náměstí Republiky k výročí pádu železné opony odstartoval multižánrový projekt Cirkus totality. Kromě retromódy se do minulosti vrátil i dobovými slogany.

Kalendárium, které představilo historické události z dob komunistických režimů v zemích střední Evropy včetně četby dobových sloganů, připravila nevládní organizace Opona.

Cirkus totality.

Autoři pro výstavu zvolili tvar třicetimetrového přístřešku, jaké byly běžné na zastávkách tramvají. Na jeho vnitřní stěně líčí poměrně výmluvně zlomové události z let 1948 až 1989 dobovými slogany:

"Tvrdý zákon republiky na reakční rozvratníky", "Nemluv o tom, co děláš, nepřítel naslouchá", "Pětiletka uková svazek měst a venkova", "Obilí je naše zlato, nesmí nám být ohněm vzato" nebo "Sběrem železa pomáháme bránit mír".

Cirkus totality.

Organizátoři chystají také trenažér totality, rozsáhlou interaktivní expozici, která zájemcům umožní pocítit na vlastní kůži to, čím lidé procházeli v 50. a 60. letech i v beznadějném období následné normalizace.

Cirkus totality.

Cirkus totality zahrnuje i divadelní inscenaci Osobní anamnéza, ve které budou herci z různých úhlů nahlížet do totalitní minulosti. Představení se opírá o sedm životních příběhů.

O nalezení pravdy o současné společnosti v ní nejde, stejně tak o formování jednotného názoru na minulou dobu. Ambicí autorů je spíš otevřít diskusi o tom, kam spějeme a na co z minulosti můžeme navázat.

Cirkus totality.

Nádavkem projektu je publikace Věčné časy, která vychází ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla v edici Respekt. Její první část obsahuje zpovědi osobností různých generací: Václava Havla, Jiřiny Šiklové, Karla Hvížďaly či Jana Rumla.

Cirkus totality.

V další části historik Kamil Činátl zachycuje dějiny totality v konfrontaci s každodenním životem lidí. Texty jsou doplněny bohatým výběrem dobových fotografií.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kulhánek: Možná jsem politický Marťan, měl jsem se chovat jinak

Vratislav Kulhánek v debatě v České televizi (11. ledna 2018)

Veřejně mluvil až o deseti procentech, osobně věřil ve tři. Nakonec skončil čtyřiasedmdesátiletý prezidentský kandidát...

Policie zkoumá stamilionovou reklamu firem Agrofertu na Čapím hnízdě

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Společnosti z holdingu Agrofert si v letech 2009 až 2013 na Čapím hnízdě objednaly reklamu za 300 milionů korun. Jenom...

Projekty na střední Moravě za 100 milionů jsou sporné, zjistili auditoři

Regionální rada regionu soudržnosti Střední Morava vydala pár dní před

Z vedení Zlínského kraje zní hlasy, aby vedení Regionálního operačního programu Střední Morava zveřejnilo seznam...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz