Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

OBRAZEM: Pět let po Katrině chybí v New Orleans nemocnice i levné domy

  22:47aktualizováno  22:47
Louisiana (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - New Orleans pět let po úderu ničivého hurikánu Katrina: zatímco se ulicemi Francouzské čtvrti po večerech opět line jazz a blues, na předměstích jen tiše připomínají katastrofu opuštěné a zdevastované příbytky. Místním často trvalo i několik let, než se po evakuaci opět usadili. A některým se to nepovedlo dodnes.

Ulicemi francouzské čtvrti v New Orleans se pět let po hurikánu opět line jazz a blues. | foto: Iveta Polochová, iDNES.cz

Spousta věcí se změnila, shodují se obyvatelé New Orleans. Tak třeba nájmy. Když opadla voda, která se na město vyvalila skrz protržené ochranné hráze, vystřelily ceny za pronájmy raketově vzhůru.

Hurikán Katrina v americkém New Orleans v srpnu 2005.

"To je největší problém po Katrině. Před ní si šlo najít dům za 400 až 500 dolarů měsíčně. Teď zaplatíte tisíc až dva tisíce, což je pro hodně lidí příliš," vypočetla pětatřicetiletá barmanka Dawn Kessleringová, která pracuje v proslulém podniku The Old Absinthe House na Bourbon Street.

Hurikán Katrina v americkém New Orleans v srpnu 2005.

Hurikán Katrina v americkém New Orleans v srpnu 2005.

Pět let od hurikánu Katrina - Superdome, sportovní hala, kde našlo během hurikánu přístřeší na dvacet tisíc lidí

Pět let od hurikánu Katrina: Superdome, sportovní hala, kde našlo během hurikánu přístřeší na dvacet tisíc lidí.

Její slova potvrzuje i realitní makléř Roy Guste z agentury Dorin Bennett Sotheby´s. Podle něj za to může fakt, že většina domů byla poničena a lidé neměli kam jít. "Ceny jsou pořád vysoko, ale už ne tak moc," podotkl.

Podobně na tom byly i domy na prodej. Těch neponičených totiž moc nezbylo. Jejich cenu ale srazila finanční krize a nyní i ropná skvrna v Mexickém zálivu.

Hurikán Katrina v americkém New Orleans v srpnu 2005.

Hurikán Katrina v americkém New Orleans v srpnu 2005.

Pět let od hurikánu Katrina - záběr na Canal Street

Pět let od hurikánu Katrina: v Canal Street není po řádění živlu ani památky.

"Lidé se bojí, že dům kvůli ní ztratí hodnotu a tak se trh zpomalil," míní Guste, který sám přečkal hurikán doma ve Francouzské čtvrti.

Ta zůstala při běsnění přírodního živlu poměrně ušetřena. Díky tomu, že je výše položena než ostatní části New Orleans, ji voda z jezera kompletně nezaplavila.

Hurikán Katrina v americkém New Orleans v srpnu 2005.

Hurikán Katrina v americkém New Orleans v srpnu 2005.

Pět let od hurikánu Katrina - záběr na Canal Street

Pět let od hurikánu Katrina - do Canal Street se vrátil život.

Většina obyvatel louisianského města ale takové štěstí neměla. Když se na konci srpna 2005 přihnal k městu hurikán a navíc 80 procent města zaplavila po protržení hrází voda, statisíce lidí musely být evakuovány. Do svých domovů se mohli vrátit až po týdnech nebo dokonce měsících a našli tam často totální zkázu.

Pět let od hurikánu Katrina

Mnohde dlouho nešel proud a v některých čtvrtích dodnes neotevřeli školy, nemocnice nebo třeba i hasičské stanice. Na předměstích New Orleans čekají na svůj další osud i tisíce zdevastovaných a opuštěných domů.

Následky ničivého hurikánu Katrina v americkém New Orleans. (2005)

Následky ničivého hurikánu Katrina v americkém New Orleans. (2005)

Pět let od hurikánu Katrina - výhled na Poydrass Street, která vede kolem Superdomu, kde našlo během hurikánu přístřeší na dvacet tisíc lidí.

Pět let od hurikánu Katrina: výhled na Poydrass Street.

Obyvatelé města se při evakuaci v srpnu 2005 rozprchli na všechny strany, spousta skončila v Houstonu, další jeli za rodinami třeba do Alabamy nebo Mississippi. Zedník Terry Fiorello se sbalil a odjel z města už 28. srpna, tedy den před úderem hurikánu. Nejprve strávil tři týdny u přátel v Mississippi, poté šest měsíců ve městě Baton Rouge.

Následky ničivého hurikánu Katrina v americkém New Orleans. (2005)

Následky ničivého hurikánu Katrina v americkém New Orleans. (2005)

Pět let od hurikánu Katrina - jedna z ulic v centru New Orleans

Pět let od hurikánu Katrina - jedna z ulic v centru New Orleans.

Když se do rodného New Orleans vrátil, rozhodl se vyplavený dům prodat a přestěhovat se. "Trvalo to asi rok, než jsem se zase usadil. Ale jsou lidé, kteří se ještě teď snaží opravovat své domovy," popsal.

Pět let po Katrině

Přesná čísla neexistují, ale podle odhadů zůstávají v provizorních přístřešcích stále tisíce lidí. V New Orleans Katrina a povodně zničily na 135 tisíc obydlí. Po hurikánu ve městě klesla i populace: před Katrinou tam žilo více než 455 tisíc rezidentů, o rok později jen zhruba 208 tisíc.

Lidé se ale postupně vraceli a za další čtyři roky mělo město kolem 350 tisíc obyvatel.

A zatímco dalším trval návrat k normálu třeba i tři roky, mnohým se naopak povedlo uspořádat si život i dříve.

Třeba pracovník jednoho z místních hotelů Barras Franklin tvrdí, že to zvládl za šest měsíců. Když se vrátil už po několika týdnech do zdevastovaného města, našel jen práci, při níž odklízel trosky.

A slavné historické centrum? To už moc stop po ničivém hurikánu nenese a vracejí se do něj turisté. Podle Dawn Kessleringové se ale stále ještě nedostalo do starých kolejí.

"Turismus už po Katrině nikdy nebyl jako předtím. Je tady tak třetina hostů, než chodívalo dříve," rozhlédla se po poloprázdném baru na Bourbon Street.

Polední tržbu jí zajišťovala asi desítka hostů, jejichž počet se rozrostl až na večer, kdy se přeci jen více zaplnila i slavná ulice.

Katrina v New Orleans

Co se před pěti lety na jihu Spojených států odehrálo? U Baham se 23. srpna 2005 zformovala tropická bouře, která přerostla v hurikán Katrinu. Nejprve se prohnala Floridou a dalšími státy USA a 29. srpna se objevila nad Louisianou, kde zanechala nejvíce škod a hlavně obětí.

V New Orleans nařídil tehdejší starosta Ray Nagin den před příchodem živlu povinnou evakuaci, desetitisíce většinou chudých a starých lidí ale zůstaly. Katrina nakonec město jen okrajově "lízla", osudnými se ale staly ochranné hráze u jezera Pontchartrain a napojených kanálů. Hráze na některých místech nevydržely nápor a 80 procent města se ocitlo pod vodou.

Zemřely stovky lidí, na 40 procent obětí hurikánu se utopilo. Mnozí utonuli i na půdách, kam se schovali před stále stoupající vodou a nepovedlo se jim už dostat na střechu. Louisianské úřady nakonec napočítaly 1 464 mrtvol, většina z nich byla právě v new Orleans. Celkem Katrina zabila v USA přes 1 800 lidí (zasáhla kromě Floridy a Louisiany ještě Missisippi, Alabamu, Georgii, Kentucky a Ohio).

New Orleans zachvátil krátce po katastrofě chaos a rabování. Zatímco mnozí hledali v opuštěných obchodech jídlo a pití, běžné byly i rabující gangy. Policisté se tak nakonec místo hledání přeživších museli snažit dostat město opět pod kontrolu. Situaci stěžoval fakt, že třetina jejich kolegů pár dní před hurikánem jednoduše utekla, někteří i ve služebních vozech.

Starosta následně vyhlásil zákaz vycházení a do města se sjely tisíce členů Národní gardy. 6. září pak Nagin nařídil i ze zdravotních důvodů další povinnou evakuaci pro všechny, kteří se nepodíleli na úklidu škod a zjednání pořádku ve městě. Lidé tehdy kritizovali pomalou a nedostatečnou pomoc. Obrovská kritika se snesla na administrativu tehdejšího prezidenta George Bushe, kterému lidé vyčítali, že reagoval pozdě a neefektivně.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Moskva evakuovala ambasádu v jemenském Saná, prchali i ruští civilisté

V Saná vypukly boje mezi šíitskými povstalci a stoupenci exprezidenta Sáliha...

Z jemenské metropole Saná byli letecky evakuováni zaměstnanci ruské ambasády a další ruští občané. Informovalo o tom...

Nemáme planetu B. Macron v Paříži pořádá klimatickou konferenci

Herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger přijel do Paříže na...

Dva roky po klimatické konferenci v Paříži, která přinesla mezinárodní dohodu o boji s globálním oteplováním, se ve...

OBRAZEM: V Mexiko City se tísní miliony poutníků. Míří za Pannou Marií

K bazilice Panny Marie Guadalupské v mexické metropoli se vydaly miliony...

Na šest milionů lidí se sjelo do mexické metropole na tradiční pouť k bazilice Panny Marie Guadalupské. Informoval o...Najdete na iDNES.cz