Skupina tromb, které se vytvořily mezi Litovlí a Náměští na Hané nedaleko Olomouce

Skupina tromb, které se vytvořily mezi Litovlí a Náměští na Hané nedaleko Olomouce - Jev pozorovalo mnoho svědků a trval přibližně hodinu. Vznikalo při něm šest i více tromb najednou. (20. června 2009) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

OBRAZEM: Nebe na Moravě „ozdobily“ zárodky tornád

  • 47
Až sedm tornádových trychtýřů vystupujících z bouřkových mraků a protahujících se k zemi - takový pohled se v sobotu dopoledne naskytl z mnoha míst náhodným pozorovatelům západně až severozápadně od Olomouce, v okolí Náměště na Hané a Litovle. Neobvyklý jev doprovázený hustou vrstvou oblačnosti trval více než hodinu.

Tromby, ze kterých se po doteku se zemským povrchem může stát tornádo s ničivou silou, se tak podařilo zachytit na téměř stovce fotografií.

"Nic podobného jsem ještě neviděl, dva trychtýře se postupně zdvojily a pomalu se začaly protahovat k zemi. V tu chvíli jsem si přál, jen ať se nespojí se zemským povrchem," vzpomíná na sobotní ráno pětapadesátiletý Vojtěch Fajkus ze Štěpánova, který se zrovna vydal do Litovle na nákupy. "Pamatuji si, co v roce 2004 napáchalo v Litovli tornádo, a znovu bych to rozhodně nechtěl zažít," svěřuje se.

Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu nad svědectvím devíti pozorovatelů a jejich snímky ale kroutí hlavou. Tak úctyhodné množství pozorovaných tromb v jednom momentu na území České republiky totiž ještě nezaznamenali.

Skupina tromb, které se vytvořily mezi Litovlí a Náměští na Hané nedaleko Olomouce

"Na fotce máme prokazatelně doložený výskyt čtyř tromb najednou, přičemž jeden z pozorovatelů tvrdí, že dohromady viděl až osm útvarů. S něčím podobným se setkáváme poprvé," přemítá meteorolog Milan Šálek.

"Minimálně v jednom případě je podle fotografie možný i dotek cirkulace se zemí, potvrdila to i výpověď jednoho ze svědků, který viděl vpravo dole od jedné z tromb vír vodních par. Výskyt tornáda ale zatím nemůžeme jednoznačně prokázat, čekáme ještě, jestli se nepřihlásí svědkové, kteří v této oblasti pozorovali nějaké škody způsobené větrem. Pak vyvodíme jednoznačný závěr," dodává.

tromba

Vír v atmosféře s jinou než horizontální osou.
Předchází tornádu v době, kdy se ještě nedotýká zemského povrchu, nebo po něm zůstane po opuštění země.

Překvapivá je podle meteorologů i povětrnostní situace, za které se tromby vyskytly. "Staniční hlášení i fotografie svědků dokazují, že pod hustou vrstvou střední oblačnosti probíhala mělká oblaka, nikde se ale nevyskytovala mohutná kupovitá oblačnost. Velmi vysoká vlhkost vzduchu je navíc typická spíše pro vodní smrště," podivuje se nad klimatickými podmínkami v době události další odborník Tomáš Púčik.

Právě vlhkost a kondenzované páry podle něj pomohly víry zviditelnit, a tak je mohlo na nebi pozorovat i velké množství lidí. "Vcelku se nám sešly fotky od sedmi pozorovatelů, Pavlu Grohmannovi z Náměště na Hané se dokonce ve směru mezi Hněvotínem, Těšeticemi a Drahanovicemi podařilo nafotit přes sedmdesát snímků. Umožnilo nám to vidět celý postup, jak se jednotlivé trychtýře vyvíjely," pochvaluje si Púčik.

Skupina tromb, které se vytvořily mezi Litovlí a Náměští na Hané nedaleko Olomouce

Kondenzační choboty, které se v okolí Náměště na Hané vyskytly v sobotu mezi 8.45 a 9.45, podle snímků postupovaly ze severu na jih a vázaly se na rozhraní s temným pásem oblačnosti.

"Trychtýře se postupně vysouvaly a zanikaly ze spodní části mraků, ale nikdy se nedotkly země. Úhlová vzdálenost mezi levým a pravým chobotem mohla být kolem čtyřiceti stupňů. Překvapilo mě, že nehřmělo a nic nenasvědčovalo bouřlivému počasí, navíc teploty se pohybovaly kolem 16 stupňů Celsia," popsal svůj zážitek fotoreportér MF DNES Luděk Peřina, který tromby pozoroval z jihozápadního okraje Olomouce. Podobný úkaz se mu podařilo vyfotit před deseti lety u Šternberka.

tornádo

Silně rotující vír (s vertikální osou). Vyskytuje se pod spodní základnou velmi silných bouří. Během své existence se alespoň jednou dotkne zemského povrchu a je dostatečně silný, aby na něm mohl způsobit hmotné škody.

"Nedá se to ale vůbec srovnat, tehdy byl trychtýř jen jeden a rychle zmizel. Tentokrát jsem jich viděl až osm v jeden okamžik," zdůrazňuje Peřina a ukazuje nejlepší ze svých záběrů. Z temného pásu mraků na něm vystupují až čtyři choboty.

A co tedy obyvatelé na Litovelsku a v okolí v sobotu viděli? Bylo to tornádo, nebo jen jeho zárodky? "Výzkum daného případu stále pokračuje, pokud nebe skutečně protlo tornádo, měli bychom najít nějaké lokální škody. Po dalších svědectvích se snad dopátráme ke konkrétnímu závěru," dodal Púčik.


Nejlepší videa na Revue