Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

OBRAZEM: Muslimům začíná každoroční tradiční pouť do Mekky

  7:55aktualizováno  7:55
V saúdskoarabské Mekce začíná tradiční muslimská pouť hadždž, na kterou se sjíždějí stovky tisíc poutníků v prostých bílých šatech. Pouť do posvátného města islámu musí alespoň jednou za život vykonat každý muslim. Podle odhadů letos Mekku navštíví na 2,5 milionu věřících.

Takřka všemi ulicemi nejposvátnějšího města muslimů se už několik dnů táhnou davy lidí v šatech z bílé látky, které svou jednoduchostí symbolizují rovnost před bohem. Poutníci s modlicími koberečky v rukách míří k jedinému místu - mešitě Al-Masdžid al-Haram, na jejímž nádvoří stojí posvátná svatyně Kaaba.

Muslimům začíná tradiční pouť do Mekky - hadžd (listopad 2010)

Letos se na pětidenní pouť podle odhadů vypraví nejméně 2,5 milionu věřících. Už v sobotu úřady hlásily příjezd asi 2 milionů poutníků.

Posvátné místo, které stejně jako druhé významné město islámu Medína, leží v Saúdské Arábii, musí alespoň jednou za život navštívit každý zdravý a dospělý muslim, ženy nevyjímaje.

Muslimům začíná tradiční pouť do Mekky - hadžd (listopad 2010)

Hadždž je posledním z pěti pilířů islámu, předchází mu každodenní vyznání víry, modlitba, půst a almužna. Věřící do Mekky putují, aby naplnili základní koncepty islámu - víru, pokoru, bratrství a jednotu.

Všechna rituální místa a trasy poutě už prověřil osobně ministr vnitra princ Najíf ibn Abdal Azíz Saúd. O ochranu věřících se postará přes 70 tisíc policistů. Podle prince není možné vyloučit teroristický útok. Doposud ale poutníky nikdo cíleně neohrožoval.

Muslimům začíná tradiční pouť do Mekky - hadžd (listopad 2010)

I tak si tradiční pouť v minulých letech vyžádala stovky lidských životů. Věřící byli většinou ušlapáni při velkých shromážděních, buď před Kaabou, nebo u pahorku Arafát.

Právě tam se koná třídenní "kamenování Satana", kdy poutníci házejí sedm kamínků na tři "pilíře" a volají přitom Allahu akbar - Bůh je veliký. Pilíře podle Koránu představují představují, jak prorok Ibráhím (pro židy a křesťany Abrahám) třikrát odolal pokušení Satana, aby neposlechl boží příkaz obětovat syna Ismáíla (biblický Izák).

Muslimům začíná tradiční pouť do Mekky - hadžd (listopad 2010)

Kvůli častým nehodám loni úřady obměnily tři staré pilíře za stejný počet 26 metrů dlouhých zdí a nechaly postavit pětipatrový most Džamarat, díky kterému měli věřící více prostoru a nikdo nebyl ušlapán. (více zde)

Posledním důležitým momentem hadždže pak bude návrat z údolí Míná do Mekky, kde měli muslimové ještě jednou navštívit mešitu Al-Masdžíd al-Haram a sedmkrát obejít Kaabu.

infografika: Pouť do Mekky

POUTĚ DO MEKKY - HADŽDŽ A UMRA

Každý rok se velké pouti do Mekky, takzvané hadždž, účastní několik set tisíc Íránců. Ovšem po celý rok je možné uskutečnit takzvanou malou pouť nazývanou umra, která zahrnuje méně rituálů.

Pouť do Mekky je jedním z pěti pilířů islámu a zdravý muslim je povinen ji vykonat alespoň jednou za život.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

V Británii soudí chirurga, který se podepisoval laserem na játra pacientů

Simon Bramhall  odchází od soudu (13. prosince 2017)

Soud v britském Birminghamu ve středu uznal vinným 53letého chirurga, který vypaloval své iniciály do jater pacientů....

Francie vyzbrojila pachatele genocidy ve Rwandě, tvrdí zpráva z USA

Hromadný pohřeb ostatků obětí nalezených v masovém hrobě v Ibuce.

Francie dodala zbraně pachatelům genocidy ve Rwandě v roce 1994. Francouzští činitelé také bránili potrestání lidí...

Velká prohra pro Mayovou. Poslanci prosadili finální hlasování o brexitu

Theresa Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu utrpěla jednu z největší porážek na postu premiérky. Parlament si proti její...Najdete na iDNES.cz