Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

OBRAZEM: Moskva oslavila návrat Dělníka a kolchoznice

  17:40aktualizováno  17:40
Do ruské metropole se vrátil jeden ze sovětských symbolů, obří socha "Dělník a kolchoznice". Sousoší vysoké 24,5 metru stávalo po desetiletí před výstavištěm úspěchů sovětského hospodářství, posledních pět let ho ale měli v péči restaurátoři.

Sousoší Dělník a kolchoznice v Moskvě | foto: AP

Staronové dílo dnes v záři reflektorů a ohňostroje odhalil starosta Jurij Lužkov. Nyní mají "Dělník a kolchoznice", kteří se rovněž stali světoznámou ikonou moskevského filmového studia, setrvat na svém místě přinejmenším další století.

Stav chátrající plastiky si v roce 2003 vynutil její sejmutí z rozpadajícího piedestalu před hlavním vchodem na výstaviště. Mnozí si mysleli, že "Dělník a kolchoznice" zmizeli navždy - jako celý Sovětský svaz.

Ohňostroj nad Moskvou při odhalování opraveného sousoší

Ohňostroj nad Moskvou při odhalování opraveného sousoší

Ale po opravě, která prý stála více než miliardu rublů, je socha zase zpět, podobně jako se vrátily verše oslavující komunistického diktátora Josifa Stalina ve vestibulu jedné z opravených stanic moskevského metra.

Milimetrová ocel nestačila

Původně se socha tyčila nad sovětským pavilónem na pařížské výstavě v roce 1937, přímo naproti stánku nacistického Německa - a Sovětům se prý skutečně podařilo expozici tehdejšího soka zastínit.

Problém však spočíval v tom, že socha byla zhotovena z experimentálního materiálu, milimetrové nerezové oceli, takže po rozřezání autogenem na 57 dílů nepřežila transport z Paříže do Moskvy.

Sochařce Věře Muchinové pak nezbylo, než fakticky vytvořit kopii originálu z již silnější dvoumilimetrové oceli. Plastika byla v roce 1939 umístěna před výstaviště. Oprava tak stihla 70. výročí instalace, když už ne 120. výročí sochařčina narození.

Samo výstaviště bylo mezitím přejmenováno z "Výstavy úspěchů národního hospodářství" na "Všeruské výstavní centrum". Ale při rekonstrukci památníku se podařilo naplnit původní záměr autorky, takže podstavec pod sochou se zvýšil z 11 na 34,5 metru. Časem má v něm vzniknout muzeum Muchinové. Zatímco původně dílo vážilo 80 tun, nyní "přibralo" na 189.

Jeřáb v Moskvě umisťuje sousoší Dělník a kolchoznice

Jeřáb v Moskvě umisťuje sousoší Dělník a kolchoznice

Vítězství v soutěži o sochu na světovou výstavu bylo i rehabilitací Muchinové po návratu z vyhnanství ve Voroněži. Tam se dostala po nezdařeném pokusu o emigraci, ke kterému se odhodlala v roce 1930 po článku v sovětském tisku hanobícím jejího manžela, známého lékaře Alexeje Zamkova.

Manžele s padělanými pasy však tajná policie zatkla už v Charkově na Ukrajině. Z nemilosti páru pomohl až Zamkovův prominentní pacient, spisovatel Maxim Gorkij, který je uchránil i od dalších nepříjemností.

Lev Trockij ukrytý v záhybech šály

Muchinové neuškodilo ani udání ředitele podniku, který plastiku zhotovoval, že prý záhyby šálu na sousoší připomínají profil Stalinova nepřítele Lva Trockého, vypuzeného mezitím do exilu a posléze zavražděného v Mexiku. Udání prý během noční návštěvy dílny prověřil sám Stalin.

Do konečné podoby díla promluvila sovětská vláda. Muchinová původně počítala, že proletář a jeho družka budou nazí, ale musela je obout a ošatit, jakož i odstranit váčky pod očima kolchoznice. Až pak mohlo být dílo socialistického realismu považováno za dokonalé.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Teroristé zaútočili na Sinaji, na páteční modlitbě zabili přes 200 lidí

Více než 155 lidí zabili a dalších osm desítek zranili teroristé při útoku v...

Dvě stě lidí zabili a dalších osm desítek v pátek zranili teroristé v Egyptě. Oznámila to tamní agentura MENA. Útočníci...

Zeman na Urale chválil Zetor, pak dostal doktorát a uctil legionáře

Prezident ČR Miloš Zeman a gubernátor Sverdlovské oblasti Jevgenij Kuvašev na...

Miloš Zeman v poslední den své návštěvy Ruska zavítal do Jekaterinburgu. Zúčastnil se semináře o spolupráci českých...

Dvě dekády ve 30 sekundách. Časosběrné video NASA ukazuje, jak Země "dýchá"

Střídání ročních dob NASA

Ve svém unikátním časosběrném videu zachytila NASA dvacet let proměn ročních období na Zemi. Animace nasbíraných dat...Najdete na iDNES.cz