Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

OBRAZEM: Mikuláše přivezlo čertovské spřežení

  21:02aktualizováno  21:02
Svatý Mikuláš spolu se svými pomocníky obcházel celou zemi, aby odměnil hodné děti a pokáral ty, které zlobily. V Česku Mikuláše naštěstí nezastrašila ani chřipka nebo ekonomická krize, a tak jsme jich mohli na ulicích vídat stejně jako v minulých letech.

Mikuláš s andělem a čertem se vydávají z ruiny středověkého kostela Sv.Mikuláše v lese pod vrchem Krudum za dětmi. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Půjčovny kostýmů zely již ve čtvrtek prázdnotou. Cena za vypůjčení převleku se přitom pohybovala přibližně od 350 korun. - čtěte Krize na české Mikuláše nedoléhá

Čeští Mikuláši si tak narozdíl od svých kolegů v zahraničí nemohou stěžovat na nedostatek práce. Například v Polsku letos mikulášské trio navštíví daleko méně dětí. Podepsala se pod to nejen ekonomická situace Poláků, ale i chřipka.

Mikuláš na Zelném trhu v Brně

V Maďarsku dokonce lékaři Mikuláše nabádali, aby dětem nepodávali ruce nebo je líbali na tvář. Pokud jsou navíc už starší či obézní, měli by raději svou hůl letos nechat schovanou.

Havel se stb nezbavil ani v převleku Mikuláše

Mikulášská tradice je v Česku velmi silná. Ochránce víry a patron školáků, námořníků, notářů a advokátů tak přežil i komunismus, který podobným tradicím rozhodně nepřál. Nahradit vousatého světce se po roce 1989 nepodařilo ani Santa Clausovi, který je obecně vnímán pouze jako komerční symbol Vánoc.

Na dobřanském náměstí T. G. M. se uskutečnil v sobotu tradiční Mikulášský jarmark

Mikuláš letos cestoval mnoha způsoby. Na dobřanském náměstí T. G. M. se uskutečnil v sobotu tradiční Mikulášský jarmark, jehož součástí bylo i Pekelné čertovské spřežení.

Nadílka od Mikuláše, čerta a anděla v Dětském centru v Kopřivnici

Trojice navštívila už od pátku velké množství škol, nemocnic a léčeben.

Největší počet pekelníků a svatých se však již tradičně shromáždil na Staroměstském náměstí. Od 17:00 se zde pro ty nejmenší hrálo představení Ukradené vánoce.

Sraz Mikulášů, čertů a andělů v Praze na Staroměstském náměstí

"Nezkušený čertík Albertík se snažil dítkům ukrást Vánoce. Do napínavé podívané se mohly děti samy zapojit, čekala na ně také řada písniček a soutěží a na Václavském náměstí 2000 dárků," řekla mluvčí trhů Hana Tietze. "Volila se také nejkrásnější maska," dodala. 

mikulášské Tradice V jiných zemích

V Nizozemsku přijíždí Mikuláš takřka do každého města či vesnice na bílém koni. Spolu s jeho pomocníkem Zwartem Pietem je pak většinou vítají starostové na náměstích. Děti pro ně nechávají boty přede dveřmi, do kterých si vloží list přání. Často k němu vkládají i seno nebo mrkev pro Mikulášova oře. Doufají, že za to v botkách ráno objeví sladkosti a ne uhlí či pytel soli.

V Polsku je zase postava Mikuláše spojena s postavou Ježíška. Mikolaj zde děti navštěvuje o den později než u nás. Znovu k nim pak přijde 24. prosince a přinese sebou vánoční dárky.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Najdete na iDNES.cz