Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

OBRAZEM: Lidé uctili vojáky, kteří zabili Heydricha

  13:31aktualizováno  13:31
Několik stovek lidí uctilo v Praze památku československých parašutistů, kteří se podíleli na atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Pietního aktu se účastnili také politici, současní i bývalí vojáci a odbojáři.

FOTKY ZVĚTŠÍTE KLIKNUTÍM
autor: MAFA - Michal Sváček

Setkání u příležitosti 65. výročí atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha

Lidé položili věnce a kytice u zdi pražského pravoslavného katedrálního chrámu svatého Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, v jehož kryptě výsadkáři přesně před 65 lety zahynuli.

Mezi účastníky pietního aktu byli také prezident Václav Klaus, předseda Senátu Přemysl Sobotka nebo ministryně obrany Vlasta Parkanová.

Setkání u příležitosti 65. výročí atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha

Klaus uvedl, že chrám svatého Cyrila a Metoděje patří k historickým místům českých dějin. "Jsem rád, že se tato tradice toho 18. června každý rok udržuje. Byl bych velmi rád, kdyby to naše mladá generace nezapomínala," řekl novinářům.

Podle Parkanové smrt výsadkářů přímo symbolizuje hrdinství a statečnost. "Já proto nemám zvláštní komentář, protože si myslím, že velká slova těch, kteří to neprožili, by tu věc mohly jenom dehonestovat. Myslím si, že se sluší tichá vzpomínka," uvedla.

Setkání u příležitosti 65. výročí atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha

Parašutisté československých výsadků Anthropoid, kteří byli vysláni z Londýna na pomoc domácímu odboji a pověřeni přípravou atentátu, se dostali na území protektorátu v prosinci 1941. Atentát provedli dva z nich - Jan Kubiš a Jozef Gabčík.

Na Heydricha, který byl do Prahy vyslán, aby zlomil domácí protinacistický odpor a připravoval plány na likvidaci celého českého národa, zaútočili 27. května 1942. Heydrich zraněním podlehl 4. června.

Pak bylo vyhlášeno stanné právo, začaly masové popravy a nacistický teror vyvrcholil vyhlazením Lidic a Ležáků. Výsadkáři se skrývali přes tři týdny. Nakonec je zradil jeden z nich - Karel Čurda. Na základě jeho informací se německé policii podařilo parašutisty vypátrat v kryptě chrámu.

Setkání u příležitosti 65. výročí atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha

Sedm mužů se do poslední chvíle a sil statečně bránilo útoku německých policistů a vojáků. Stonásobné přesile ale neměli šanci odolat. Těžký boj nepřežil ani jeden z nich. V kryptě padli Adolf Opálka, Josef Gabčík, Jan Kubiš, Josef Valčík, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc.

Čestný předseda Československé legionářské Tomáš Sedláček uvedl, že atentát byl povzbuzením zahraničního odboje. "Kdyby nepopravili Heydricha, tak by pokračoval v tom úkolu, s kterým sem přijel - v likvidaci českého národa. Ty ztráty by byly možná ještě větší," zdůraznil.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Poslanci se přeli o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání, rozhodnou v pátek

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) byli vydáni Sněmovnou k trestnímu...

Spor o premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců Jaroslava Faltýnka, respektive o to, kdy Sněmovna rozhodne, zda je zbaví...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz