Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

OBRAZEM: Lidé dali v Břevnově poslední sbohem Ivanu Medkovi

  10:50aktualizováno  12:06
V bazilice svaté Markéty v Břevnovském klášteře se lidé dopoledne rozloučili s někdejším kancléřem prezidenta Václava Havla, novinářem a muzikologem Ivanem Medkem. Na poslední cestě doprovodili muže oceňovaného pro noblesu a pevný charakter členové rodiny, Václav Havel nebo premiér Jan Fischer.

Bojovník za svobodu a demokracii Ivan Medek zemřel 6. ledna na nemoci a na stáří, jak uvedla jeho manželka Helena. Bylo mu 84 let. Vychoval tři děti, měl sedm vnoučat a šest pravnoučat.

Lidé, kteří chtěli dát Medkovi poslední sbohem, prostory chrámu zcela zaplnili. Katafalk s rakví obklopily květinové dary členů rodiny, prezidenta Václava Klause a jeho choti Livie i Klausova předchůdce na Hradě Václava Havla. Věnce poslaly také Rádio Svobodná Evropa či Praha 3, jejímž byl Medek čestným občanem, Nadace Charty 77 či Česká filharmonie.

Poslední rozloučení s někdejším kancléřem prezidenta Václava Havla, novinářem a muzikologem Ivanem Medkem proběhlo v bazilice svaté Markéty na pražském Břevnově. Na snímku stojí (zleva) Petr Pithart, Václav Havel a Ivo Mathé. (14. ledna 2010)

Petr Pithart, Václav Havel a Ivo Mathé v bazilice svaté Markéty na Břevnově. (14. ledna 2010)

Mezi smutečními hosty usedli také senátoři Jiří Dienstbier a Petr Pithart, předseda ODS Mirek Topolánek či kancléř prezidenta Václava Klause Jiří Weigl. V bazilice byli i někdejší Havlův mluvčí Ladislav Špaček, bývalý šéf Havlovy kanceláře Ivo Mathé, bývalý ministr vnitra Jan Ruml nebo někdejší zpravodajka Svobodné Evropy Lída Rakušanová.

Mirek Topolánek a Jan Fischer při poslední rozloučení s Ivanem Medkem, které proběhlo v bazilice svaté Markéty na pražském Břevnově. (14. ledna 2010)

ZEMŘEL IVAN MEDEK

Odešel novinář, kritik hudby i režimu a Havlův kancléř

Zádušní mši vedl biskup Václav Malý, který poslední léta Medka duchovně doprovázel. Naposledy se s ním setkal na Silvestra, kdy ho i zaopatřil.

"Byl to člověk střízlivý, nezištný a prokázal obrovskou trpělivost. Byl to opravdu chlap, který neměl potřebu prosazovat se a vítězit, který byl hluboce přesvědčen o pravdě, kterou poznal," řekl v pietním projevu biskup Malý. Upozornil, že Medek dovedl překonávat strach, který měl, a přetvořit ho v něco pozitivního. "Nežil z jistoty postavení a zajištění - musel během svého života po vnějších zásazích opustit dvanáctkrát místo, kde momentálně pracoval," dodal Malý.

Jiří Dienstbier, Jan Ruml a Karel Schwarzenberg při poslední rozloučení s Ivanem Medkem, které proběhlo v bazilice svaté Markéty na pražském Břevnově. (14. ledna 2010)

Jiří Dienstbier, Jan Ruml a Karel Schwarzenberg při poslední rozloučení s Ivanem Medkem, které proběhlo v bazilice svaté Markéty na pražském Břevnově. (14. ledna 2010)

Během obřadu zazněla na přání zesnulého stará duchovní píseň Soudce všeho světa, bože.

Ivan mi uložil, abych vás pozvala do hospody

Pak se pozůstalí odebrali na smuteční hostinu. "Uložil mi, abych vás všechny pozvala do hospody. Proto se všichni sejdeme v Tereziánském sále kláštera, kde je teplo, něco k pití a můžeme se tam vzájemně potěšit," řekla vdova Helena Medková. "Ivan říkal, abychom se trochu poveselili," dodala.

"Na Ivana Medka budu vzpomínat jako na čestného a zásadového člověka, který byl přitom velmi skromný a měl smysl pro humor," řekl první český prezident Václav Havel.

Václav Havel při poslední rozloučení s Ivanem Medkem, které proběhlo v bazilice svaté Markéty na pražském Břevnově. (14. ledna 2010)

Václav Havel přinesl kytici rudých růží. (14. ledna 2010)

Ivan Medek chtěl být původně historikem, věnoval se hudbě, působil jako hudební publicista, kritik a organizátor. Životní peripetie jej zavedly leckam - od mytí nádobí v hospodě až po funkci prezidentova kancléře. Po válce spoluzakládal a vedl Český komorní orchestr a pracoval i jako koncertní jednatel mimo jiné v České filharmonii.

Medek patřil mezi signatáře Charty 77. V srpnu 1978 byl ale po nátlaku StB přinucen emigrovat do Vídně. Ještě v listopadu 1989 četl jako redaktor Hlasu Ameriky do éteru spolu s kolegy jména signatářů manifestu Několik vět a v roce 1990 už byl v Praze k dispozici Václavu Havlovi, v jehož těsné blízkosti strávil na Pražském hradě šest let.

Poslední rozloučení s Ivanem Medkem proběhlo v bazilice svaté Markéty na pražském Břevnově. (14. ledna 2010)

Poslední rozloučení s Ivanem Medkem proběhlo v bazilice svaté Markéty na pražském Břevnově. (14. ledna 2010)

Za svoji práci i postoje získal Ivan Medek mimo jiné Řád T. G. Masaryka III. třídy (1991), medaili Za zásluhy (1999), čestnou plaketu předsedy vlády ČR (2008) a loni v únoru novinářskou cenu Ferdinanda Peroutky.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...Najdete na iDNES.cz