Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

OBRAZEM: Armáda po čtrnácti letech vykoupala tanky

  13:43aktualizováno  13:43
Dříve běžný výcvik, dnes opravdová vzácnost. Armáda ve vojenském prostoru na Vyškovsku po dlouhých čtrnácti letech zkouší jízdu tankem pod vodou.

Brodění tanku pod vodou. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

"Je tam tma a jiný tlak. Není důvod mít strach," popsal své dojmy z cesty pod vodou řidič tanku Josef Čermák. Neztratit pod vodou správný směr ke druhému břehu mu pomáhá gyrokompas, používaný na lodích.

"Je to technicky náročné, nemůžeme si dovolit takový výcvik každý rok," vysvětlil velitel Společných sil Hynek Blaško důvody, proč podobných cvičení neabsolvují tankisté více. Vojáci však podle jeho slov potřebují alespoň jednou za čas ověřit v reálu možnosti, které modernizované tanky T-72M4CZ skýtají.

Brodění tanku pod vodou.
Záchrana tanku, který uvíznul pod vodou.
Řidič tanku.

Před broděním musí vojáci tank nejprve důkladně utěsnit. Všechny "spáry" proto vyplní speciálním tmelem a "zašpuntují" hlaveň. I pak však tank může maximálně do čtyřmetrové hloubky. Komín, kterým nasává vzduch pro motor, je totiž pětimetrový a musí zůstat bezpečně nad hladinou. Pokud by se ponořil do větší hloubky, motor by zhasl a osádka by zůstala uvězněná pod vodou.

"V takovou chvíli je potřeba zachovat maximálně chladnou hlavu. Mají dýchací přístroje se zásobou kyslíku na dvacet minut," popsal Blaško. Na pomoc pak přichází vyprošťovací tým a potápěči.

Plavba s novým obrněným transportérem Pandur.
Dýchací přístroje tankistů pro brodění s tankem pod vodou.

Pokud by se nepodařilo tank z vody na ocelových lanech vytáhnout, musí osádka nechat zatopit celý vnitřek, aby mohla vůbec otevřít příklopy a s pomocí potápěčů pak vyplavat na hladinu.

Vojáci takové krizové situace pravidelně cvičí na trenažéru v podobě obřího vodního válce. "Musí znát ty pocity, kdy je potřeba kabinu úplně zatopit," konstatoval zástupce velitele 7. mechanizované brigády Rudolf Honzák.

Po vyjetí z vody je tank na čas velmi zranitelný. Kvůli utěsněné hlavni nemůže střílet. "Příprava do bojového stavu pak trvá asi hodinu. I přesto je přímé překonání vodního toku nesrovnatelně rychlejší, než stavět most, nebo tanky přepravovat na pontonech," dodal Honzák.

Tanky v české armádě

Česká armáda má ve výzbroji 166 tanků, z toho pouhých třicet modernizovaných T-72M4CZ, které využívá jediná tanková jednotka armády - 73. tankový prapor v Přáslavicích. Další tanky jsou ve vojenských školách a výcvikových střediscích. Ostatní jsou uloženy ve skladech pro případ mobilizace. Od vzniku samostatné České republiky v roce 1993 armáda vyřadila z výzbroje celkem 1 500 bojových tanků.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Armáda potřebuje finance, talentované lidi a drony, nabádal Zeman

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře k objasnění...

Česká armáda potřebuje kromě dostatečných finančních prostředků také talentované lidi, prohlásil na tradičním...

Reakce Zemana na článek o roku 1968 i humbuk mě překvapily, říká Romancov

V průběhu invaze vojsk Varšavské smlouvy bylo do československých ulic nasazeno...

Článek na webu ruské armádní televize Zvezda o tom, že Československo by mělo být vděčné za sovětskou invazi v roce...

Zrychlíme přesuny vojsk po Evropě, dohodla se Aliance s EU

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfka unijní diplomacie Federica...

Pokud například v Pobaltí propukne ozbrojený konflikt, spojenecká vojska s těžkou technikou spěchající na pomoc by se...Najdete na iDNES.cz