S blížícím se rozhodnutím kolem Čunkova osudu rostou emoce.

S blížícím se rozhodnutím kolem Čunkova osudu rostou emoce. | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Obrat v kauze Čunek: chyboval žalobce i policie

  • 1360
Stíhání vicepremiéra Čunka se komplikuje. Nejvyšší státní zástupkyně Vesecká totiž rozhodla, že případ bude dozorovat jiný žalobce a v jiném kraji. Toto rozhodnutí rozčílilo ČSSD, její poslanci opustili Sněmovnu. Vesecká sdělila, že v případu došlo k několika pochybením.

Kauza Jiří Čunek

Kauza Čunek nabírá zcela nový směr a její konec je v nedohlednu. Místo očekávaného rozhodnutí žalobce, zda postaví Čunka před soud, nebo ne, hrozí zdržení celé kauzy.

Případ dostal místo přerovského Radima Obsta jihlavský státní zástupce Arif Salichov. S velmi obsáhlým spisem se musí seznámit, což bude nějakou dobu trvat.

Navíc se podle důvěryhodných zdrojů MF DNES uvažuje o odvolání vyšetřovatele celé kauzy. Stejnou informaci přinesl také server Aktuálně.cz.

"Věc byla přidělena jinému policistovi," potvrdil později ČTK mluvčí policejního prezidia David Kubalák.
"Policejní orgán postupoval od počátku pod dozorem státního zástupce, chyby mu nebyly vytýkány," obhajoval postup policie.

Vesecká: Chyboval žalobce i policie
Renáta Vesecká dopoledne vysvětlila, že žalobce i policisté udělali při vyšetřování několik chyb. Zároveň nechtěla naznačovat, co se bude v kauze dál dít.

Argumenty pro výměnu žalobců shrnula v několika bodech:

Případ nemělo po sdělení obvinění Čunkovi vyšetřovat dál přerovské státní zastupitelství. Policisté neměli právo vyšetřovat chování Čunka před rokem 2002. Vyšetřovatel neměl být v těsném kontaktu s hlavní svědkyní proti Čunkovi a neměl si s ní vyměňovat e-maily na téma její svědecké výpovědi.     

Podle Vesecké podal návrh na odejmutí případu Obstovi obhájce Čunka. Ten přitom uvedl řadu důvodů, mezi nimi i ty, které Vesecká nakonec uznala jako oprávněné.

"Posuzovali jsme striktně jen obsah námitek obhájce pana Čunka, v žádném případě jsme se nezabývali hodnocením důkazů," sdělil Stanislav Potoczek, ředitel odboru trestního řízení, které o předání případu do Jihlavy rozhodlo.

Vesecká se také důrazně ohradila proti tvrzení opozice, že jedná pod politickým tlakem.

"Trestní stíhání jednoho z členů vlády je vždy prověrkou nestrannosti a odbornosti kdekoliv na světě. Politický tlak na jakékoliv rozhodnutí nebyl z žádné politické strany činěn," tvrdila.

Sobotka: Toto nemá obdobu!
Protestovala hlavně ČSSD. Předseda jejího poslaneckého klubu Michal Hašek ve Sněmovně požadoval, aby postup Vesecké vysvětlil premiér Topolánek.

Proti jeho návrhu se ohradil předseda klubu ODS Petr Tluchoř. "Doba, kdy do jednání státního zastupitelství zasahovali politici, je pryč. A my se do této doby nechceme vracet," řekl a dodal, že koaliční kluby jsou proti návrhům ČSSD.

Zároveň připomněl, že Veseckou jmenovala předcházející vláda, kdy byla u moci i ČSSD.

"Vy chcete celou věc zamést pod koberec," zareagoval Hašek a oznámil, že poslanci jeho strany opouští pro dnešek Sněmovnu. K nim se přidali i poslanci KSČM.

"Bojkot je víceméně symbolický a platí do úterního rána," oznámil předseda ČSSD Jiří Paroubek na stranické tiskové konferenci na půdě Sněmovny.

Když dostal novinářskou otázku, neodpověděl na ni. "Dámy a pánové, myslím, že tisková konference skončila," prohodil pouze.  

"Je to velké porušení principů demokratického státu, jaké nemá po roce 1989 v České republice obdoby!" stěžuje si například místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Naopak Čunek je velmi spokojený. "Jsme velice potěšeni, že Nejvyšší státní zastupitelství ČR námi
předložené důvody uznalo a rozhodlo se naší žádosti vyhovět," stojí v jeho prohlášení.

Mluvčí Vesecké včera informaci nepotvrdil
O kroku Vesecké nejdříve informoval deník Právo. Informaci o změně státního zástupce získala ve čtvrtek pozdě večer také redakce iDNES.cz, ale Renáta Vesecká na otázky nereagovala.

Zprávu nepotvrdil ani její mluvčí Jiří Bigas. "Zatím takovou informaci nemám," sdělil večer iDNES.cz.

Lhůta na studování spisu končí
Napětí kolem Čunka graduje právě v těchto dnech, protože jeho obhájce má poslední den na seznámení s celým spisem. Potom už měl státní zástupce rozhodnout, zda Čunka obžaluje.

Navíc ministr zahraničí Karel Schwarzenberg pohrozil odchodem z vlády, pokud v ní bude sedět i obžalovaný vicepremiér. - více zde

Premiér Topolánek proto zopakoval, že Čunek by ve vládě skončil, pokud by ho státní zástupce skutečně poslal k soudu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video