Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obrana začala s USA jednat o radarové základně

  8:10aktualizováno  9:23
Česko zahájilo jednání o možné stavbě protiraketového systému USA. Experti se sešli v Praze na ministerstvu obrany. Prvním tématem jsou právní problémy týkající se stavby radaru a pobytu amerických vojáků na českém území.

Česko nejdřív probere s USA právní otázky případné stavby radaru | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Protiraketový radar

První kolo jednání má trvat dva dny. Zahájil ho náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Pojar. Americkou delegaci vede zástupce tamějšího ministerstva Robert Loftis.

Tématem první pracovní schůzky jsou právní otázky. "Budou spojeny s návrhem smlouvy o právním postavení případné americké radarové stanice a jejího personálu na území České republiky," sdělila iDNES.cz mluvčí úřadu Drahomíra Nová.

Konzultací se účastní i ministerstva obrany, průmyslu a obchodu, spravedlnosti, financí a vnitra včetně. Přítomni jsou i zástupci policie a celní správy.

"Koncem května budou zahájena vedle těchto pracovních konzultací k právním aspektům také jednání k hlavní česko-americké smlouvě," dodala mluvčí.

Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek zdůraznil, že zatím se jedná o debatu expertů na nižší diplomatické úrovni. Cílem je probrat upřesnění už existujících právních předpisů, které platí v rámci NATO.

"Vznikne pouze okruh témat, o kterých se bude dále jednat. Není v plánu konkrétní dohoda," sdělil Čírtek iDNES.cz krátce po deváté hodině dopoledne, kdy jednání začalo.

Schůzka se koná téměř čtyři měsíce poté, co USA oficiálně požádaly vládu o zahájení jednání. - více zde

Obyvatelé Česka se přitom k záměru postavit radarovou stanici, která by patřila do amerického protiraketového systému, nestavějí vlídně. Březnový sociologický průzkum ukázal, že s tím nesouhlasí 61 procent lidí. - více zde

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Najdete na iDNES.cz