Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obrana tajila tělocvičnu za miliony, věděli o ní jen vyvolení důstojníci

  13:52aktualizováno  13:52
MF DNES odhalila utajovanou tělocvičnu, kterou nechali postavit funkcionáři ministerstva obrany údajně pro své úředníky. Problém je však v tom, že kromě důstojníků o "fitku" za téměř dva miliony korun nikdo nevěděl. Úředníci se o tělocvičně dozvěděli až ve chvíli, co se o ni začali zajímat reportéři.

Miroslav Štábl, zástupce ředitele kanceláře ministra obrany, je jedním z mála vyvolených, kdo o tajné posilovně v,ministerstva věděl

Tělocvičnu se podařilo odhalit při pátrání po pochybných investicích. Nákladně vybudovanou a zařízenou posilovnu v podzemí budovy ministerstva využívalo jen jeho několik vedoucích funkcionářů. Nevěděli o něm dokonce ani lidé, kteří přímo nad těmito prostory pracovali.

Na tělocvičně "jen pro papaláše" je zajímavé i to, že názorně rozkrývá, jak, pro koho a za jakých podmínek se na ministerstvu v minulosti utrácely peníze.

Prohlídka sklepů? Kdepak!

Ještě nedávno by ministerstvo obrany bez diskuse smetlo ze stolu žádost o prohlídku sklepů budovy, která sousedí se sídlem šéfa resortu Alexandra Vondry a je střežena bezpečnostními kamerami i vojenskou policií.

Teď u vchodu do rozsáhlého ministerského areálu čeká Vondrův mluvčí Jiří Grund a s menšími rozpaky nás doprovází k budově, na kterou ukazujeme. V jejím suterénu má být podle informací MF DNES fitness centrum, které je přístupné jen několika málo vyvoleným pracovníkům ministerstva.

Jedním z „vyvolených“ je šéf odboru vnitřní správy a zástupce ředitele kanceláře ministra obrany Miroslav Štábl. Ten také po chvíli čekání přináší klíče a ukazuje nám zrekonstruovaný sklep, v němž prý dříve pobíhaly jen myši. Rekonstrukci za 1,7 milionu korun (alespoň podle tvrzení tiskového odboru) považuje za dobrou službu pracovníkům odboru financování a účetnictví, kteří v budově sídlí a mohou si v tělocvičně zasportovat.

„Vojáci z povolání jsou navíc každoročně testováni z tělesné kondice. Hlavně pro ně jsme tělocvičnu postavili,“ vysvětluje Štábl.

Potíž je však zřejmě v tom, že do ní má přístup jen málokdo. Přesněji – nevědí o ní ani dlouholetí pracovníci ministerstva obrany. Štábl to rezolutně popírá: „Není to pro dvacet či třicet lidí, ale jen pro menší skupinku – pro tu je tělocvična šitá na míru a kdykoliv přístupná.“ Jiný názor mají někteří lidé z kabinetu ministra. „Jde o soukromou gubernii skupiny lidí a náklady na rekonstrukci sklepa a zařízení fitness centra jsou mnohem vyšší, než vám sdělili,“ říká jeden z nich, který si kvůli obavě z postihu přeje zůstat v anonymitě.

Desítky drobných rekonstrukcí za desítky milionů

„Říkáte, že si mohu v suterénu zacvičit? To je mi ale novinka!“ nevychází z údivu kapitán Šmoldas, který si kvůli cigaretě vyběhl na pár minut před budovu. Je prý ale nováčkem, který se ještě nestačil rozkoukat. MF DNES proto oslovila i další pracovníky ministerstva a pro všechny byla existence tajemné tělocvičny velkým překvapením. Dokonce i pro zástupce mluvčího Grunda Jana Pejška z tiskového odboru byl objev dvou sálů fitness (jeden slouží jako zrcadlový) velkým překvapením. A to má Pejšek vykachlíkovaná sportoviště s masážními sprchami a nejrůznějšími typy trenažérů téměř pod okny své kanceláře.

Dobře vybavenou podzemní tělocvičnu „pouze pro vyvolené“ považují ekonomové ministerstva, s nimiž MF DNES okolnosti jejího vzniku konzultovala, za ukázkový příklad toho, jak se v desítkách drobných – a leckdy také dobře utajených – stavebních projektů ministerstva obrany utápěly po léta desítky a často i stovky milionů. Zpravidla bez soutěže.

Bezděky to při obhajobě užitečnosti podzemního fitness centra připouští i Miroslav Štábl. Chvílemi se až zdá, jako kdyby chtěl odvést pozornost.

„Stavební práce, které si objednáváme, jsou hrozně předražené. Leccos se dokonce děje za mými zády a některé věci jsem už ohlásil vojenské policii,“ říká Štábl. Za jeho zády byla prý „upečena“ devatenáctimilionová zakázka na oplocení areálu ministerstva obrany. Včetně poměrně rozsáhlého úseku, který byl nedávno opraven.

„Právě jeho rekonstrukce by nás přišla na tři a půl milionu korun. Ty peníze měly být přitom převedeny z fondu na úklid,“ svěřuje se Štábl. A z rukávu sype další tipy o nevýhodných stavebních projektech – třeba na rozsáhlou výměnu oken jedné z budov, aniž o tom její správce věděl.

Nikdo mi nic neřekne a není to poprvé, zlobí se mluvčí

Mluvčí ministra obrany Jiří Grund neskrýval zlobu, že tělocvična byla před zaměstnanci ministerstva tak dlouho dobře utajována.

Sám se jako mluvčí dostal do nepříjemné situace. „Není to poprvé, kdy jsem se tu zcela náhodou dozvěděl o něčem, co by mělo být všeobecně známo. Dobrá informovanost lidí – to je jeden z velkých problémů tohoto ministerstva,“ říká Grund, jehož si přivedl ministr Vondra.

O tom, že na ministerstvu obrany rádi cvičí, svědčí i to, že jen za poslední dva roky se tam utratilo za cvičební trenažéry 20 milionů korun.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...Najdete na iDNES.cz