Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obrana: Škrty ohrozí české závazky vůči NATO

  10:11aktualizováno  10:11
Šéfové ministerstva obrany se bojí, že Česko nebude moci příští rok splnit závazky vůči NATO. Otazník visí i nad reformou armády. Vláda totiž rozhodla, že podíl ministerstva obrany na rozpočtu pro příští rok bude nejnižší v historii, dosáhne pouze 1,55 % HDP.
Podle ministra obrany Karla Kühnla jsou ohroženy i stávající mise Armády České republiky (ilustrační foto).

Podle ministra obrany Karla Kühnla jsou ohroženy i stávající mise Armády České republiky (ilustrační foto). | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Více peněz přitom armáda zřejmě nedostane ani v příštích letech. Resort obrany se obává, že při tomto trendu dostane armáda v roce 2009 jen 1,3 % HDP. Podle ministra obrany jsou ohroženy jak samotná reforma armády, tak závazky země vůči NATO. Vyloučit v budoucnu nelze další škrty a propady.

Návrh státního rozpočtu na příští rok, schválený minulý týden odstupující vládou Jiřího Paroubka, dává armádě 53,36 miliard korun, což představuje 1,55 % HDP. Jedná se o historicky nejnižší podíl armádního rozpočtu na HDP. Členské státy aliance se přitom na summitu NATO v Praze v roce 2002 dohodly, že budou do svých ozbrojených sil investovat minimálně 2 % HDP.

Za nedodržování této hranice byla Česká republika v minulosti aliancí již několikrát kritizována, a to dokonce i v době, kdy na obranu vydávala až 1,9 % HDP. Ministerstvo obrany odhaduje, že bude-li tento trend pokračovat, sníží se podíl resortního rozpočtu na HDP v roce 2009 na pouhých 1,3 %.

Úřad vlády se prostřednictvím Jiřího Ovečky z tiskového odboru k dotazu natoaktual.cz na problémy, jež takovýto rozpočet přivodí, odmítl vyjádřit. Odpovědět může podle něj pouze ministerstvo financí, které je v oblasti státního rozpočtu nejkompetentnější.

Ministerstvo financí: Víc peněz nedáme
Ministerstvo financí si případných potíží sice je vědomo, ale přesto změny v rozpočtových plánech, podle kterých se armáda více zdrojů ze státního rozpočtu nedočká ani v příštích dvou letech, odmítá.

"Ministerstvo financí pochopitelně vnímá složitou situaci, která nastane v resortu obrany po krácení výdajů oproti příslibu vlády z roku 2003, tuto redukci je však nutné dát do souvislosti s širšími ekonomickými zájmy České republiky," řekla pro natoaktual.cz tisková mluvčí ministerstva financí Petra Krainová. Za tyto ekonomické zájmy označila "minimalizaci deficitu státního rozpočtu a plnění základních předpokladů pro přistoupení k jednotné evropské měně."

Snižování podílu armády na HDP klesá i přesto, že se za poslední čtyři roky tempo růstu HDP zvyšuje. "Nastoupení cesty k ozdravění veřejných financí vedly k tomu, že výše armádního rozpočtu nebyla v přípravné fázi státního rozpočtu implicitně generována podílem z HDP, ale explicitně vyjadřována absolutními částkami," sdělila Krainová.

Vazba rozpočtových výdajů ministerstva obrany na HDP byla podle mluvčí v minulosti zvolena proto, aby byly v období přípravy České republiky na vstup do NATO garantovány finanční zdroje na přípravu personálu, modernizaci technického vybavení a reformu organizační struktury. "Tyto primární cíle byly splněny," dodala mluvčí.

Armáda nejspíš omezí své závazky
Vzhledem k tak nízkému návrhu rozpočtu armády na příští rok ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU) pro návrh státního rozpočtu nehlasoval s tím, že takový rozpočet by ohrozil nejen závazky České republiky vůči NATO, ale také proces reformy ozbrojených sil.

"Nebude pravděpodobně možné dodržet všechny zatím platné závazky směrem k našim aliančním partnerům, bude zřejmě nutné uvažovat o redukci některých druhů vojsk nebo o redukci schopností armády pomáhat civilnímu sektoru, například v případě povodní nebo sněhových kalamit," uvedl po jednání vlády minulý týden ministr Kühnl.

Návrh na razantní snížení prostředků pro ministerstvo obrany navíc přišel v době, kdy odstupující premiér Paroubek podpořil vyslání českých vojáků do Libanonu. Ministr Kühnl v reakci na toto tvrzení prohlásil, že česká armáda by misi v Libanonu zvládla po stránce personální, nemá však na ni dostatek finančních prostředků. Pohrozil dokonce, že navržený rozpočet ohrožuje účast České republiky i ve stávajících misích.

Vláda na žádost ministra Kühnla přijala usnesení, kterým mu uložila přepracovat v důsledku krácení rozpočtu resortu Koncepci výstavby profesionální Armády České republiky. Tento úkol by měl být splněn do konce listopadu. Je však pravděpodobné, že v tu dobu bude pracovat nová vláda a na čele ministerstva bude nový ministr.

Nesouhlas se škrty v armádním rozpočtu vedl v roce 2003 k demisi tehdejšího ministra obrany Jaroslava Tvrdíka (ČSSD). Resort obrany mu tehdy místo slibovaných 2,2 % HDP přiklepl na rok 2004 jen 1,9 % HDP.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Armáda potřebuje finance, talentované lidi a drony, nabádal Zeman

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře k objasnění...

Česká armáda potřebuje kromě dostatečných finančních prostředků také talentované lidi, prohlásil na tradičním...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Armáda dostala první dodávku nových balistických vest, bude jich 5 500

Nové balistické vesty pro armádu

Armádní zabezpečovací centrum v Brně dostalo dodávku prvních nových balistických vest. Do konce roku 2020 má český...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz