Obrana má nového šéfa

Ministerstvo obrany má nového šéfa. Podle očekávání prezident Václav Havel vyhověl návrhu premiéra Miloše Zemana a poté, co odvolal Vladimíra Vetchého, jmenoval do čela resortu Jaroslava Tvrdíka. Jeho prvním úkolem je vypracovat do tří měsíců koncepční materiál o profesionalizaci české armády. Tvrdík byl dosud Vetchého ekonomickým náměstkem. Hlavním důvodem změny v čele úřadu je špatný stav ekonomiky ministerstva obrany.

Havel ve čtvrtek obdržel žádost předsedy vlády Miloše Zemana na odvolání ministra obrany Vladimíra Vetchého, který byl v Zemanově kabinetu od voleb v létě 1998. Prezident současně obdržel Zemanovu žádost o jmenování ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra místopředsedou vlády.

Tvrdík má tři měsíce na plán profesionalizace armády
Tři měsíce má podle premiéra Zemana novějmenovaný ministr na vypracování koncepce profesionalizace české armády. Tvrdík doplnil, že v České republice zatím neexistuje věrohodná studie zabývající se profesionalizací armády. Ze zahraničních zkušeností však plyne, že tento krok by bylo možné provést za čtyři až šest let.

Vetchý svůj odchod poprvé připustil v dubnu
To, že by mohl z ministerstva obrany odejít, připustil dvaapadesátiletý Vladimír Vetchý poprvé letos začátkem dubna. Uznal tehdy svůj osobní podíl na těžkých ekonomických problémech, s nimiž se potýká česká armáda.

"Je to i moje chyba, že jsem se nesnažil dostatečně tvrdě působit na změny. Ale v každém případě jsem se snažil, aby fungovaly určité kontrolní mechanismy, které leccos ukazovaly, ale nepřinesly nápravu," prohlásil tehdy.

Generální štáb podle svého náčelníka Jiřího Šedivého očekává od nového ministra obrany Jaroslava Tvrdíka výrazné zlepšení ekonomiky a personalistiky resortu. "Pana náměstka Tvrdíka považuji za velmi dobrého experta v oblasti ekonomiky," prohlásil Šedivý. Podle něj má budoucí ministr, který byl do konce loňského roku profesionálním důstojníkem, velmi dobré zkušenosti s jednotlivými složkami a systémy fungování resortu obrany.

Nejvíce kritizován byl Vetchý právě za to, že se mu při téměř tříletém působení v úřadě nepodařilo reformovat problematické hospodaření resortu.

Tak jako v případě několika dalších dřívějších ministrů se Vetchého nejbližší spolupracovníci dozvěděli o šéfově odchodu z médií, ačkoli se o něm již řadu měsíců spekulovalo. Premiér Zeman však tyto informace do poslední chvíle odmítal komentovat, či je zlehčoval.

Vetchý: Nemám žádné výčitky
Odstupující ministr obrany Vladimír Vetchý, tvrdí, že ohledně svého působení v čele resortu nemá žádné výčitky svědomí, protože práci věnoval všechen čas a veškerou energii.

"Ve svém působení jsem byl determinován řadou předchozích ekonomických rozhodnutí, která neumožňovala řešit všechny problémy resortu podle mých představ," uvedl Vetchý v prohlášení.

Odcházející ministr je nicméně rád, že se v době jeho působení podařilo dovršit dlouholeté úsilí Česka, které se stalo členem NATO.

"V souladu se svými prioritami v době nástupu do funkce jsem se svými spolupracovníky dovedl do konečné fáze soustavu nových branných zákonů a přispěl tak lepším podmínkám pro život naší armády," tvrdí Vetchý.

Ministr obrany Vladimír Vetchý se stal desátým členem sociálnědemokratické vlády, který kabinet předčasně opouští

Vládu ČSSD opustili:

Jaroslav Bašta
- ministr bez portfeje
Jaromír Císař - ministr pro místní rozvoj
Ivan David - ministr zdravotnictví
Václav Grulich - ministr vnitra
Egon Lánský - místopředseda vlády pro koordinaci resortů zahraničí, vnitra a obrany
Pavel Mertlík - místopředseda vlády a ministr financí
Otakar Motejl - ministr spravedlnosti
Antonín Peltrám - ministr dopravy
Ivo Svoboda - ministr financí
Vladimír Vetchý
- ministr obrany

Budoucí ministr svého předchůdce kritizoval
Jaroslav Tvrdík svého předchůdce kritizoval za podezřelé praktiky úředníků při nákupech náhradních dílů a služeb pro vojáky.

Například letci podle něj neměli přilby, letounům docházely brzdicí padáky. Nebyly ani náhradní díly. 

Jeho prioritou je reforma akvizičního systému a výhled hospodaření armády do roku 2010 . Z něj by měly vycházet strategické koncepce. Zdá se že tyto plány podporují i armádní velitelé.

Tvrdík byl ještě nedávno v armádě
Třiatřicetiletý Jaroslav Tvrdík vystudoval v roce 1990 Vysokou vojenskou školu ve Vyškově, kde se zabýval ekonomikou armády. Pak pracoval v několika funkcích na ministerstvu obrany. Byl například náčelníkem finanční služby.

Od roku 1992 velel dva roky mírovým silám OSN UNPROFOR v Jugoslávii. Náměstkem ministra obrany pro oblast ekonomiky byl jmenován 22. 12. 2000, kdy byl v hodnosti podplukovníka propuštěn z armády.

Za službu v mírových operacích byl několikrát vyznamenán. Členem ČSSD se stal letos v dubnu. Je ženatý a má jednu dceru.

Je Grégr vhodným kandidátem na vicepremiéra? HLASUJTE ZDE

Rouček: Grégr bude vicepremiérem, protože je úspěšný
Ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr bude jmenován vicepremiérem, protože je nejzkušenějším a nejúspěšnějším ekonomickým ministrem, řekl mluvčí vlády Libor Rouček.

Podle Roučka Grégrovy úspěchy potvrzují i statistiky. Zatímco za jeho předchůdců průmyslová a stavební výroba klesala, nyní roste průmysl osmiprocentním tempem a stavebnictví ve dvojciferných číslech. Roste rovněž export o 22 procent ročně.

Díky Grégrovu systému pobídek  proudí zahraniční investice do České republiky v objemu osmi miliard ročně a zahraniční investice jsou tahounem české ekonomiky, chválil nastávajícího vicepremiéra mluvčí.

Grégrovo jmenování viceministrem může počkat, říká Špaček
Jmenování ministra průmyslu o obchodu Miroslava Grégra čtvrtým vicepremiérem může podle prezidentova mluvčího Ladislava Špačka počkat.

"Ta věc není tak naléhavá, takže se dohodl pan prezident s panem premiérem, že to jmenování nebude hned zítra," řekl ve čtvrtek Špaček k původním úvahám, že by Grégr mohl být jmenován již v pátek.

Grégr ve funkci nahradí někdejšího vicepremiéra a ministra financí Pavla Mertlíka, jehož demisi přijal prezident 12. dubna.

Některé skandály ministerstva obrany

* Vyšetřovatelé prověřují nákup vadných a prošlých protitankových střel do vrtulníků a bojových vozidel pěchoty za desítky milionů korun. Ministerstvo prošlou munici koupilo od firmy Omnipol.

* Pochybnosti provázejí dodávku 72 podzvukových letounů L-159 z Aera Vodochody, které byly objednány bez hotové koncepce armády. Podle kritiků není jasné, zda má vojsko na miliardový obchod peníze a zda vůbec bude tolik letadel česká armáda vůbec potřebovat. Smlouva navíc nepočítá s výkyvy kursu koruny vůči dolaru.

* Projekt modernizace tanku T-72 má dva roky zpoždění. To zavinily problémy s vývojem systému řízení palby. Na něm pracovala italská zbrojovka Officine Galileo. Původně se počítalo s 350 tanky, loni ministerstvo rozhodlo, že jich bude pouze 140 a uvažovalo se i o konci projektu.

* Ve spolupráci armády a podnikatele Jiřího Andrlíka byly vyrobeny padákové soupravy VTP-100. V roce 1997 při seskoku zahynul voják základní služby. Od té doby se tomto padáku nesmí skákat. Později se ukázalo, že firma před zakázkou pro armádu nikdy padáky nešila.

* Zakázku na výstavbu štábního informačního systému získala v roce 1995 firma Unisys, o dva roky později ale americká firma EDS-Digital. Výstavba systému měla být ukončena do roku 2000, ale kvůli nedostatku peněz byla o několik let odložena.

* Ministerstvo loni zažalovalo na 20 důstojníků o statisícové částky, které jim chybně vyplatili ministerští úředníci v době jejich studií na západních akademiích či při působení v zahraničí. Úředníci z neznalosti účtovali také proplácení dovolených českých vojáků, kteří působili v mírových misích na Balkáně. Soudní spory ministerstvo prohrává.

* Podezřelé jsou nákladné rekonstrukce některých posádek, které pak vojáci v rámci koncepce výstavby resortu zanedlouho opustili.
 
* Nevoli vzbudila i nedávná pracovní cesta ministra Vetchého do Číny, kde nabízel čínské straně spolupráci.

Vladimír Vetchý (v pozadí) a Jaroslav Tvrdík (vpravo), který Vetchého nahradí ve funkci ministra obrany, 3. května 2001

Ministerstvo obrany má nového šéfa. Podle očekávání prezident Václav Havel vyhověl návrhu premiéra Miloše Zemana a poté, co odvolal Vladimíra Vetchého, jmenoval do čela resortu Jaroslava Tvrdíka (4. května 2001).

Ministerstvo obrany má nového šéfa. Podle očekávání prezident Václav Havel vyhověl návrhu premiéra Miloše Zemana a poté, co odvolal Vladimíra Vetchého, jmenoval do čela resortu Jaroslava Tvrdíka (4. května 2001).

Ministerstvo obrany má nového šéfa. Podle očekávání prezident Václav Havel vyhověl návrhu premiéra Miloše Zemana a poté, co odvolal Vladimíra Vetchého, jmenoval do čela resortu Jaroslava Tvrdíka (4. května 2001).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video