Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obnovte spravedlnost

  23:31aktualizováno  23:31
Je to dobré, ale dobré to také není. Vrah pan Vaš dostal sedm let za vraždu, na níž se významně podílel jako činitel. Dobré je, že se taková věc nakonec přece jen odsoudila. Špatné však je, že soud ocenil jeho účast na vraždě právě těmi sedmi lety pod dolní hranicí trestní sazby. Zdůvodnil to zastaralostí té dávné vraždy, kterou dnešní mládež čte už jen jako úryvek z dějin, a také dnešním vysokým věkem pachatele, protože by si větší dávku nestihl již odsedět.

Sedm let za vraždu generála. Soud se spletl. Co má s vraždou společného, že vrah je dnes už starý pán? Máme si myslet, že platí úměra: čím déle se čeká na odsouzení, tím menší je vina? Čas jistě zhojuje jizvy, ale mění i ten čin? Udělá plynoucí čas, padesát let, sto let, z komunistických zločinců beránky?

Zvažte si: prokurátor a vyšetřující soudce, justiční vražda, celkem sedm let vězení. Bereme toto jako spravedlnost? Soud se spletl dvojnásob. Vaš není zralý pro nízký trest, který degraduje jeho hnusné činy, nýbrž pro milost hlavy státu. Humanitní důvody a ohledy zde jsou (vysoký věk, nemoc, dávnost činu). Prezidentovu milost zdůvodňují, zdůvodnit nápadně nízký rozsudek však nemohou.

V rozsudku je opět skrytě obsažen nehmatatelný a všeobecně sdílený pocit této doby: dejte nám už pokoj s těmi starými časy. Vraždy, vraždy, však je to dávno! Poslanec Grebeníček dokonce řekne: žádné vraždy, třídní boj! A zas to bude! Pan vrah Vaš trest nenastoupí tak jako tak. Dejte mu proto milost, pane prezidente, a pobídněte orgány, ať chystají další soudy.

Po nich mohou přijít další milosti těm starým pachatelům. Je to samoúčelné soudničení? Nikoliv. Smysl pro spravedlnost měl by se obnovovat. I napříč érou komunismu, od dávných časů až sem, k nám, do dneška. Oceňme, prosím, očistnou velkorysost této svobodné úvahy: Dostal jste, pane vrahu, dobrých dvacet let a milost k tomu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Najdete na iDNES.cz