Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obnovme náš domov

  20:16aktualizováno  20:16
Teď, nebo nikdy! Takové je heslo, s nímž jde Cesta změny (CZ) do voleb. Chceme začít teď, nemůžeme již déle váhat. Osud země a její budoucnost nesmí již patřit politikům, kteří si neváží ani občanů, ani duchovních hodnot budovaných generacemi lidí, těch, kteří tuto zemi milovali.

Dovolte mi, abych se představil: jmenuji se Jiří Lobkowicz, psát by se mělo vlastně Jiří z Lobkowicz. Naše rodina pochází z vesnice Lobkovice, jen pár kilometru od Mělníka. Můj otec Otakar byl zarytý Čech, jak se slušelo na jednu z nejstarších českých rodin.

Otec si ve Švýcarsku nikdy nezvykl. Doufal, že se vrátí, a bál se, zda se toho dočká. Každý den se v duchu vydával na procházku Prahou. Jednou šel po nábřeží kolem Národního divadla a dál po Karlově mostě na Kampu, podruhé Pařížskou ulicí přes Staroměstské náměstí na Můstek. Když v listopadu 1989 začala sametová revoluce, dlouho jsme s mou ženou Bettinou neváhali. S otcem jsem se prošel Prahou, kterou miloval, poprvé doopravdy.

Otec mi v tu chvíli řekl něco, na co nemohu zapomenout. Stáli jsme na Karlově mostě. Otočil se ke mně: "Kde jsou moji Češi? Já je nepoznávám..." Otázku si kladu s ním, když se dívám na Mělníku, na soutoku řeky Labe a Vltavy s vyhlídkou na Říp, na mělnické vinice. Jaké Čechy měl můj otec na mysli? Když jsem v roce 1997 vedl polemiku s Václavem Klausem o ekonomické budoucnosti země, řekl mi pohrdavě, že to jsou "hraběcí rady".

Podrobil jsem kritice způsob ekonomické transformace. Důležitější je však připomenout, že Klausův triumfalismus 90. let vytvořil iluzi, že vše je dovoleno, že všichni musí hned dostat to, co chtějí. Bez ohledu na to, zda je to etické, zda si to zasloužili.

Normou se v Čechách stala chamtivost a okamžité uspokojování potřeb. Morální vakuum, po desetiletí podporované komunismem, se sešlo s trhem bez přívlastků, s novou morálkou bez svědomí. Chamtivost, duchovní prázdnota a obžerství se staly synonymem kapitalistického řádu.

Kde chybí důvěra, pokora a víra, tam není možné vytvářet budoucnost. Barbarský přístup rozšířil nihilismus a podkopal důvěru v demokratické instituce. Občané nemají důvěru v politiky, kteří kradou, lžou a jsou v parlamentu a ve vládě proto, aby si nakradli.

Cesta změny (CZ) je tu proto, aby přivedla nové lidi nezatížené chybami minulosti, lidi odvážné, vzdělané, s novou vizí. Osud země a její budoucnost nesmí patřit těm, kteří si neváží občanů. Nemůže být v rukou neschopných hochštaplerů! Dvanáct let české demokracie bylo dobou chyb a omylů, ale i nasazení inteligentních a poctivých lidí.

Politická elita však dokázala tuto energii znehodnotit arogancí, cynismem a pohrdáním občany. Stojíme na počátku cesty, která nebude snadná. Není to cesta ani doleva, ani doprava. Je to cesta vpřed.

Jsme strana nová, která nabízí občanům podíl na správě země. Není to snadné, hodně lidí ztratilo víru ve změnu. Jsem však rád, že vidím i odvahu postavit se tomu. Bez osobního nasazení zůstaneme zemí na periferii Evropy. Dejte šanci Cestě změny, uskutečněme ten velký úkol: obnovme české země!

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...Najdete na iDNES.cz