Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obnova Michelangelova Mojžíše je na internetu

  7:54aktualizováno  7:54
Postup restaurátorských prací na soše Michelangelova Mojžíše mohou od pondělka sledovat krok za krokem milovníci umění z celého světa na internetové adrese www.progettomose.it. "Chceme dát Mojžíše světu," prohlašuje Alberto Abruzzese, šéf projektu obnovy sochy biblického proroka. Díky kamerám, které budou nepřetržitě sledovat postup očisty, se tak k zájemcům dostane vše, co restaurátoři se staletými vrstvami špíny udělají.

Budou vidět i detaily, slibují organizátoři obnovy
"Chceme odstranit špínu a nečistoty, které mohou mramor sochy poškodit, a tím odhalíme někdejší běloskvoucí jas díla," říká vedoucí restaurátor Antonio Forcellino. Špína z prachu a sazí kostelních svící bránila po desetiletí návštěvníkům kostela svatého Petra v řetězech, aby se potěšili i nejmenšími detaily prorokova těla. Znovu by tak měly být dobře patrné žily, svaly a také dlouhý vlající vous. Organizátoři doufají, že neobvyklý internetový přenos učiní ze zatím ne příliš známé sochy tak známé dílo jako je Michelangelův David stojící ve Florencii. 

Sochu si objednal papež Julius II.
Sochu Mojžíše si u Michelangela objednal v roce 1505 papež Julius II., který si chtěl zajistit nesmrtelnost své vladařské velikosti monumentálním mauzoleem. Práce na hrobce ale nepokračovaly dost rychle, protože papež Michelangela pověřil i malířskou výzdobou stropu Sixtinské kaple ve Vatikánu. Práce tak začaly až po papežově smrti v roce 1513. Dílo bylo dokončeno za tři roky.

Jen doprava tří bloků carrarského mramoru z toskánských lomů si vyžádala osm měsíců. Jeden blok byl určen na Mojžíše a dva další na otroky, kteří měli rovněž zdobit Juliovu hrobku. Celkem mělo být na mauzoleu 40 soch. Otroci jsou nyní vystaveni v pařížském Louvru. Juliův nástupce Pavel III. ale Michelangelovi znemožnil hrobku dokončit, když mu zadal jako neodkladnou zakázku malbu Posledního soudu v Sixtinské kapli.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pozor na laviny v Alpách. Sníh odřízl některá lyžařská střediska

V Alpách hrozí laviny, varují meteorologové.

Kvůli hustému sněžení na západě Rakouska varují meteorologové před lavinami v Alpách, ve spolkových zemích Tyrolsko,...

Palestinská rodina zavraždila příbuzného, podle Hamasu donášel Izraeli

Ilustrační snímek

Členové vlivné palestinské rodiny zavraždili jednoho ze svých členů na doporučení militantní organizace Hamas....

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz