Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obloze budou kralovat Venuše, Mars a Saturn

  12:58aktualizováno  12:58
Na lednové obloze bude možné podle astronomů dobře pozorovat planety Venuše, Mars a Saturn. Měsíc, který bude 7. ledna v úplňku, vstoupí koncem měsíce do první čtvrti. Tehdy na rozhraní světla a stínu nejlépe vyniknou přírodní útvary na měsíčním povrchu, uvádí web pražské Štefánikovy hvězdárny.

Po celou noc bude v souhvězdí Blíženců vidět nejkrásnější planeta sluneční soustavy - Saturn. Jeho charakteristické prstence lze spatřit i malým dalekohledem. Během roku 2004 se budou zvolna zavírat.

Saturn má ze všech planet nejmenší hustotu, na vodě by plaval. Atmosféru má z vodíku a helia. Z bohaté soustavy měsíců je největší Titan. Je větší než planeta Merkur. Jako jediný ve sluneční soustavě má poměrně hustou neprůhlednou atmosféru převážně z dusíku.

Na obloze nejnápadnější Venuše je v pořadí druhou planetou od Slunce. Říká se jí také Večernice nebo Jitřenka, protože bývá prvním viditelným tělesem po západu Slunce a posledním před jeho východem.

Rozměrem a hmotností se nejvíce podobá Zemi. Je ale celá zahalena do hustých mraků z oxidu uhličitého a kyseliny sírové a navíc je na jejím povrchu vysoká teplota a devadesátkrát větší tlak než na Zemi.

Snímky družic ukázaly, že jsou na Venuši vysoká pohoří a krátery. Jeden z nich se jmenuje po spisovatelce Boženě Němcové.

Mars se sice Zemi vzdaluje, je ale stále dobře vidět. V lednu vrcholí nad jižním obzorem za soumraku.

Jméno po římském bohu války dostal kvůli své červené barvě. Bývá spojován s mimozemskou formou života, vesmírné sondy ho na něm ale nenalezly. Povrch má kamenitý a pustý. Jsou na něm obrovské sopky a vyschlá řečiště.

V noci na čtvrtek měl na planetu dosednout modul Beagle-2, ale vědcům se ani na pátý pokus nepodařilo zachytit jeho signál. - více zde

Na pólech má bílé čepičky z ledu a zmrzlého oxidu uhličitého. Kolem Marsu obíhají dva měsíce, Phobos (Strach) a Deimos (Hrůza). Mají nepravidelný tvar, jsou poseté krátery a jejich přibližný průměr je 23 a 16 kilometrů.

Zimní obloha nabízí také dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny i galaxie. Z dvojhvězd je to například Castor ze souhvězdí Blíženců. Dobře vidět je čtyřnásobná soustava Trapez v souhvězdí Orion, která je obklopena známou mlhovinou viditelnou i pouhým okem.

Ozdobou zimní oblohy je i hvězdokupa Plejády v souhvězdí Býka. Jedna z nejbližších galaxií M 31, vzdálená od Země přes dva miliony světelných let, je vidět i pouhým okem nebo malým dalekohledem v souhvězdí Andromedy.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Postupy SWAT i dětské porno. Zpráva odhalila přípravy masakru v Las Vegas

Stephen Paddock, domnělý střelec z Las Vegas, na nedatované fotografii z...

Vyšetřování střelby na hudebním festivalu v Las Vegas pokračuje i takřka čtyři měsíce po tragédii. Policie však velký...

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

Najdete na iDNES.cz