Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejoblíbenější rybník v Plzni zamořila agresivní rostlina kanadský mor

  8:26aktualizováno  8:26
Nejpopulárnější a největší rybník v Plzni, zvaný Bolevák, má pozoruhodný problém. Příliš se v něm rozmnožily některé vodní rostliny. Lidé, kteří se zde koupou, upozorňují, že horším plavcům by rostliny mohly dělat potíže.

Velký Bolevecký rybník v Plzni | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Nečekané bujení určitých rostlin v plzeňském Velkém Boleveckém rybníku může nepřímo souviset s ojedinělou dlouhodobou akcí zaměřenou na zlepšení čistoty vody (čtěte zde). V Česku dosud výjimečný projekt se povedl a kvalita vody se viditelně zlepšila. Tím se ovšem zlepšil přístup světla do vody, což rostlinám velmi prospívá.

Některé plavce by mohly rostliny potrápit

"Koupu se v Boleváku hodně často. S vodními rostlinami tam ale už začínají být potíže. Úplně zarostly některé oblasti u břehu, ale už to je uprostřed na takzvaném Ostrůvku. Já jsem dobrý plavec, tak mě ty rostliny přímo neohrožují, ale někdo jiný by možná mohl mít problémy. Myslím, že je nejvyšší čas něco s tím udělat," říká Jaromír Mašek, který bydlí nedaleko Boleváku na Bílé hoře.

Kanadský mor

Kanadský mor

Vytrvalá vodní rostlina (Elodea canadensis - Vodní mor kanadský) pochází ze Severní Ameriky. Byla zavlečena na jiné kontinenty, kde se stala často invazní rostlinou. Vyskytuje se v Evropě, v Asii, výjimečně v severní Africe a také v Austrálii. V Česku ve stojatých a mírně tekoucích vodách. Šíří se úlomky lodyh, přenášených vodními ptáky a vodou.

Správci rekreační oblasti už o problému s přebujelou vegetací vědí delší dobu. Podle Richarda Havelky ze Správy veřejného statku se už hledá řešení. "V Boleváku se objevily rostliny, které začaly poměrně intenzivně růst. Jedná se přitom o druhy, které tam dřív nebyly," vysvětluje Richard Havelka.

Do rybníku se v posledních letech sázely některé rostliny, aby pomohly vyčistit vodu a spotřebovaly živiny ze dna. S těmito rostlinami však dnes prý problémy nejsou. V Boleváku se podle Havelky rozrostl především kanadský mor. "Ten jsme tam nesázeli, musel se do vody dostat jinou cestou," zdůrazňuje Havelka.

Co se ale s nevítaným a příliš rozbujelým hostem ve vodě dá udělat? Správci rybníků před časem v Plzni používali k omezení vodních rostlin takzvanou žací loď, která fungovala jako podvodní kombajn. Speciální plavidlo bylo s úspěchem použito například na Šídlovském rybníku.

"Rostliny se v Boleváku samozřejmě vyžínají především v prostorech, kde se lidé koupou. Ale biomasy je ve vodě tolik, že tento způsob není moc efektivní. Budeme muset buď přivézt větší loď na vyžínání, nebo nějakým způsobem omezit živiny pro určitý druh rostlin," míní Havelka. Ten dodává, že experti na problému pracují a už před příští letní sezonou chtějí situaci zlepšit.

Rybník má za sebou očistnou kúru

Plzeňský Bolevák prochází od roku 2006 speciální kúrou na zvýšení čistoty vody. Akce začala zásadní přeměnou rybí osádky a vysázením vodních rostlin. Byly vyloveny býložravé ryby jako jsou plotice, cejn nebo perlín a nahrazovaly je ryby dravé. Potom se do vody přidával síran hlinitý, aby se ošetřilo dno a uzavřel v něm fosfor, ze kterého žijí sinice. Později se přidávalo například železo.

V posledních letech se průhlednost vody výrazně zvýšila a rybník se stal první nádrží v Česku, kde se podařilo vyřešit problémy s přemnožením sinic.

Padesátihektarový Bolevák byl vybudován v roce 1640 a je nejvýznamnější rekreační oblastí v celé Bolevecké rybniční soustavě. Soustavu tvoří nejznámější rybníky v majetku města. Budovány byly od roku 1460 na Boleveckém potoce, který pramení pod hřebenem Sytné a Krkavce.

Bolevecký rybník v Plzni

Bolevecký rybník v PlzniHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti státu

Prezidentská debata iDNES.cz a Informačního centra o NATO zleva Petr Hannig,...

Debatu osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice sledujte v přímém přenosu na iDNES.cz....

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...Najdete na iDNES.cz