Obliba krajiny neklesá

N o v é M ě s t o - Krajinomalba a zejména ta, která zachycuje Prahu, má na výstavách v Muzeu hlavního města velký úspěch.
Krajinomalba a zejména ta, která zachycuje Prahu, má na výstavách v Muzeu hlavního města velký úspěch. Nejinak tomu bude určitě i v případě výstavy, která se věnuje dílu malíře, kreslíře, grafika, prvního profesora krajinářské školy při pražské Akademii výtvarných umění - Karla Postla. Výstava nazvaná Praha v díle Karla Postla a jeho žáků začíná 26. ledna a potrvá do 25. března. Na dvě stovky obrazů doplňují ukázky trojrozměrných předmětů, k jejichž vyzdobení byly použity předlohy představovaných malířů a grafiků, například porcelán, kamenina, sklo, desky pro tisk, knihy a alba. Česká krajinomalba a veduta prožívaly svůj rozkvět v 18. století, kdy si našly nové zákazníky ve středních měšťanských vrstvách. Podle autorky výstavy Jany Pasákové záliba ve vedutě souvisela především s prostředím empirové Prahy, s dobovým hnutím horujícím pro poznání přírody a pamětihodností. Velký význam pro český výtvarný život mělo založení aristokratické soukromé Společnosti vlasteneckých přátel umění v roce 1796, jejímž cílem bylo zřízení vlastní obrazárny a vytvoření akademie výtvarných umění. Členové nově založené Společnosti chtěli tímto způsobem povznést umělecký vkus a také povýšit umění na stupeň, který mu náleží. Akademie byla skutečně otevřena, a to již v roce 1800, od roku 1802 pak pořádala výstavy. Profesorem nově otevřené krajinářské školy při Akademii se stal právě Karel Postl, kterému se podařilo zvýšit prestiž českého krajinářství, jež bylo až doposud považováno za podružný umělecký obor, a navíc ještě prosadit nový způsob zobrazení krás české krajiny. Absolvent vídeňské akademie Karel Postl vyučoval krajinářství i soukromě, své žáky nechával kopírovat vlastní obrazy, ale i holandské mistry 17. století, italské nebo české mistry, malovali také podle rytin německých mistrů krajinářů. Jeho škola, jež vychovávala v klasicistním názoru na ideální komponovanou krajinu a v popisném empirovém pojetí veduty, vychovala celou generaci významných českých vedutistů a grafiků 19. století - jsou mezi nimi například Václav A. Berger, Jiří Döbler, Vincenc Morstadt, Josef Šembera a další. Muzeum hlavního města Prahy je otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin. Každý první čtvrtek v měsíci je otevřeno do 20 hodin a vstup je zdarma.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video