Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čisté rybníky jsou v Česku čím dál vzácnější. Nahrazují je drahé biotopy

  17:33
Česko zažívá rozmach veřejných koupacích biotopů. Za deset let jich vzniklo dvaadvacet. Důvod? Podle odborníků mimo jiné zhoršující se stav přírodních vodních ploch. Najít rybník, kam by se člověk neštítil ponořit, je čím dál těžší. Svůj díl viny nesou zemědělci i rybáři.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Oře se až na hranu toků a rybníků, takže když přijde silný déšť, ornici spláchne přímo do nádrže. Pak je jen otázkou času, kdy se projeví takzvaná eutrofizace, nárůst sinic a neprůhledná voda lidi od koupání přirozeně odrazuje,“ přibližuje hydrobiolog Marek Baxa.

Následkem toho jsou rybníky zanesené, živiny v nich podporují kvetení a pesticidy likvidují přírodní procesy. Nepříznivý vliv mají i praktiky rybářů, kteří vodu v chovných nádržích leckdy vápní a sypou do ní umělá hnojiva či kravskou mrvu, aby lépe rostly řasy jako potrava pro perloočky. Ty následně požírají kapři a další ryby.

„Že se chovné rybníky hnojí, je běžně známá věc. Setkávám se však také s cedulemi zákazu vstupu, které mohou veřejnost odrazovat od vkročení na soukromý pozemek, přestože je voda státní, čili všech, a z logiky věci by k ní měl přístup zůstat zachován,“ dodává odborník.

V nejhorší vodě na jihu Čech ryby nejsou

Ryby se v Česku chovají na vodních plochách o rozloze asi 42 tisíc hektarů. V tuzemsku je celkem asi 24 tisíc rybníků a vodních nádrží, k chovu se využívají přibližně čtyři pětiny z nich. Největší rozmach české rybníkářství zažilo v 70. a 80. letech minulého století.

„Rozloha rybníků a zároveň i podíl těch, ve kterých se chovají ryby, se během několika desítek let zásadním způsobem neměnily. Nádrže v krajině se bez ohledu na jejich funkci obecně potýkají s pro koupání nevhodnou kvalitou vody. Pokud v nich ryby chovány nebudou, neznamená to automaticky kvalitní vodu,“ říká ředitel Rybářského sdružení ČR Michal Kratochvíl.

Důkazem toho může být například Staňkovský rybník na Jindřichohradecku, v němž si lidé ještě před 15 až 20 lety plavání užívali. „Nebyla tam hospodářská rybí osádka, nesypali tam hnůj, ani nic nekrmili. A teď je to - alespoň co se vývoje sinic týče - prakticky nejhorší voda v Jihočeském kraji,“ podotýká Baxa.

Svalovat vinu pouze na rybáře proto podle jeho slov nelze. „Mají vliv zejména v rovině akutního znečištění, dlouhodobá zátěž je často spojená s hospodařením nad rybníkem, na polích i v lesích, zkrátka v celém povodí. Je nutné se koncepčně zabývat krajinou v okolí jako celkem,“ míní hydrobiolog.

Za horší kvalitou vody v přírodních nádržích stojí i vypouštění splašků. „Dříve nebylo tolik obcí napojených na čističku odpadních vod nebo neexistovalo volné zaústění kanalizací z jednotlivých obcí, které povinnost mít ČOV nemají, přímo do povrchových vod. Ty se na zhoršení kvality vody, včetně té v rybnících, podílejí nejvíc,“ přibližuje Michal Kratochvíl další aspekty problému.

V biotopech vodu filtrují rostliny

Na rozpáleném betonovém koupališti se však ne každý cítí dobře, a tak některé obce či města chtěly nabídnout lidem alternativu. V poslední dekádě se rozšiřují koupací biotopy imitující právě stále vzácnější přírodní koupání.

Podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) jich za tuto dobu vzniklo dvaadvacet. „Část z nich je u hotelů, takže nejsou otevřené úplně pro všechny, ale kontroly se tam dělat musí jako v případě těch veřejných,“ popisuje Petr Pumann ze SZÚ.

Mapa veřejných koupacích biotopů.

Biotopy si chválí třeba alergici, jimž nedráždí kůži. Patogeny se totiž neničí pomocí chemikálií, ale voda se čistí přes rostliny a filtr fungující na bázi biologických procesů. „Lidé teď hodně slyší na přírodní věci, vedení obce, která ho vybuduje, možná získá i nějaké politické body,“ přemítá Baxa.

Vzhledem k metodě čištění a přítomnosti drobných živočichů však nelze čekat navždy průhlednou vodu. „Pokud čekáte rybník, ten z toho bude, ale jestli čekáte bazén, ve kterém budete vidět dva metry do hloubky, tak těmto požadavkům nedostojí,“ řekl iDNES.cz jeden z výrobců, který si nepřál být jmenován.

Dodal také, že veřejný biotop potřebuje zhruba po pěti letech další investice. „Kačírek se časem ucpe a systém zkolabuje, musí se vytěžit a udělat znovu. Jezírko u rodinného domu a pro masu je rozdíl. Je to módní, ale když mi někdo zavolá z obce, zrazuji je od toho. Technologie pro biologické čistění je pro velké koupání otázkou desítek milionů,“ dodal.

Lidé nevlezou ani do neškodně nazelenalé vody

V Kovalovicích na Brněnsku mají biotop už skoro deset let a koupání i náklady na provoz si chválí. Jezírko je stálo přes pět milionů, dalšího půl milionu investovali v posledních dvou letech do oprav. Biologickou filtraci zatím měnili dvakrát. „I s chemickým bazénem je práce a vstupní náklady jsou třikrát vyšší,“ vyvrací pesimistický pohled starosta Kovalovic Milan Blahák.

Biolog: Češi kvůli dotacím bezhlavě sází lesy, rybníky zamořili kapry

Voda v biotopu sice může podle Petra Pumanna ze zdravotního ústavu zezelenat od řas, škodlivé sinice v něm však nevyrostou. „Není to jako v kapřím rybníku, pro lidi nepředstavuje zdravotní riziko, podmínky a režim pravým sinicím nesvědčí,“ vyzdvihuje odborník.

Kontrolám hygieniků podléhají biotopy podobně jako venkovní nádrže - sledují jejich průhlednost a fekální znečištění. Riziko nákazy infekčním onemocněním je podle odborníka v biotopu a rybníce srovnatelné. „Pokud se vyskytne někdo infekční v zatopeném pískovém lomu, rozprostře se to na větší plochu, déšť do něj však zase naopak může z pláží splachovat trus,“ dodává Pumann.

Nazelenalý rybník podle odborníků nemusí být nutně zdravotně závadný, zhýčkanější jedinci však často nerozlišují a rozlišovat nechtějí.

„Naprostá většina lidí, kteří si to mohou dovolit, má svoje jezírka nebo bazény, jsou zvyklí na komfort, čistotu a přírodní vody vnímají i při běžném zazelenání jako silně zatížené. Vybudovali si jakousi pseudoštítivost a někdy je to možná zbytečná hysterie,“ uzavírá Baxa.

Podívejte se na záběry z biotopu Radotín (2015):

3. srpna 2015

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...