Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Starcem snadno a rychle. Speciální oblek napodobuje problémy seniorů

  8:50aktualizováno  8:50
Němečtí vědci zapůjčili berlínskému centru geriatrie oblek, který dokáže simulovat obtíže seniorů s omezeným pohybem, slabším sluchem i špatným zrakem. Desetikilová kombinéza s helmou má pomoci studentům medicíny lépe vnímat obtíže starších lidí.

"Vítejte ve stáří," řekla reportérce listu The Guardian Rahel Eckhardtová poté, co jí pomohla do speciální učební pomůcky. Eckhardtová je lékařkou berlínského Evangelického centra geriatrie, které oblek napodobující tělo seniora získalo od Meyer-Hentschel Institutu ze Saarsbrückenu.

Podle webových stránek institutu existuje tento oblek již sedmnáct let, nyní má pomoci mladým lékařům naučit se vnímat potřeby starých lidí, protože německá populace rychle stárne.

Pohyb v této kombinéze je pro mladého a zdravého člověka velmi složitý. Například zdvihnutí mince ze země se zdá jako nadpozemsky obtížný úkol: těžká helma na hlavě způsobuje při předklonění závratě, navíc jsou ruce v rukavicích velmi neobratné a nemají dostatek citu, takže mince i po pěti či šesti pokusech stále leží na zemi.

Helma navíc zhoršuje zrak díky žlutému plexisklu, které zkresluje barvy a rozostřuje obraz, nasazené tlumiče zvuků k tomu simulují i slabší sluch. Na trup člověku připevní těžkou vestu a lokty a kolena omotají bandážemi. Obtíže seniorů si tak mladí medici vyzkoušejí opravdu důkladně.

"Je to lepší než powerpointová prezentace"

"Mým cílem je změnit mladé energické lidi v pomalé bytosti, alespoň dočasně. Tak doufám zažijí pocit, jaké to je, když je člověk starý," vysvětlovala Eckhardtová. Podle ní je důležité, aby se budoucí lékaři naučili vnímat zdravotní a sociální potřeby důchodců, kteří jsou nejrychleji rostoucí skupinou německých obyvatel.

"Je to lepší než powerpointová prezentace. Dáme jim opravdovou představu, jaké to je, mít 75 a více let. Jedině tak v nich můžeme vzbudit zájem o starší pacienty," dodala lékařka se slovy, že je vidět velká mezera mezi zdravotnickými profesemi a právě staršími lidmi. U mladých mediků chce zvýšit zájem o geriatrii. Tento obor zatím prohrává boj s ostatními odvětvími medicíny, která jsou pro studenty zajímavější.

Německo je po Japonsku a Monaku třetí zemí, kde je problém se stárnoucí populací nejakutnější. V roce 2030 má být více než čtvrtina Němců a Němek starší 65 let.

Doktoři se musí naučit mluvit hlasitěji

Ve dvaadvacetileté Elisabeth Steinhagenové zkušenost s touto kombinézou vyvolala žádaný efekt: zájem o obor. "Geriatrie je relativně nové odvětví, které nemá takový status jako ostatní oblasti medicíny jako například chirurgie. Ale zahrnuje velké množství onemocnění, ne jen artrózu a demenci. Je to fascinující obor," řekla Steinhagenová, která je ve druhém ročníku studia medicíny.

"Doktoři potřebují vylepšit své sociální schopnosti, jako například naučit se mluvit hlasitěji a srozumitelněji, nebo pochopit, že pro nás jednoduché věci jako vstávání z postele jsou pro starší lidi složitější," dodala studentka a podotkla, že ačkoliv to může znít jako samozřejmost, mnoho doktorů tak vůbec nepřemýšlí.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Cestující autobusu v Kazachstánu uhořeli kvůli lampě, kterou se zahřívali

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Požár autobusu na západě Kazachstánu nezpůsobil elektrický zkrat, ale benzinová pájecí lampa. Tu cestující použili k...

Evropou se v roce 2017 prohnalo 616 tornád. Nejvíce jich řádilo u moře

(ilustrační snímek)

V Evropě se v uplynulém roce objevilo celkem 616 tornád. Vyplývá to z databáze Evropské laboratoře silných bouří, která...

Palestinci mají svou Johanku z Arku, dívce hrozí za napadení vojáka žalář

Tamímíová skončila po poslední akci ve vazbě. Hrozí jí až deset let vězení.

Palestinci mají novou hvězdu. Stala se jí teprve šestnáctiletá Ahid Tamímíová. V polovině prosince zfackovala...

Najdete na iDNES.cz