Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi našli v Africe ztracený oltář zapomenutých královen horního Nilu

  4:23aktualizováno  4:23
Čeští archeologové zaznamenali na expedici v severním Súdánu další úspěchy. Po dlouho ztraceném chrámu Týfóniu odkryli jeho hlavní svatyně. Patří mezi ně i oltář ztracený přes 150 let. Poslední zprávy o něm do Evropy přivezla pruská expedice, která tak napomohla rozluštění písma Merojského království.

Východní chrám. | foto: NM/Pavel Onderka

Archeologové Národního muzea už tři sezony pracují na lokalitě Wad Ben Naga. Odkrývají zbytky historického města, jednoho z největších na súdánské části toku Nilu. Postavili ho architekti Merojského království, trvajícího přibližně od čtvrtého (někdy se uvádí třetího) století před naším letopočtem do čtvrtého století po Kristu.

Merojští králové (a také vládnoucí královny) vládli poměrně neznámé zemi, která dokázala poměrně úspěšně vzdorovat římské říši v době její vrcholné moci (více o království zde). Řada merojských památek patří na seznam světového dědictví UNESCO.

Češi pátrali v lokalitě nedávno nalezeného chrámu, takzvaného Týfónia. "Poslední záznam o něm existuje z roku 1844," přiblížil vedoucí expedice Pavel Onderka. Jeho lidé výzkum zahájili v roce 2011 a brzy na ploše 50 krát 60 metrů identifikovali zbytky zdiva. "Pátrali jsme především po sloupech s vyobrazením boha Bese. Jejich fragmenty jsme našli," řekl.

Počátky výzkumu Tyfónia.

Počátky výzkumu Týfónia.

Zajímavý "úlovek" čekal přímo pod Týfóniem. Archeologové objevili raný chrám z doby mezi 1. stoletím před naším letopočtem a 1. stoletím našeho letopočtu. Tedy z doby vlády královen Amanirenas a Amanišacheto, které bojovaly s Římany. "Chrám ležel přímo po Týfóniem. Objevení jeho základů je jedním z největších úspěchů této sezony," popsal archeolog.

Když se archeologové změní v učitele...

Archeologové se ve Wad Ben Naga nevěnují jen výkopovým pracem. Pořádají také přednášky, na kterých seznamují s objevy místní obyvatele, provádějí školáky po lokalitě a někteří členové expedice v odpoledních hodinách sami vyučují ve škole.

"Také jsme se zasloužili o prostředkování partnerství mezi Wad Ben Naga a Otrokovicemi. Začalo to spřátelením škol, kdy si děti posílaly dopisy a dárky. V roce 2011 do Súdánu přišlo 500 kilogramů školních pomůcek. Pak toto partnerství zaštítilo město Otrokovice," popsal Onderka.

Archeologové vykopali z pohřebiště hrobku postavenou z bloků tohoto chrámu. "Našli jsme na šedesát bloků," uvedl Onderka.

Velmi nečekaný pak byl objev takzvaného oltáře B. "V roce 1844 objevila pruská královská expedice oltář popsaný merojskými a egyptskými hieroglyfy, který umožnil rozluštění merojského písma. Takzvaný oltář B nebyl odvezen do Evropy a nyní jsme jeho fragmenty našli," řekl.

I přes rozluštění písma má dosud dávné království svá tajemství. Jazyk, který jeho obyvatelé užívali, totiž stále zůstává neznámý.

Súdánský ministr zahraničí Alí Ahmed Karti byl z výsledků prací nadšený. "Vidím, jak se dělá historie, a vím, jak bude vaše práce pokračovat. Nyní vidím, že rozhodnutí vám pomoci bylo správné. Historie ukáže, jak moc důležitá je z hlediska historie vaše práce," poděkoval Čechům Karti.

Palác královny Amanišecheto.

Palác královny Amanišacheto.

Malý chrám.

Malý chrám.

Kruhová stavba ve Vád Bon Naga.

Kruhová stavba ve Wad Ben Naga.

Rozsáhlý chrámový komplex poblíž dnešního městečka Wad Ben Naga se nachází asi 130 kilometrů severně od hlavního města Chartúmu. V lokalitě, kde nyní žijí asi tři tisíce obyvatel, se za Merojského království rozkládalo město Arabikeleb, jedno z největších ve starověké Núbii. Okolo přelomu letopočtu v něm byl vystavěn jeden z největších paláců a nejméně pět chrámových staveb. V době největšího rozkvětu v něm žilo kolem 25 tisíc obyvatel.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zeman jmenoval Babišovu vládu. Přeje si, aby získala důvěru do února

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Vláda Andreje Babiše poprvé zasedla. Vicepremiéry byli zvoleni ministr zahraničních věcí Martin Stropnický a ministr...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz