Objevila se nová naděje na celosvětový zákaz jaderných zbraní

  9:12
Jaderné odzbrojování bylo před několika lety jen vznešeným snem. Dnes už není představou jen populistů a pacifistů. Výzvu k eliminaci jaderných zbraní přijali profesionálové – politici proslulí realismem a akademici známí smyslem pro zodpovědnost.

V jaderném komplexu Dimona Izrael zřejmě vyvíjí své jaderné zbraně. | foto: Profimedia.cz

Dohoda amerického a ruského prezidenta, že obnoví snižování počtu strategických zbraní, oživila naději na celosvětový zákaz jaderných zbraní. Naléhavost tématu lze jen stěží nadsadit: jaderné zbraně se mohou dostat do rukou států, které by je mohly použít, anebo teroristů bez postavení státu - což by zrodilo nové hrozby nepředstavitelných rozměrů.

Vynález jaderných zbraní - jež během studené války, kdy byl svět rozdělen do dvou znepřátelených bloků, sloužily k odstrašování - odpovídal potřebám a rizikům doby. Bezpečnost se opírala o rovnováhu strachu, což odrážela koncepce vzájemně zajištěné destrukce.

Jiná doba, více jaderných zbraní

V tehdejším bipolárním světě vlastnilo jaderné zbraně jen pět světových velmocí, všichni stálí členové Rady bezpečnosti OSN. Dnes je obrázek světa jiný. Jiskra zažehnutá polským hnutím Solidarita vedla až k rozpuštění Varšavské smlouvy, rozpadu Sovětského svazu a konci bipolárního světa a propasti mezi Východem a Západem.

Příkaz založený na nebezpečné doktríně vzájemného odstrašování ale nenahradil systém opřený o spolupráci a vzájemnou závislost. Následovala destabilizace a chaos, doprovázené pocitem nejistoty a nepředvídatelnosti.

Dnes vlastní jaderné zbraně i tři státy pohroužené do konfliktů: Indie, Pákistán a Izrael. Vzhledem ke směřování jaderných programů v Severní Koreji a Íránu mohou i tyto státy získat jaderný status. Existuje rovněž reálné nebezpečí, že se tato skupina může ještě dál rozrůst o státy, kde se vlády nebudou vždy řídit racionálními úvahami. Také existuje riziko, že by jaderné zbraně mohly padnout do rukou nestátních aktérů, třeba teroristických uskupení.

Účinný režim nešíření jaderných zbraní nebude možný, dokud hlavní jaderné mocnosti, zejména Spojené státy a Rusko, nepodniknou naléhavé kroky k jadernému odzbrojení. Společně vlastní téměř 25 tisíc jaderných hlavic - 96 % celosvětového jaderného arzenálu.

Naděje Obama

Nacházíme naději v tom, že americký prezident Barack Obama si tyto hrozby uvědomuje. S uspokojením sledujeme, že si nová americká vláda nezacpává uši před slovy zodpovědných státníků a vědců, kteří vyzývají k zákazu jaderných zbraní. Cíl bezjaderného světa americká vláda skutečně zapracovala do své agendy kontroly zbrojení a odzbrojení. Oceňujeme též návrhy Velké Británie, Francie a Německa, přičemž i Rusko nedávno v Ženevě signalizovalo ochotu pustit se do jaderného odzbrojování.

Odpůrci jaderného odzbrojení tvrdívali, že tento cíl je za neexistence účinného systému kontroly a dohledu nedosažitelný. Dnes však mezinárodní společenství vhodné prostředky kontroly má k dispozici. Klíčový význam mají jaderné záruky Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Svět potřebuje garance, že civilní jaderné reaktory nebudou zneužívány k vojenským účelům - jde o podmínku neomezeného přístupu k jaderným technologiím pro jaderně nevyzbrojené státy, jak nedávno navrhl britský ministerský předseda Gordon Brown ve své iniciativě směrem k celosvětové jaderné úmluvě pro naši dobu. Právě to je teď obzvlášť naléhavé, vzhledem k hledání nových energetických zdrojů a „renesanci“ jaderné energie.

Konference k revizi Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, která proběhne v roce 2010, vyžaduje bezodkladnou formulaci priorit. Přípravná komise se letos v květnu sejde v New Yorku a právě tam je třeba udělat nezbytná rozhodnutí. Hlavní očekávání směřují k redukci jaderného potenciálu, snížení počtu hlavic připravených k odpálení (stažení z pohotovosti), vyjednávání o úmluvě o zastavení produkce štěpných materiálů, ratifikaci komplexní úmluvy o zákazu jaderných testů a k dalším prostředkům posilování praktické realizace Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, zejména jejího celosvětového přijetí.

Nadešel čas na zásadní změnu postupu Konference o odzbrojení probíhající v Ženevě, jíž se léta nedaří naplnit očekávání mezinárodního společenství. Sdílíme názor vyjádřený akademiky, politiky i experty mezinárodní Varšavské úvahové skupiny, že jako základ budoucí multilaterální dohody o jaderném odzbrojení je zapotřebí zvážit nulovou variantu.

Postupného odzbrojování

Zpráva skupiny, nazvaná Arms Control Revisited: Non-proliferation and Denuclearization (Nový pohled na kontrolu zbrojení: Nešíření a denuklearizace), vypracovaná pod předsednictvím Adama D. Rotfelda z Polska a sepsaná britským vědcem Ianem Anthonym ze SIPRI, se zakládá na příspěvcích bezpečnostních analytiků z jaderných mocností a z Polska a dále ze zemí, které dříve jaderné zbraně vlastnily (Jižní Afrika), a z postsovětských zemí, kde kdysi byly rozmístěny (Bělorusko, Kazachstán a Ukrajina). Skutečnost, že se tyto státy v rámci programu Bezpečné a jisté odzbrojení denuklearizovaly, poskytuje cenné ponaučení.

Proces postupného jaderného odzbrojování se musí dostat do pohybu. Nepřinese výsledky přes noc, ale přinesl by nám pocit směřování, šanci na posílení mechanismů nešíření a příležitost ke zřízení celosvětového systému nejaderné bezpečnosti založeného na spolupráci.

Nejzhoubnější hrozbu pro globální bezpečnost představuje kvalitativně nová vlna šíření jaderných zbraní. Nejtěžší zodpovědnost nesou na svých bedrech velmoci vlastnící nejrozsáhlejší arzenál. Máme důvěru v amerického a ruského prezidenta a v lídry všech ostatních jaderných velmocí, že prokážou státnickou moudrost a kuráž a započnou proces vysvobozování světa z jaderného ohrožení. Neméně významný pro mezinárodní řád a bezpečnost je však také respekt k lidským právům a právům menšin a dále celosvětové zavedení demokracie a právního řádu.

© Project Syndicate, 2009.

o autorech

Aleksander Kwaśniewski byl prezidentem Polska v letech 1995 až 2005.
Tadeusz Mazowiecki byl premiérem první polské nekomunistické vlády (1989-1990).
Lech Wałęsa, vůdce hnutí Solidarita a laureát Nobelovy ceny míru (1983), byl polským prezidentem v letech 1990 až 1995.


 

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Langšádlová končí jako ministryně pro vědu a výzkum. Nahradit ji může Havel

25. dubna 2024  8:08,  aktualizováno  13:55

Přímý přenos Helena Langšádlová z TOP 09 končí ve vládě Petra Fialy jako ministryně pro vědu a výzkum. Jméno...

Muž se nadýchal chemikálie, která unikla z tlakové lahve. Patrně jde o chlor

25. dubna 2024  13:45

Kvůli úniku neznámého štiplavého plynu zasahovali hasiči ve středu a ve čtvrtek v Gorkého ulici v...

Zastal se urážené kamarádky, schytal kopanec do hlavy. Policie hledá útočníka

25. dubna 2024  13:42

Pražští policisté pátrají po agresorovi, který v březnu v Karlíně napadl jiného muže. Incident se...

„Není podstatné být vidět, ale mít výsledky.“ Politici reagují na konec ministryně

25. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  13:40

O demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) byl premiér Petr Fiala...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...